Banánköztársaság
Magyar György: egyenlőtlen feltételek mellett folyó választási versenyért nem ját fair play-díj
Rogán Antal miniszter azt ígérte tavaly, hogy az idén már nem módosítják a választási törvényeket. Nem először érhetjük hazugságon a kormány valamelyik emberét: mégiscsak belenyúlnak a szabályokba. Egyetlen tollvonással megszüntetnék az egyéni jelöltek kampányköltéseinek korlátozására vonatkozó rendelkezéseket, az ÁSZ pedig nem is ellenőrizhetné a pénzek forrását és felhasználásának módját. Mondhatnák, hogy ügyes húzás. Amennyiben a KDNP-s képviselők javaslatát elfogadják – és miért ne tennék? –, a NER oligarcháin múlik, hány milliárddal tolják meg 2026-ban a fideszes jelöltek kampányát.
A parlament tavaly decemberi ülésén 134 igen és 52 nem szavazattal, tartózkodás nélkül megszavazta a választási törvény módosítását, amelynek értelmében átrajzolják az eddigi választási körzetek határait. Ezzel Budapesttől két mandátumot vettek el. Rogán Antal miniszter viszont mindenkit megnyugtatott, hogy a választás előtti évben már nem szeretnék módosítani a jogszabályt.
Az ígéret szép szó…
Csakhogy mindössze három pontból álló újabb törvénymódosító javaslattal írná felül az országgyűlési választási szabályokat három KDNP-s képviselő: egyetlen tollvonással megszüntetnék a kampányköltések korlátozására vonatkozó rendelkezéseket. Így azt is, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrizhesse a pénzek forrását és felhasználásának módját. Eddig a jelöltek ötmilliót költhettek, a tervezet elfogadása esetén viszont a határ a csillagos ég lesz. A pénteken benyújtott előterjesztés sürgősséggel történő tárgyalásáról a parlament az összes ellenzéki párt nem szavazata ellenére hétfőn már döntött is. Az ÁSZ eddig sem sokat tett e törvényi kötelezettségének teljesítése érdekében – akkor is legfeljebb az ellenzék tevékenységét kifogásolta itt és itt –, ezért végülis egyszerűbb, ha nem ellenőriznek semmit. Ez már csak azért is jobb megoldás, mert a Fidesz gazdálkodásában is bőven találhattak volna hiányosságokat. Erre a visszásságra a három KDNP-s honatya javaslata frappáns választ adna.
Érdemes emlékeztetni az EBESZ jelentéseire
A szervezet több korábbi ajánlásban figyelmeztetett arra: Magyarországon a választási rendszer esélyegyenlőséget sértő hiányossága egyebek mellett, hogy a kampányok során az állami és a pártfunkciók összemosódnak, emellett kifogásokat fogalmaztak meg a médiaszabadság, valamint a kampányfinanszírozás esetében. Az Európai Parlament magyarországi ügyekben illetékes jelentéstevője, Gwendoline Delbos-Corfield pedig még 2021 októberében az Euronewsnak azt mondta, nem lehetnek tisztességesek a magyarországi választások, mert az ellenzék nem kap teret a közmédiában. A francia zöldpárti EP-képviselő szerint Magyarországon egypártrendszer van. A szuverenitás jegyében külföldről a pártok és jelöltek továbbra sem kaphatnának a kampányhoz támogatást, miként hazai jogi szervezetektől sem. Azt azonban a jövőben semmi nem tiltaná, hogy a politikai szervezetek magyar magánszemélyektől bármennyi pénzt elfogadhassanak, és a rendelkezésre álló forrásokat egyéni jelöltjeik útján külső kontroll nélkül szinte bármire elkölthessék. A Btk. legfeljebb azt tilalmazza, hogy a választói akarat befolyásolása érdekében a jelöltek a választóknak anyagi juttatást ígérjenek. Legalábbis a kampány ötven napja alatt.
Az ördög azonban a részletekben rejlik
Az a jelölt, aki megfelelő erőforrásokkal rendelkezik, a kampányidőszakban a pénzügyi lehetőségei szerint vásárolhat óriásplakáthelyeket, nyomtathat szórólapokat, fizethet számtalan agitátort, és korlátozás nélkül tarthat kampányrendezvényeket stb. Akár falunapokat is, ahol vendégül láthatja a választókerülete apraja-nagyját. Ami nem tilos, mint elvileg a krumpliosztás.
Ám kinek telik erre?
Annak a pártnak a jelöltje, amely mögött a NER oligarchái állnak, biztosan nem küzd majd filléres gondokkal. Azt ugyanis a hatályos szabályozás is megengedi, hogy például Mészáros Lőrinc – aki egymaga 35 milliárdot vett ki a cégeiből –, Tiborcz István vagy Szijj László az osztalékából magánemberként támogassa a Fideszt. Ezt a sok-sok milliárdot a párt meg leoszthatja az egyéni jelölteknek, akik így szinte felmérhetetlen anyagi erőforrással rendelkezhetnek.
És akkor még nem is beszéltünk a közösségi médiáról
A politikai hirdetésekre a helyi tévék és rádiók, internetes újságok tekintetében még változatlanul szigorú szabályok vonatkoznak majd, ám ez nem érvényes a többi felületre. Facebook, YouTube, TicToc stb. – teljesen szabad a gazda. A fideszes jelöltek annyit költhetnek hirdetésekre, ami a csövön kifér.
Az EBESZ szerint a magyar választási rendszer egyik legfőbb hiányossága az esélyegyenlőség hiánya. Erre a Fidesz nem létező szatellitpártja igazán adekvát megoldást kínál. Lázár Jánost idézve ugyanis
„akinek nincs semmilye, az annyit is ér”.
Jövő tavasszal meglátjuk, igaz-e a magyar közmondás: pénz beszél, kutya ugat? Esetleg ezúttal az eb kerül ki győztesen a választási versengésből?
Szerző
Friss
- Dombi János, a Malév volt főpilótája az Air India repülőgépének szerencsétlenségéről
- Ókovács Szilveszter firnyákosan 29 dolgozót rúgott ki az Operából – 30 főtől csoportos a létszámleépítés
- 244 utassal a fedélzetén lezuhant egy Londonba tartó repülőgép
- Nem a tinta, vagy a mondandó fogyott el – Az Erzsébetváros Újság aktuális száma üres címlappal jelent meg
- A kormányközeli német-magyar Georg Spöttle újságíró kapcsolatban állhat az orosz titkosszolgálattal
- Juszt László: már megint blöff, blöff, blöff
- Az új legfőbb ügyész már kinevezése napján ‘jól sepert’ – Frissítve!
- Azért, hogy megvehesse 1.500.- ért a sima lángost a balatoni strandon, egy 4 fős család belépőre cirka 10.000.- forintot kell leszurkoljon
- Lánczi Tamás „szagot fogott”: aha, interjúzgat a Heti Válasz a megtámadott Ukrajna vezetőjével, Volodimir Zelenszkij elnökkel….
- A hatalom természetrajza: Orbán és Ceaușescu, avagy történelmi párhuzam egy közép- és egy kele-európai diktátor között