Connect with us

Banánköztársaság

Ki fizet? Mennyit fizet? Mikor fizet?

Megosztás

Irtó büszke vagyok magamra. Amióta szerepelek valamely (eredetét tekintve elég titokzatos) kormányzati listán, gépemre időnként fontos tájékoztatás érkezik. Szerfölött megtisztelő, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ veszi a fáradtságot, hogy engem, egyszerű nyugdíjas, olykor publikáló állampolgárt fontos közügyekben tájékoztasson, s ezért őszinte köszönetet mondok az intézmény dolgozóinak. (Sejtésem szerint akkor kerültem erre a listára, amikor oltásra regisztráltam, de ez most mellékes. Hogy törvényes-e, az más kérdés)

Megosztás

Irtó büszke vagyok magamra. Amióta szerepelek valamely (eredetét tekintve elég titokzatos) kormányzati listán, gépemre időnként fontos tájékoztatás érkezik. Szerfölött megtisztelő, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ veszi a fáradtságot, hogy engem, egyszerű nyugdíjas, olykor publikáló állampolgárt fontos közügyekben tájékoztasson, s ezért őszinte köszönetet mondok az intézmény dolgozóinak. (Sejtésem szerint akkor kerültem erre a listára, amikor oltásra regisztráltam, de ez most mellékes. Hogy törvényes-e, az más kérdés)

Levél a szankciókról

Lényeg a lényeg, hogy e-mailt kaptam, amely sajátos módon egyszerre informatív, félrevezető-megtévesztő és nyíltan hazudozó írásmű, feltehetően a kormányzati kommunikációs csapat szakmai és politikai céljait egyesítő agymunka eredményeinek elegye. Summázata: ki fizet, mennyit fizet, mikor fizet? Kérem, olvasgassa, aki akarja, (olyan a stílusa, mint valami szokásos ostoba nemzeti konzultációé), címzettként igyekszem minden bekezdést érdeme szerint kommentálni:

Tisztelt Hölgyem/Uram!

„Az orosz-ukrán háború és a gazdasági szankciók hatásait már egész Európában érezni lehet. Az Európai Unióban éles vita bontakozott ki az Oroszországot sújtó jövőbeni büntetőintézkedésekkel kapcsolatban. A már életbe léptetett szankcióknak is súlyos gazdasági következményei vannak az EU határain belül, így Magyarországon is.”

Ebben sok igazság van, amennyiben a szankciók Európának, s nekünk is fájdalmasak, de remélhetően azért több gondot okoznak Oroszországnak, hiszen ez a céljuk. Az EU (benne Magyarország) ezért hozta ezeket az intézkedéseket. Ez a levél viszont azt sugallja, mintha az EU is, mi, magyarok is csak magunkat büntetnénk, és az egésznek semmi értelme nem volna. De csak most jön a vastagja!

Benne vagyunk a slamasztikában

„Vannak, akik az energiaszektort is bevonnák a szankciók körébe. Ez hazánknak aránytalanul nagy károkat okozna. A magyar kőolajimport 64 százaléka Oroszországból érkezik. A magyar gázfelhasználás 85 százaléka orosz import. Ennek jelentőségét jól érzékelteti, hogy a magyar háztartások 85 százaléka használ gázt.”

Ez valóban súlyos dilemma, mert benne vagyunk a slamasztikában. Egyfelől az orosz gazdaság bevételei nagyobb részt az energiahordozók exportjából származnak, ha tetszik Putyin ebből finanszírozza szörnyű és aljas ukrajnai háborúját. Pedig nagyon jó lenne, ha mielőbb befejezné, s erre talán azzal lehetne rászorítani az orosz diktátort, ha országát megfosztanák legfőbb bevételeitől. Mi, európaiak, békét akarunk! Ezért mérlegelnünk kell: vállaljuk-e annak áldozatát, hogy a szankciók keretében csak kevesebb vagy semmi gázt és olajat nem veszünk Oroszországtól. Ez Magyarország számára nagyon súlyos következményekkel fenyegetne. Ez a levél hiteles fejezete. De most jön a hazugság.

Paks II jövendője

„Vannak, akik a paksi atomerőműre, illetve annak bővítésére is kiterjesztenék a szankciókat. Nekik is tudniuk kell, hogy amennyiben a paksi atomerőmű által megtermelt áramot máshonnan kellene beszereznünk, akkor a családok rezsiköltsége évi 264 ezer forinttal növekedne. Ez a jelenlegi szint négyszerese. Mindezeken túl a szankciók lebegtetése pénzügyi spekulációk célpontjává teszi a forintot.”

A paksi erőmű jelenleg (tudtommal) fennakadás nélkül termel, működését a szankciók nem érintik. Paks II építése még meg sem kezdődött, onnan az ország csak évek múlva kapna áramot, ráadásul ez az áram lényegesen drágább lenne, mint a mai atomenergia. A Paks II-re vonatkozó (egyébként már elfogadott) szankcióknak semmi köze a rezsicsökkentéshez. (Mellesleg pedig ha bárki azt hiszi, hogy a rezsicsökkentés társadalmi összköltségét a végelszámolásban nem az adózó fogyasztók fizetik meg, az rettenetesen téved. De ez mellékág, szimpla, egyszerű, megszokott kormányzati hazugság.)

A drága jó forint

Kissé kuszább, de alapvetően kormányzati hamisítás az is, hogy a szankciók lebegtetése spekulációk célpontjává teszi a forintot. Nemzeti valutánk-devizánk elértéktelenedése ezer okra, de első helyen az MNB botor monetáris és a kormány költekező fiskális politikájára, a vérszívó kormányzati korrupcióra vezethető vissza, vagyis az egész, évtizedes ostoba, otromba és bűnös gazdaságpolitikára, amelynek hibáit a kegyetlen piac már a háború előtt, sőt a Covid-járvány idején is a maga módján szankcionálta. Magyarország (a gazdaság növekedése ellenére) versenytársaival szemben lemaradt, teljesítménye a lehetségesnél és a kívánatosnál lényegesen kevésbé javult. Napjainkra pedig már őrületes hiányt mutat az államháztartás, az államadósság tíz év alatt megkétszereződött, az infláció meglódult és a forint árfolyama a bányászbéka segge alá esett. Ennyit Paks II. és a szankciók összefüggéseiről. És hogy mit teszünk?

Orbán vétója

„A magyar kormány a nemzetközi fórumokon a lehető leghatározottabban ellenezni fogja a szankciók kiterjesztését az energiaszektorra. Ez a magyar gazdaság és a magyar emberek érdeke.”

Nos, tegye! Az Unió és Oroszország viszonyában ismét mi leszünk a kivételek, de ezúttal nyilvánvaló, hogy a kormány az ország érdekében (és azért esetleg Putyin kegyeinek megtartása végett) vétózza meg az agresszor kemény megbüntetését. Érzékelhető ez a levél Oroszországot illető enyhe sorain, és a szankciókat illető kemény kampány-színezetű hangon:

Elítéljük Oroszország katonai beavatkozását. Támogatjuk a béke megteremtését célzó uniós és NATO-erőfeszítéseket. Azt azonban nem fogjuk hagyni, hogy a háború árát a magyar családokkal fizettessék meg.
Tisztelettel:

Kormányzati Tájékoztatási Központ”

Magyarország magányossága

Európa keresi a megoldást, amelynek révén csökkenthető a Nyugat függése az orosz energiahordozóktól, habár sikerre egyhamar nincs remény. Ám Európa a béke érdekében talán mégis vállal súlyos anyagi áldozatokat, Orbán Viktor kormánya viszont nem. Mi nem gondolkodunk alternatív energiaforrások mozgósításán, a takarékosabb fogyasztás lehetőségein, energetikában mi nem vállalunk közösséget Európával. Választások előtt ez is egy álláspont, s végső soron (rövid távú érdekek alapján) érthető, bár Brüsszelben és Kijevben aligha méltányolható.

De egyszer vége lesz ennek a szörnyű háborúnak is. És akkor kiderül majd, hogy az orbáni délibábos szuverenitási mánia hosszú távon kiveti Magyarországot az európai érdek- és értékközösségből, s annak a magányosságnak az árát a földrész közepén Orbán Viktor (ha kormányfő marad) egészen biztosan a magyar családokkal fizetteti meg – százszorosan!

Kapcsolódó

 

Ki fizet? Mennyit fizet? Mikor fizet?

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük