Connect with us

Kerítésen innen

Kevesen választják a nevelőszülőséget

Megosztás

Az SOS Gyermekfalvak szerint többek között az alacsony anyagi támogatás és a társadalom előítéletessége a fő visszatartó ok a nevelőszülőség választásánál.

Megosztás

Az SOS Gyermekfalvak kutatása szerint többek között az alacsony anyagi támogatás és a társadalom előítéletessége a fő visszatartó ok a nevelőszülői hivatás választásánál. A felmérés eredményéről az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa tájékoztatta az MTI-t hétfőn.

Sokféle a félelem

A közlemény szerint a 2017 és 2018 tavaszán, 900 ember megkérdezésével végzett online felmérés azt kutatta, milyen okok állnak annak a hátterében, hogy míg 2007 óta növekszik a gyermekvédelemben élők száma, addig a nevelőszülőké nem.

A felmérés szerint szinte mindegyik megkérdezett attól tart, hogy a gyerek nem fogadná el őt, minden második pedig attól, hogy családja és barátai rosszul vennék, ha ezt választaná, vagy épp párkapcsolatára lenne negatív hatással. A válaszadók kétharmada szerint a nevelőszülőknek és neveltjeiknek a társadalom előítéletével is meg kell küzdeniük.

A közlemény idézi Szilvási Lénát, az SOS Gyermekfalvak gyermekvédelmi programigazgatóját, aki felhívta a figyelmet: mivel a nevelőszülőséghez sokféle félelem társul, nagyon fontos, hogy ezekről beszéljenek, illetve segítséget adjanak. Náluk például a nevelőszülői tanácsadó mellett pszichológus is dolgozik a családokkal.

Tévesen hiszik, hogy csak nők lehetnek nevelőszülők

A felmérés szerint sokan nincsenek tisztában a nevelőszülőség feltételeivel: minden ötödik megkérdezett tévesen azt gondolja, hogy maximum 45 éves korig lehet gyereket befogadni, miközben az egyetlen előírás, hogy legfeljebb 50 év különbség lehet a nevelőszülő és a nevelt gyerek között.

Azt is kevesen tudják, hogy a nevelőszülők eldönthetik, milyen nemű és életkorú gyereket szeretnének gondozni. A válaszadók negyede úgy véli, erre a nevelőszülőknek nincs ráhatásuk.

A kutatás szerint ugyan férfiak is lehetnek nevelőszülők, sokan mégis úgy tudják, csak nők jelentkezhetnek, tízből ketten pedig tévesen azt gondolják, feltétel, hogy a nevelőszülő házasságban vagy tartós párkapcsolatban éljen.

A nevelőszülőség munkaviszony

Tízből hat ember szerint az is visszatartó ok a hivatás választásánál, hogy a nevelőszülők nem kapnak megfelelő anyagi támogatást.

A nevelőszülőség munkaviszony, amely beszámít a nyugdíjba és társadalombiztosítási ellátásra is jogosít, de ezt nem mindenki tudja – olvasható a közleményben.

A kutatás kitért arra is, hogy mi motiválja leginkább a nevelőszülőséget választókat. Míg az idősebb korosztálynál még gyakori indíték, hogy nem lehettek saját gyerekeik vagy azok „kirepültek már a fészekből”. A fiatalabbakban erősebben jelenik meg a társadalmi felelősségérzet.

Fontos a társadalmi presztizs növelése

A közlemény idézte Szilvási Lénát, aki szerint fontos a nevelőszülőség ismertségének és társadalmi presztízsének emelése. Olyan motivációt kell adni, hogy többen válasszák.

„Az SOS például csökkenti a nevelőszülőnél lévő gyereklétszámot, hogy kisebb legyen a teher a családon és jobban tudjanak figyelni a gyerekre. Így munka, vagy akár több saját gyerek mellett is könnyebben vállalható ez a nehéz, de szép feladat. Az SOS folyamatosan várja nevelőszülők jelentkezését” – idézte a közlemény az SOS Gyermekfalvak gyermekvédelmi programigazgatóját.

(Forrás: MTI)

Gyermekvédelem?! Rendszerhiba?!

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük