Banánköztársaság
Magyar György: ellenzéki megállapodás híján a fideszes főispán veheti át a hatalmat a főváros felett
Published
1 hónap agoon
Huzakodhatnak a fővárosi közgyűlésben mandátumot szerzett pártok arról, beállnak-e és milyen feltételekkel Karácsony Gergely mögé, de ha nem sikerül a személyi és szervezeti kérdésekben kompromisszumos megoldást találniuk, a nyíltan fideszes Sára Botond főispán kezére játszhatják át Budapestet. Ezt talán még a mindenkitől elhatárolódó Tisza Párt sem akarhatja.
A fővárosi közgyűlés pénteken tartja alakulóülését,
ám az eddigi információk alapján sok jóra nem számíthatunk. A minimális különbséggel nyertes Karácsony Gergely főpolgármester, az egykori fideszes káder Vitézy Dávid volt főpolgármester-jelölt, valamint a valaha szintén hasonló térfélen játszó Magyar Péter, a Tisza Párt fővárosi listavezetője – aki persze nem ül be a közgyűlésbe – sajátos meccset vívnak egymással. Ezzel teli van a magyar média, csakhogy lépjünk ezen túl. A fővárosi lakosokat aligha érdekli a személyeskedéstől sem mentes huzakodás, mert ők egy lakható Budapest potenciális vezetőire adták le a voksukat. A polgárok nem akarnak mást, mint például működő közszolgáltatásokat, élhető közterületeket, nagyobb biztonságot, a lakhatási válság megoldását.
Mindezekhez képest kit érdekel, hogy ki lesz a Karácsony vagy a Magyar által támogatott főpolgármester-helyettes? A huzavona mégis erről folyik. Amennyiben a tartalmi kérdések helyett itt megreked a vita, előbb-utóbb elveszítik a budapestiek bizalmát – és a saját pozícióikat.
Tovább már nem is foglalkozunk politikai kérdésekkel, hanem lépjünk a tételes jog területére
Az önkormányzati törvény szerint a fővárosi közgyűlés alakulóülését a főpolgármester hívja össze. Ezen a testület „megalkotja vagy felülvizsgálja szervezeti és működési szabályzatáról szóló rendeletét, a polgármester előterjesztése alapján megválasztja a bizottság vagy bizottságok tagjait, az alpolgármestert, alpolgármestereket, dönt illetményükről, tiszteletdíjukról”. Karácsony viszont kijelentette, hogy
most nem tesz javaslatot a főpolgármesterhelyettes(ek) személyére.
Nincs ezzel még semmi gond, mert a hatályos szabályozás szerint mindezt a második testületi ülésen is megteheti, amely kitűzésének elvileg nincs határideje. Illetve annyiban mégis, hogy ilyen ülést évente legalább hat alkalommal kell összehívni. A rendelkezést időarányosan értelmezve lehetséges, hogy a képviselők majd decemberben megint találkoznak.
Addig meg marad a kutyakomédia? Ez kinek használ? Karácsonynak, a Fidesznek, a Tiszának? A főváros érdekeit bizonyosan nem ez szolgálja.
Lépjünk azonban tovább a jog által kijelölt úton
Amennyiben a közgyűlés nem tesz eleget a kötelezettségeinek – vagyis nem választ főpolgármester-helyettest és nem hozza létre legalább a pénzügyi bizottságot –, a fővárosi kormányhivatal „kezdeményezheti a bíróságnál a helyi önkormányzat törvényen alapuló rendeletalkotási vagy határozathozatali kötelezettsége elmulasztásának megállapítását”.
Tényleg a fideszes Sára Botond főispán kezébe akarná adni a döntést a saját érdekében senkivel együttműködni nem akaró Tisza Párt?
Idézzük megint a jogszabályt: amennyiben
„a helyi önkormányzat a rendeletalkotási vagy határozathozatali kötelezettségének a bíróság által a mulasztást megállapító döntésben meghatározott időpontig nem tesz eleget, a bíróság a fővárosi és vármegyei kormányhivatal kezdeményezésére elrendeli, hogy a mulasztás orvoslásához szükséges önkormányzati rendeletet vagy önkormányzati határozatot a helyi önkormányzat nevében a fővárosi és vármegyei kormányhivatal vezetője alkossa meg”.
Ha valamikor a határozathozatali kötelezettség megállapítását alátámasztó bírósági döntés születik, Sára Botond pótólhatja ezt a hiányosságot.
Tehát ha nem fogadják el a kötelezően megalkotandó önkormányzati határozatot a főpolgármester-helyettes megválasztásáról, illetve a bizottságok felállításáról, a főispán maga dönthet.
Azt persze nehéz kiszámítani, hogy egy bírósági verdiktet mennyi idő alatt hoznak meg, de addig bizonyosan zűrzavaros állapotok uralkodhatnak Budapesten.
A választók 30-30 százaléka a Tisza és a Fidesz listájára voksolt, a szerény többség viszont Karácsonynak szavazott bizalmat
Magyar Péter eldöntheti, hogy ebben a helyzetben vállalja-e a politikai felelősségét annak, hogy a fideszes főispánra bízza a döntést. Arra a Sára Botondra, aki 2018 és 2019 között már vezette a VIII. kerületet, azonban a 2019-es önkormányzati választáson kikapott az ellenzék közös jelöltjétől.
Orbán Viktor miniszterelnök a kegyencét 2020 januárjában kárpótolta, és kinevezte a fővárosi kormányhivatal vezetőjének. Sára a 2022-es parlamenti választáson is próbálkozott kormánypárti színekben Józsefvárosban, azonban ismét vesztett a közös ellenzéki jelölttel szemben. Azután újra nekifutott a józsefvárosi polgármesteri szék megszerzésének idén, de megint elbukott. Valóban erre az emberre kellene bízni a fővárosi közgyűlés törvényes működésének ellenőrzését?
Vajon gondolt erre Magyar Péter?
Szerző
Friss
- 3 csillagjegy amelynek szülöttei folyamatosan dühkezelési problémával küzdenek
- Vicces ember ez a Hankó miniszter – Diákváros hipp és hopp!
- Magyar György: magánbeszélgetésen titokban hangfelvételt készíteni bűncselekmény lehet
- Egy szürke nap hordaléka
- Osváth Zsolt: minden bűnös bűnhődjön, azok a báránybőrbe bújt farkasok is, akik hamis információkkal, konteókkal és politikai bosszúhadjárattal házalnak
- Ha tartalékos, ha nem a katona, „pofa súlyba” -civilül: pszt- S.E.R.E.G-ügyben
- A állam kizárólag a védőnőket és a feladataikat vette át az önkormányzatoktól, az eldugult vécé nem az ő saruk
- Így mérgez a mocskolódás – A hamis pedofil vádak
- Körtánc a karácsonyi boltzár körül
- Foci: holland – magyar visszavágó – Sallai Roland: hasonló kompakt játékra készülünk, mint itthon tettük