Connect with us

Kerítésen innen

Kokit adott Orbánnak, a holland nagykövet

Megosztás

A Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International Magyarország szervezésében pénteken, nemzetközi konferenciát rendeztek, a bíróságok függetlenségéről és a közigazgatási bíróságok felállításáról az MTA TK Jogtudományi Intézetében.

orban
Megosztás

A Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International Magyarország szervezésében pénteken, nemzetközi konferenciát rendeztek, a bíróságok függetlenségéről és a közigazgatási bíróságok felállításáról az MTA TK Jogtudományi Intézetében.

A tekintélyes hazai és európai szakértők

előadásait és beszélgetéseit nagyszámú hallgatóság követte közöttük számos európai ország budapesti nagykövete is. A felszólalásokból kirajzolódó általános vélemény, hogy a különbíróságok a tervezett formában nem segítik majd az igazságkereső polgárokat, viszont lehetőséget adnak a kormánynak az ítélkezés befolyásolására.

Tavaly decemberben valódi szakmai és politikai egyeztetés nélkül új bíróságokat hozott létre az Országgyűlés kétharmados kormánypárti többsége. Ez akkor a rabszolgatörvény miatt, nem kapott kellő nyilvánosságot. Az új közigazgatási bíróságok sok embert érintő és politikailag kényes ügyekben döntenek majd.

Ezek a bíróságok döntenek majd

az adókról szóló vitákban, környezetvédelmi és versenyjogi ügyekben, valamint gyülekezési jogi és menekültügyi eljárásokban. Ehhez képest nincsenek megalkotva a bíráskodás függetlenségének szilárd garanciái. A különbíróságok az igazságügyi miniszter irányítása alatt állnak majd, akire az új szabályozás a rendszerváltás óta példa nélküli módon széles jogköröket ruház.

„Mindez azt jelenti, hogy egy év múlva a kormány hivatalainak döntését olyan bírók előtt lehet már csak megtámadni, akiket ugyanez a kormány nevezett ki”

– mondta Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke.

„Egy ilyen rendszer mindannyiunk jogait korlátozza, sérti a hatalmi ágak elválasztását és aláássa a jogrendszerbe vetett bizalmat, ami végső soron az ország gazdaságát és versenyképességét is veszélyezteti”

– tette hozzá Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

A jogállamiságot érintő bármilyen átalakítás akkor sikeres,

ha a reformok hozzájárulnak az állam átláthatóságához, illetve az állami szervek elszámoltathatóságához” – jelentette ki René van Hell, Hollandia budapesti nagykövete. Aki arról is beszélt, hogy

„a jogállamiság benne van az EU DNS-ében, a független bíróságok nélkül nem beszélhetünk jogállamról”.

A konferencia előadói segítettek megérteni,

milyen szerepe lehet a nemzetközi szervezeteknek, az Európai Unió intézményeinek, a strasbourgi és luxemburgi bíróságoknak a nemzeti bíróságok függetlenségének megőrzésében. Számos példával illusztrálták, hogy a bíráknak, bírói szervezeteknek, az igazságszolgáltatás szereplőinek jelentős szerepük van saját függetlenségük megőrzésében.

/Forrás: helsinki.hu/

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük