Connect with us

Kerítésen túl

Frissítve!!! Juncker: továbbra is aggasztó a jogállamiság helyzete egyes tagállamokban

Megosztás

Juncker szerint az Európai Uniónak szuverén szereplőként kell fellépnie a nemzetközi porondon. Nagy haladást értünk el a migráció kezelésében.

Juncker beszéd
Megosztás

A helyzet egyes uniós tagállamokban továbbra is rendkívüli aggodalommal tölti el az Európai Bizottságot, meg kell indítani az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást azon országok ellen, amelyekben a jogállamiság veszélybe került – szögezte le évértékelő beszédében Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.

Juncker teljes támogatásáról biztosította a jogállamisági vitákban Frans Timmermanst, a brüsszeli testület első alelnökét, akinek „tárcájához” a jogállamiság kérdése tartozik.

Emellett pedig arról is beszélt, hogy vissza kell térni a kompromisszumkeresés művészetéhez, az ugyanis „nem meggyőződéseink vagy értékeink feladását jelenti”.

Az európai szuverenitás soha nem mások ellen irányul

Az Európai Uniónak még inkább szuverén szereplőként kell fellépnie a nemzetközi porondon, a kontinensnek saját kezébe kell vennie a sorsát – jelentette ki Jean-Claude Juncker.

Juncker hangsúlyozta, hogy az EU szuverenitása a tagállamok szuverenitásából ered, nem lép annak helyébe.

A nemzeti szuverenitás megosztása erősebbé teszi az unió országait – mutatott rá.

„Az európai szuverenitás soha nem mások ellen irányul, Európának a nyitás és a tolerancia kontinensének kell maradnia. Európa soha nem válhat erődítménnyé, amely hátat fordít a világnak, a szenvedők világának” – mondta.

Az Európai Unió a béke záloga, ezért nagyobb tiszteletet érdemel

Az Európai Unió a béke záloga a kontinensen, ezért nagyobb tiszteletet érdemel, nem szabad bemocskolni – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke, ezzel talán éppen Orbán Viktornak üzenve.

„Örüljünk neki, hogy békés kontinensen élhetünk, olyan Európában, amely az uniónak köszönhetően békés” – mondta Jean-Claude Juncker.

„Utasítsuk el azt a nacionalizmust, amely bűnösöket keres az együttélést lehetővé tévő megoldások helyett” – tette hozzá.

Egységes Európa tud csak globális szereplővé válni

Ha mi, európaiak összefogunk, egyesítjük erőinket, Európa megkerülhetetlen erővé válik. Sokan meglepődtek, de egységben érvényesíteni tudtuk álláspontjainkat mások ellenében és kiálltunk a klímaegyezmény fenntartásának érdekében is, hogy tisztább és zöldebb bolygót hagyjunk hátra a következő generációknak. Ez az idei nyáron történt szörnyű események – aszály, szárazság, áradások – fényében talán még fontosabb, főleg a gazdálkodók védelme. Lehet úgy dönteni, hogy nem veszünk tudomást a klímaváltozásról, de nem kerülhetjük el, hogy a jövőre is gondoljunk.

Európa stabilitást tud exportálni. Fontos, hogy a balkáni országok tekintetében határozott álláspontot képviseljünk, különben mások megosztják közvetlen szomszédainkat. A szíriai helyzet, az idlib-i katasztrófa szépen megmutatja, mennyire meg tud változni a nemzetközi helyzet – a tegnap szövetségesei nem feltétlenül lesznek szövetségesek holnap is. Ezért a világnak egy egységes és erős Európára van szüksége. A külső veszélyekkel szemben most minden eddiginél nagyobb összetartásra, egységre van szükség.

Nem fogjuk militarizálni az Európa Uniót

„Globális játékosok vagyunk, de annak is kell maradnunk. Nem fogjuk militarizálni az Európai Uniót, ehelyett felelősségteljesebb hozzáállást választunk. A külső és belső veszélyekkel szemben csak egy egységes Európa tud fellépni.” Ezután beszélt a 2014-ben újraindított, közös európai védelmi programról, a kiberbiztonságról, az űrversenyről, a Galileo-műholdról, melyet egyetlen tagállam sem lett volna képes önmagában felbocsájtani.

Juncker: nagyobb haladást értünk el a migráció terén, mint azt egyesek elismerik

Az Európai Unió jóval nagyobb haladást ért el a migrációs helyzet kezelése terén, mint azt egyesek elismerik, az elmúlt években töredékére esett a Földközi-tengeren érkező menedékkérők száma – közölte szerdai évértékelő beszédében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén.

A Földközi-tenger keleti térségében 97 százalékkal, a középső részén mintegy 80 százalékkal csökkent az érkezők száma, és az uniós erőfeszítések nyomán több ezer ember életét sikerült megmenteni – mondta Juncker.

Hozzátette, hogy a helyzet kezelését célzó hét bizottsági javaslat közül ötöt már elfogadtak.

A tagállamok ugyanakkor még nem találták meg a megfelelő egyensúlyt a felelősség és a szolidaritás között – emelte ki, és ezért felszólította az EU soros osztrák elnökségét, hogy tegye meg a döntő lépéseket a tartós, kompromisszumos megoldás érdekében.

Juncker: új partnerség létrehozására van szükség Európa és Afrika között

Európa és Afrika közötti beruházási és munkahely teremtési partnerség létrehozására tett javaslatot  évértékelő beszédében Jean-Claude Juncker. Ennek nyomán – mint mondta – a várakozások szerint már öt éven belül akár 10 millió munkahely jöhetne létre Afrikában.

„Afrikának nem adományokra, hanem valódi és tisztességes partnerségre van szüksége” – mondta Juncker az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén. Mint rámutatott, ez az EU-nak is hasznára válna, ugyanis 2050-re Afrika lakossága eléri a 2,5 milliárdot.

Kiemelte: Afrika kereskedelmének 36 százalékát az EU-val bonyolítja le, miközben ez a szám Kína esetében 16, az Egyesült Államok esetében pedig 6 százalék, de ez még nem elég.

A számos afrikai országgal létrejött kereskedelmi egyezményeket egy kontinensek közötti szabadkereskedelmi megállapodássá kellene alakítani – vélekedett.

Soha nem dolgoztak még ennyien Európában

Arról is beszélt, hogy az EU nagyrészt maga mögött hagyta a gazdasági válságot. „2014 óta 12 millió munkahelyet teremtettünk, ami több, mint Belgium lakossága. Csökken a munkanélküliség, még soha nem dolgozott egyszerre ennyi ember Európában.”

A befektetések visszatértek Európába, köszönhetően a Juncker-tervnek, ami által 335 millió eurónyi befektetés érkezett az elmúlt években. Görögországnak sikerült talpra állnia. Az Európai Unió megerősítette kereskedelmi pozícióját, és a globális GDP 40 százalékát termelte meg. Sikerült bevezetnünk a magas európai sztenderdeket, élelmiszer-biztonsági, munkajogi, és fogyasztói jogok terén is javulásról beszélhetünk.

Juncker: meg kell erősíteni az euró nemzetközi szerepét

Meg kell erősíteni az euró nemzetközi szerepét, hogy a közös valuta az új európai szuverenitás aktív eszközévé váljon – mondta Jean-Claude Juncker.

Juncker abszurdnak nevezte, hogy Európa az energiaimportjának 80 százalékát amerikai dollárban fizeti, miközben a behozatal mindössze 2 százaléka érkezik az Egyesült Államokból. „Abszurd, hogy európai cégek dollárban vásárolnak európai repülőgépeket” – fogalmazott.

Az elnök emellett arra is felszólított, hogy bizonyos külpolitikai kérdésekben ne egyhangúlag, hanem minősített többséggel hozza meg döntéseit a tagországok kormányait tömörítő tanács, vagyis szűnjön meg a tagállamok vétójoga.

Juncker  beszéde itt megnézhető >>>

(Forrás: MTI, Euronews)

Előzmények:

Juncker beszédével folytatódik az Európai Parlament vitája

Frissítve! Elkezdődött Sargentini-jelentés vitája Strasbourgban

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük