Korpási Bálint bronzérmes 72 kilóban

Korpási Bálint bronzérmet nyert a kötöttfogásúak 72 kilogrammos kategóriájában vasárnap a nur-szultani birkózó-világbajnokságon.

A BVSC vb- és Eb-győztese szombaton csalódottan zárta a napot,

mert két sima győzelem után az elődöntőben – saját bevallása szerint egy buta hiba miatt – technikai tussal kikapott az orosz Abujazid Mancigovtól, így vasárnap a bronzéremért léphetett szőnyegre.

A második napi helyosztók előtt így az volt talán a legnagyobb kérdés, hogy Korpásinak sikerült-e túltennie magát a vereségen. A látottak alapján a válasz egyértelműen igen volt, ugyanis a dél-koreai Li Dzsi Jeon ellen a magyar klasszis villámrajtot vett, a kezdés után szinte azonnal villámgyors derékra támadással levitte riválisát, majd meg is pörgette, így alig fél perc után már 4-0-ra vezetett. Innen Linek kellett volna mennie előre, e helyett viszont passzívan “gyömöszölte” a kezét Korpási fogásába, amit nem értékeltek a bírók és passzivitásért leküldték (5-0), amiből a BVSC büszkesége gyönyörűen pörgetett (7-0). A magyar már ekkor szerette volna lezárni a meccset, ám nem sikerült újabb akciót csinálnia.

A szünet után a dél-koreai aktívabbá vált,

ám állásból képtelen volt veszélyeztetni riválisát, aki a meccs ötödik percében egy gyönyörű levitellel (9-0) pontot tett a küzdelem végére.

“Egyik szemem sír, a másik nevet. Sajnálom az elődöntőt, ott olyan hibát vétettem, amit diák kettőben szoktak. Arra viszont büszke vagyok, hogy sorozatban negyedszer szereztem érmet vb-n”

– mondta az MTI-nek a meccs után Korpási Bálint, aki nem ismerte dél-koreai ellenfelét, nem is gondolta, hogy ő jön be a vigaszágról a bronzmeccsre.

Korpási Bálint. Fotó: Martin Gábor/UWW

“Nyáron voltak nálunk a dél-koreaiak, de ő nem jött. Az egész versenyen nagyon jól ment a már védjegyemmé váló karberántás, ő ellene is meg tudtam csinálni. A korai akció megkönnyítette a dolgomat.”

Korpási ezzel a magyar küldöttség első érmét szerezte meg

a kazah fővárosban, egyúttal ez karrierje negyedik világbajnoki dobogós helyezése. 2016-ban az első, míg tavaly második volt, 2017-ben pedig a mostanihoz hasonlóan a harmadik helyen zárt.

Hétfőn további éremmel bővül majd a magyar termés, mivel Lőrincz Viktor – előbb olimpiai kvótát szerzett, majd – bejutott a fináléba a 87 kilogrammosok között.

Lőrincz Viktor döntős

Lőrincz Viktor olimpiai kvótát érő győzelmét követően az elődöntőben is nyerni tudott, így hétfőn aranyéremért léphet szőnyegre a kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában a nur-szultani kvalifikációs birkózó-világbajnokságon.

A Budapest Honvéd Európa-bajnoka a vasárnap délelőtti programban a türkmén Sihzberdi Ovelekovot és a kirgiz Atabek Azisbekovot is simán verte, majd a nyolc között, már a tokiói indulási jogért vívott meccsen magabiztosan, 3-1-re győzött a kínai Na Csün-csie ellen, így várhatta az esti elődöntőt.

Ott régi ismerősével, az üzbégek 2015-ös vb-ezüstérmesével, Rusztam Aszakalovval találkozott, akit a riói olimpián legyőzött. A 29 éves klasszis már győztes negyeddöntőjét követően jelezte, hogy azt tervezi, hagyja az első menetben leküldetni magát, kivédekezi a lenti helyzetet, aztán a másodikban lehajtja riválisát.

A terv az első három percben tökéletesen megvalósult: másfél perc után a magyar ment parterbe (0-1), az üzbég pedig nem tudott rajta akciót csinálni, a szünetig pedig meddő állóharc folyt a szőnyegen.

A félperces pihenő után

Lőrinc – ahogy ígérte – nagyobb sebességre kapcsolt, aminek az üzbég intése lett az eredménye. Lentről a kétszeres vb-harmadik magyar jól összefogta ellenfelét, s hosszas előkészítés után biztató pörgetési kísérletbe kezdett, ám nem sikerült átbillentenie riválisát, így maradt a döntetlen (1-1), ami viszont a később szerzett pont miatt neki kedvezett. Az utolsó alig egy percben már érezhető volt, hogy Aszakalov ereje elfogyott, ment ugyan előre, ám Lőrincz stabilan állt a lábán, végig koncentrált maradt és kivédekezte az időt, ami azt jelenti, hogy karrierje első világbajnoki fináléjára készülhet.

Lőrincz Viktor. Fotó: Martin Gábor/UWW

“Végre sikerült, döntőt birkózhatok. Nem volt egy szép meccs az biztos, de most erre volt szükség. Nagyon vigyáznom kellett Aszakalovra, ma mindenkit eldobált, ráadásul lentről mindig veszélyesen támad vissza, a pörgetést is ezért nem erőltettem jobban. Tudtam, hogy állásból nem lesz gond, elképesztően örülök”

– mondta a vegyeszónában az MTI-nek a riói olimpián ötödik ceglédi születésű kötöttfogású, aki hétfőn az ukránok 2015-ös világbajnokával, idei Eb-győztesével, Zsan Belenyukkal csap majd össze