Budapesti hétköznapok

Magyar ezüst- és bronzérem az MVM Dome-ban

A Ferencváros 28-24-re kikapott a címvédő norvég Vipers Kristiansandtól a női kézilabda Bajnokok Ligája vasárnapi döntőjében, a budapesti négyes döntő utolsó mérkőzésén.

A magyar csapatból Kovács Anett és Béatrice Edwige, a norvégoktól Martine Karigstad Andersen, Vilde Kaurin Jonassen, Marta Tomac, Hanna Maria Yttereng és Ana Debelic hiányzott.

Csaknem 11 perc után, 5-1-es norvég vezetésnél született meg az FTC első akciógólja, mert a címvédő remekül védekezett és pontosan támadott, a ferencvárosi kapuból pedig nem érkezett segítség a védelem számára. Elek Gábor először a meccs negyedénél kért időt (9-4), majd Bíró Blanka helyett Janurik Kingát küldte a kapuba, és ez jó döntésnek bizonyult. Ezt követően a Magyar Kupa-címvédő támadásban hatékonyabbá vált, és egy idő után a gyors norvég akciókat is sikerült megszűrnie, mivel képes volt lassítani a játékot.

A Ferencváros előbb felzárkózott 12-10-re, majd Szöllősi-Zácsik Szandra bombagóljaival már csak egy találat volt a hátránya a szünetben (14-13).

A második félidő nagyon rosszul kezdődött magyar szempontból, ugyanis a Vipers 18-14-re ellépett, ráadásul Tomori Zsuzsanna piros lapot kapott. A Ferencvárost utolsó alkalommal irányító Elek Gábor 20-14-nél időt kért, de a másik oldalon Katrine Lunde bravúrosan védett, így szinte folyamatosan nőtt a különbség (24-16).

Az első felvonásban látottakhoz képest meglepő volt ez a jelentős fordulat, de innen már nem volt visszaút az FTC számára. Úgy tűnt, a szombati elődöntő sokkal többet vett ki a ferencvárosi játékosokból, mint ellenfelükből, így a finálé utolsó harmadában már nem volt elég erejük visszazárkózni.

Janurik kilenc, a túloldalon az immár hétszeres BL-győztes Lunde 16 védéssel zárt, utóbbi 47 százalékos hatékonyságot jelent.

A két csapat kilencedik egymás elleni mérkőzésén három ferencvárosi siker és egy döntetlen mellett ötödször nyert a Vipers.

Az FTC 1971 és 2002 után harmadik alkalommal szerepelt a legrangosabb európai kupasorozat döntőjében, de diadalmaskodnia még nem sikerült.

A szovjet Szpartak Kijev, az osztrák Hypo Niederösterreich és a Győri Audi ETO KC után a Vipers a negyedik csapat, amely sorozatban háromszor BL-t – korábbi nevén BEK – tudott nyerni.

Az ünnepélyes eredményhirdetés során átadták a szezon gólkirályának járó díjat az Esbjerget erősítő Henny Reistadnak, aki 142 alkalommal volt eredményes. Az idény legjobb játékosa a Vipers orosz irányítója, Anna Vjahirjeva lett.

Az Esbjerg legyőzésével harmadik a Győr

Jesper Jensen, az Esbjerg vezetőedzője szombat este elárulta: a csütörtöki dán bajnoki döntő sokkal fontosabb számukra, mint a BL bronzmérkőzése, ennek megfelelően fogja beosztani a játékidőket a Győr elleni találkozón.

A csoportkörben mindkét találkozásukon győri siker született: szeptemberben Dániában 31-29-re, februárban hazai pályán 29-28-ra nyert Ambros Martín alakulata. A spanyol vezetőedző utolsó mérkőzésén irányította az ETO-t, amellyel tavaly az elődöntőben kerekedett az Esbjerg fölé 32-27-re. Martín a BL-t négyszer, a bajnokságot hétszer, a Magyar Kupát hatszor nyerte meg a csapattal.

A Győr szombaton a Viperstől kapott ki 37-35-re, míg az Esbjerget a Ferencváros győzte le 30-29-re. Ezúttal jól kezdett a kisalföldi alakulat, a jó védekezését Sandra Toft koronázta meg védéseivel, erre építve pedig fokozatosan ellépett a Győr, 9-4-es előnyénél időt kellett kérnie az Esbjergnek.

Ez sem változtatta meg azonban a játék képét, húsz perc elteltével a magyarok dán hálóőre már tíz hárításnál járt, miközben az Esbjergből támadásban és védekezésben sem tudott senki vezérré előlépni. Sőt, Toft a 29. percben a gólszerzők listájára is feliratkozott, 16-8 volt ekkor az állás.

A szünet után kilencgólosra növelte előnyét az ETO (18-9), ezt követően azonban zárkózásba kezdett a négyes döntőben másodszor szereplő, tavaly negyedik dán csapat, a 48. perc végén 22-22-nél utolérte a megtorpanó Győrt. 25-25 után azonban kétszer is a lelátón helyet foglalók jelentős részének támogatását élvező ETO talált be. Az utolsó öt percnek így 27-25-ös állásról vágtak neki a felek, előnyéből pedig egy gólt meg tudott őrizni a magyar csapat.

A Győr ezzel hatodik egymás elleni összecsapásukon is megőrizte százszázalékos mérlegét.

Ana Gros, illetve Vilde Mortensen Ingstad egyaránt hat góllal zárta a mérkőzést. A kapusok közül Sandra Toft 15, Amandine Leynaud egy lövést védett, a túloldalon Anna Kristensen 7, Amalie Millin 2 kísérletet hárított.

Az ötszörös győztes kisalföldi csapat 2021 után másodszor zárt a dobogó alsó fokán a BL-ben.

Győri Audi ETO KC
A bronzérmes magyar csapat tagjai a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjének bronzmérkőzéseként játszott Győri Audi ETO KC – Team Esbjerg mérkőzés végén a budapesti MVM Dome-ban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Ambros Martín: most hátralépek és otthonról igyekszem tanulni a női kézilabdáról

Ambros Martín csalódott, mert nem sikerült aranyérmet nyernie a Győri Audi ETO-val a női kézilabda Bajnokok Ligájában, ugyanakkor örül annak, hogy utolsó győri mérkőzésén együttesével vasárnap megszerezte a harmadik helyet.

„Ez most rengeteget jelent nekünk, hiszen a tegnapi vereség után nagyon nehéz esténk volt. Az aranyért jöttünk erre a hétvégére” – kezdte értékelését a sajtótájékoztatón Ambros Martín, aki kiemelte: a Viperstől elszenvedett elődöntős vereség után szerették volna egy újabb kemény ellenfél ellen megszerezni a harmadik helyet.

„Nem vagyok elégedett a bronzzal, és biztos vagyok benne, hogy a csapatom és a drukkereink sem elégedettek vele. Sajnálom, hogy nem tudtam elérni az aranyat a klubnak, a játékosaimnak és a szurkolóinknak. Ugyanakkor elmondhatjuk, hogy győzelemmel zártuk az idényt, egyúttal edzői pályafutásom második győri szakaszát” – fogalmazott az 55 esztendős spanyol vezetőedző, aki korábban 2012 és 2018 között, majd 2021-től mostanáig irányította az ETO-t.

Ez volt az utolsó találkozója az együttessel, amellyel a BL-t négyszer, a bajnokságot hétszer, a Magyar Kupát hatszor nyerte meg.

„Most egy kicsit hátralépek, követni foglak benneteket, de nem közelről, csupán a televízión keresztül és igyekszem minél többet tanulni otthonról a női kézilabdáról” – tekintett előre Martín, aki hangsúlyozta: jövőre új lehetőség nyílik a csapat előtt a siker elérésére a Bajnokok Ligájában.

Stine Oftedal egy év múlva távozik a Győr kézilabdacsapatától

Oftedal
Stine Bredal Oftedal. Fotó: Uros Hocevar / kolektiff

A 31 éves irányító a Verdens Gang című norvég portálnak elmondta, már értesítette a klubot, hogy a jövő nyári olimpia után nem hosszabbítja meg szerződését, sőt valószínűleg befejezi a pályafutását.

A 242-szeres válogatott Oftedal elárulta, minden bizonnyal Kielbe költözik majd, ugyanis a párja, Rune Dahmke a német csapatban kézilabdázik.

A háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok irányítónak az olimpiákról két bronzérme van. A győri csapattal 2017 óta a bajnokságot négyszer, a Magyar Kupát háromszor, a Bajnokok Ligáját kétszer nyerte meg.

Női kézilabda Bajnokok Ligája

Döntő:

Vipers Kristiansand (norvég) – FTC-Rail Cargo Hungaria 28-24 (14-13)
Vipers:
 Börjesson, Lunde (kapusok), Andersen, Dahlum, Hesselberg, Höve 1, Jerábkova 4, Jezic 1, Knedlikova 3 (1), Naes Andersen 6, Roberts 5, Sercien-Ugolin, Tchaptchet 1, Valle Dahl 1, Vjahirjeva 6, Waade.
FTC: Bíró, Janurik (kapusok), Bölk 5, Cvijics 3, Hársfalvi, Kisfaludy 1, Klujber 2 (2), Kukely, Lekics 5 (3), Malestein 2, Márton 2, Papp,  Stolle 1, Szöllősi-Zácsik 3, Szucsánszki, Tomori.

Bronzmérkőzés:

Győri Audi ETO KC – Team Esbjerg (dán) 28-27 (16-9)
Győr:
 Leynaud, Toft 1 (kapusok), Blohm 4, Broch, Dale 3, Faluvégi, Farkas, Fodor 1, Gros 6 (1), Győri-Lukács 2, Hansen, Haugsted 2, Nze-Minko 3, Oftedal 5, Ryu 1, Schatzl.
Esbjerg: Kristensen, Milling, Poulsen (kapusok), Breistöl 4, Heindahl 2, Ingstad 6, J. Jacobsen, M. Jacobsen 1, Möller, Mörk 4 (2), Nielsen, Petersen, Reistad 5 (2), Solberg-Isaksen, Tranborg 2, Türkoglu 3.

Forrás: EHF / FTC