Connect with us

Kerítésen innen

Koszorúk a szovjetek elől menedéket adó épület falán

Megosztás

62 éve, 1956. november 4-én kapott menedéket Jugoszlávia Nagykövetségén Nagy Imre, kormányának néhány tagja, a miniszterelnök néhány munkatársa és családtagjaik.

nagy-imre
Megosztás

62 éve, 1956. november 4-én kapott menedéket Jugoszlávia Nagykövetségén Nagy Imre, kormányának néhány tagja, a miniszterelnök néhány munkatársa és családtagjaik.

Emléktábla a Hősök terénél

A Hősök terénél álló épület falán látható emléktábla tanúsága szerint Nagy Imrét és családját Losonczy Géza, Donáth Ferenc, Fazekas György, Haraszti Sándor, Jánosi Ferenc, Köves Erzsébet, Lukács György, Rajk Júlia, Szántó Zoltán, Szilágyi József, Tánczos Gábor, Újhelyi Szilárd, Vas Zoltán, Vásárhelyi Miklós és család tagjai követték a menedéket ígérő követségre. November 22-én mentek ki onnan, miután a szűkös épületben a helyzet tarthatatlanná vált, és Kádárék „garanciát” adtak a bántatlan távozásra.

A követség falán emléket állítottak Milenko Milovanov jugoszláv követségi attasénak is, aki november 5-én a menekülteket segítve vesztette életét.

Snagovi gyerekek

Idén a hajdani „snagovi gyerekek” közül Szilágyi Júlia, Vásárhelyi Júlia és Donáth Ferenc vett részt vasárnap délelőtt a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete megemlékezésén.

Nagy Imre elfogása lett volna a cél

Donáth Ferenc így írt az esemény jelentőségéről: „1956. november 4-én hajnali 4 órakor elsődleges célja volt a Budapestre betörő szovjet csapatoknak, hogy Nagy Imrét elfogja. Elsődleges cél volt, hogy az invázió ne látszódjon szovjet-magyar háborúnak, két kommunista ország háborújának, még kevésbé Dávid és Góliát harcának. De ez nem sikerült, mert Nagy Imrét nem tudták elfogni, nem tudták rábírni, hogy legitimálja a nemzetközi közvélemény előtt az inváziót.

Az akadály elsősorban a Jugoszláv Nagykövetség volt.

Az antisztálinista, mégis kommunista Jugoszlávia adta menedékjog. Nyilván volt Brioni-szigeti Hruscsov-Tito megállapodás a magyarországi szovjet beavatkozásról, de nem Nagy Imrének és társainak a sorsáról. Ezt az a kiújult szovjet jugoszláv viszály mutatja, ami aztán bekövetkezett.

Mit nyert a világ? Hogy Párizsban és Rómában a kommunisták számára a Szovjetunióval kapcsolatos várakozásokról kiderült, hogy illúziók . A francia és olasz kommunista pártok, és velük együtt a moszkvai befolyás meggyengült. Mit nyertek a fegyverrel harcolók? Hogy a Genfi Egyezmények jogi védelme rájuk is kiterjedt, mert a háborús helyzet bejelentését Nagy Imre bemondta a rádióban.

Mit fizettek ezért a csoport tagjai? Azt, hogy velük lévő családjaik túszul estek a KGB-nek, ők maguk pedig 1,5 évnyi előzetes után bíróság elé, hóhérkézre vagy börtönbe kerültek.”

(Fotóink november 4-én este készültek a hajdani jugoszláv követségnél, a koszorúzás helyszínén.)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük