Kerítésen innen
Kamu, vagy igaz? Érettségi-feladatlap keringett a neten, vagy …? – Megszólalt az Oktatási Hivatal is….
Minden évben előfordul, hogy az érettségi vizsgák előtt valakik feltesznek a világhálóra pontos, vagy pontatlan információkat, feladatsorokat egyes tantárgyakhoz köthetően. Kedden este, azaz a történelem írásbeli érettségit megelőző napon felkerült (majd este tíz órakor el is tűnt) egy feladatlap, pontosabban arról egy képernyőmentés egy Facebook-csoportba és felmerült, hogy ez a középszintű történelemérettségiből származik – írta az Eduline.
Minden évben előfordul, hogy az érettségi vizsgák előtt valakik feltesznek a világhálóra pontos, vagy pontatlan információkat, feladatsorokat egyes tantárgyakhoz köthetően. Kedden este, azaz a történelem írásbeli érettségit megelőző napon felkerült (majd este tíz órakor el is tűnt) egy feladatlap, pontosabban arról egy képernyőmentés egy Facebook-csoportba és felmerült, hogy ez a középszintű történelemérettségiből származik – írta az Eduline.
Igaz, vagy hamis?
A képernyőmentésen egy olyan feladatlap látható, amin a középszintű történelem érettségi két hosszú, valamint két rövid esszéjének témái látszanak – viszont nem korábbi érettségiről van szó: dátumozása szerint a feladatsort május tizedikére szánták az összeállítói.
Kedd este tíz óra körül eltűnt a feladatlapot tartalmazó bejegyzés az említett csoportból. Többen felhívták rá a figyelmet, hogy a közzétett képen ugyanaz a sorszám szerepelt, mint ami a hétfői magyar érettségi feladatlapján is. A lap az ügy miatt az Oktatási Hivatalhoz fordult, választ még nem kaptak.
A szerdai középszintű történelem írásbeli vizsga 9 órakor kezdődik, a diákoknak déli 12 óráig be kell fejezniük a feladatsort. Az emelt szintű érettségire négy órát kapnak a diákok. Szerdán történelemből középszinten 68 131, emelt szinten 7025 diák vizsgázik.
Frissítés!
Cáfolta az Oktatási Hivatal, hogy igaz lenne a tegnap „kiszivárgott” történelem esszésor
Tájékoztatjuk, hogy a rendelkezésre álló információk alapján az értesülés nem valós
-áll a közleményben.
Emlékeztetőül…
A 24.hu összeszedte az elmúlt évek legjelentősebb érettségi-botrányait:
1. 2005.
Majdnem az oktatási miniszter székébe került a kétszintű érettségi debütálása. Jóval a vizsgák előtt felkerültek az internetre a magyar, a történelem és a matematika érettségi feladatok. A matematika tételsort a vizsga előtti estén a Magyar Televízióban, élő adásban nyújtotta át a miniszternek Krizsó Szilvia műsorvezető. Végül a matek teszteket újra kellett írniuk a maturálóknak, történelemből pedig gyorsan összeállítottak egy új tételsort. A kinyomtatott feladatlapokat egy olyan raktárban őrizték, amelynek címét bárki megtalálhatta a Közbeszerzési Értesítőben.
/Miniszter: Magyar Bálint/
2. 1989.
Idő előtt ismertté váltak a matematika érettségi tételek. A Művelődési Minisztérium úgy döntött, hogy nem értékelik a már megírt matematikadolgozatokat. Az érettségi bizonyítványokba az év végi matematikajegy került. (Az esetet Török Ferenc is feldolgozta a Moszkva tér című filmjében.)
/Miniszter: Glatz Ferenc/
3. 1990.
Egy napilap idő előtt nyilvánosságra hozta a magyar tételeket. A tételeket visszavonták.
/Miniszter: Glatz Ferenc/
4. 1998.
Az egyik kereskedelmi rádió nem sokkal a matematika érettségi tételek kihirdetése után beolvasta azok megoldásait. Ezzel akár befolyásolhatták a vizsgázók eredményeit. Ennek ellenére nem íratták újra a teszteket.
/Miniszter: Magyar Bálint/
5. 2000.
Az olasz érettségi megegyezett az egy évvel korábbi, a diákok által nyilván jól ismert tételsorral. Az Oktatási Minisztérium vizsgálatot kezdeményezett az ügyben. A miniszter döntése értelmében nem kellett a dolgozatokat újraírni.
/Miniszter: Pokorni Zoltán/
6. 2002.
Olyan Radnóti-verset tartalmazott a magyar írásbeli, amely nem szerepelt az ország legtöbb középiskolájában használt irodalmi szöveggyűjteményben. Az intézményeknek meg kellett sérteniük az érettségi szabályzatot, fénymásolniuk kellett, illetve olyan kötetet kellett adniuk a diákoknak, amelyben ott volt a vers. Ez időveszteséget jelentett, de a vizsgák ettől eltekintve rendben lezajlottak.
/Miniszter: Pálinkás József/
7. 2003.
A kijelölt időpontnál egy héttel korábban íratták meg német és francia nyelvből a szakközépiskolai érettségi írásbeli vizsgát egy miskolci iskolában. A két tárgyban érintett 376 iskola 9 ezer diákjának póttételeket küldtek.
/Miniszter: Magyar Bálint/
8. 1993.
Egy szegedi gimnáziumban véletlenül idő előtt bontották fel a francia és a spanyol nyelv tételeit. A kiszivárgott feladatok miatt a minisztérium új tételeket adott ki.
/Miniszter: Mádl Ferenc/
9. 1995.
Kaposvárott a közös érettségi-felvételi vizsgán a diákok nem a megfelelő matematikadolgozatot írták meg. A vizsgálat kiderítette, hogy az Országos Felsőoktatási Felvételi Irodában (OFFI) a tételek postázásakor a Somogy megyei borítékba véletlenül nem az aznapi, hanem a másnapi tételeket tették. Az így megírt dolgozatok eredményét, aki akarta, elfogadta, aki nem, az újat írhatott. Az OFFI vezetőjét leváltották.
/Miniszter: Fodor Gábor/
10. 1996.
Értelemzavaró, adminisztratív jellegű hiba került a központilag összeállított közös matematika, illetve biológia érettségi-felvételi vizsgák tételsorába. A hiba a vizsgák megkezdésekor nyilvánvalóvá vált, a központi szervezésért felelős OFFI valamennyi vizsgahelyet azonnal értesítette és kérte intézkedésüket. A vizsgák rendben lezajlottak.
/Miniszter: Magyar Bálint/
Friss
- Egy igazán fontos horoszkóp: ilyen szülő vagy – Fogadd el, vagy változtass, rajtad áll
- Orbán békegalamb-szárnyai újabb csapdosásba kezdenek – ha egyáltalán lankadtak valaha
- Vasvári Csaba: nem a bíró privilégiuma a bírói függetlenség, hanem a polgároknak a joga
- Egy pitiáner előterjesztés: tánc a TAJ-kártya körül – Ilyen nagy a baj?
- Adj türelmet, Uram!
- Kisiklott egy villamos
- A KDNP újraválasztott kisegér-elnöke még mindig együtt akar dübörögni a fideszes elefánttal
- Orbán Viktor nem megy Mar-a-Lago-ba, hanem odajár – Újra a „nagy vízen túlon” tolja most Szijjártó Péterrel fűszerezve
- Ausztriából érkezhet mentő ahhoz, aki a határtérségben kerül bajba
- Rákay úr, látta már a Futni mentem-et?