Kurír Kacsa: Bangladesben épül fel Paks2
A sok komoly hír közé néha belekeveredik egy-egy komolytalan is. Persze ma már ilyenkor mindenki “Fake Newst” kiállt. De számos olyan hír van, ami komolynak látszik, mégis nevetséges a tartalma.
Ebben a műfajban szinte verhetetlen a magyar külügyér, aki egy percig nem tud megmaradni a valagán
Az a kényszerképzete, hogy az egész világ körülötte forog. Petiminiszter stábja mindenből (is) hírt csinál.
A miniszter átad, felavat, beszédet mond, hajnalban fut New Yorkban, Moszkvában vagy a dubaji tengerparton.
A celebminiszter majdnem mindenhol ott van.
Vasárnap kínos élményben lehetett része, amikor a 15 ezres MVM Dome közönsége kifütyülte, amikor átadta a díjat a Final Four legértékesebb kézilabdázójának, Markéta Jerabkovának.
“Mielőtt a Vipers Kristiansand cseh játékosa megkapta volna az elismerést, a színpadra szólították Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy ő adja át a díjat. Szijjártó elég komoly füttyöt kapott a 15 400 néző egy jó részétől – a szpíker fel is gyorsította a ceremóniát, azonnal szólítva a játékost, hogy aztán a füttyszót felváltsa a sportoló teljesítményéért járó jogos taps. A külügyminiszter hamar el is tűnt a pályáról – ahogy lejárt a szerepe, kislisszolt a kamerák látószögéből” – írta meg a Magyar Hang.

Ez azonban nem szegte kedvét a miniszternek, aki kedden hivatalában fogadta A. K. Abdul Moment bangladesi külügyminisztert.
Ki nem találják, mi volt a téma?!
Az egykori Kelet-Pakisztán 1971-ben lett független. A Föld egyik legsűrűbben lakott és egyik legnépesebb országa. Másfél magyarországnyi területen 164 millióan laknak.
Banglades agrárország. A Föld egyik legszegényebb állama. A lakosság 88 százaléka muszlim, míg 11%-a hindu vallású.
A Szijjártó-Momen találkozó legfontosabb kérdése a nukleáris együttműködés volt
A magyar külügyminiszter kiemelte, hogy Bangladesben is új atomerőmű épül, ráadásul ugyanaz a kivitelező ugyanolyan típusú reaktorokat telepít ugyanabban a pénzügyi konstrukcióban, mint a paksi bővítés esetében.
“A paksi építkezés a jelenleg zajló legnagyobb volumenű és legfontosabb beruházás Magyarországon, ezért fontos, hogy a nemzetközi nukleáris ipari együttműködésünket fejlesszük” – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy nukleáris képzési megállapodást írtak alá, amelynek keretében a bangladesi hallgatók számára elérhető évi száznegyven magyarországi felsőoktatási ösztöndíjas hely közül kezdetben harmincat a leendő nukleáris szakemberek számára fognak fenntartani.
“Magyarországon rendelkezésre állnak azok az oktatási és képzési kapacitások, amelyek nyomán képesek vagyunk arra, hogy nagy számban képezzünk leendő bangladesi nukleáris mérnököket és szakembereket” – húzta alá.
Tájékoztatása szerint az együttműködés másik pillérét az atomerőmű építésével kapcsolatos tudás és tapasztalatok átadása jelenti, amelynek nyomán felgyorsítható lehet a paksi beruházás megvalósítása. Mint mondta, Bangladesben 2023-ban működésbe lép az első, 2024-ben pedig a második reaktorblokk, és rendkívül fontos lehet az építési és üzemeltetési tapasztalatok átadása.
“Nekünk is 2030-ra be kell fejezni az építkezést, hiszen biztonságban akarjuk tudni hosszú távra az energiaellátásunkat, és ehhez a saját nukleáris kapacitás növelése a legjobb és leghatékonyabb eszköz” – fogalmazott.
A. K. Abdul Momen a két ország kapcsolatát méltatta, s arra is kitért, hogy a politikai stabilitás nagyban segítette a gazdasági fejlődést mind Bangladesben, mind Magyarországon. Illetve köszönetet mondott a koronavírus elleni vakcinák adományozásáért a budapesti kormánynak.
Az igaz, hogy 2021. februárjában először Banglades adott ötezer koronavírus elleni vakcinát Magyarországnak, ám év végén már mi küldtünk több, mint félmillió vakcinát az ázsiai országba.
Forrás: MTI