Connect with us

Kerítésen túl

Magyarország jövője ezen a 10 ponton, illetve betartásukon múlik – Ezt várja el az Európai Bizottság

Megosztás

Az Európai Bizottság szakértői tíz pontban foglalták össze a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről közzétett iránymutatást. Mindössze ehhez kellene tartani magát a magyar kormánynak.

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

6. Milyen kapcsolat áll fenn a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet és az uniós költségvetés védelmére szolgáló más eszközök között?

Mielőtt intézkedéseket javasolna, a Bizottság meg fogja vizsgálni, hogy az uniós jogszabályokban foglalt más eljárások nem tennék-e lehetővé számára az uniós költségvetés hatékonyabb védelmét. Ezek közé tartozhat a korai felismerési és kizárási rendszer; a kifizetések megszakítása vagy felfüggesztése, vagy pénzügyi korrekciók alkalmazása a megosztott irányítás keretében. A Next Generation EU helyreállítási tervben központi szerepet játszó Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz esetében lehetőség van az összegek csökkentésére és visszafizettetésére a tagállamok által nem korrigált súlyos szabálytalanságok esetén.

Az iránymutatás két indikatív kritériumot nyújt annak meghatározására, hogy a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet által biztosított védelem az egyéb eszközökhöz képest mennyire hatékony:

Az első a kifejtett hatás hatókörére és/vagy arra vonatkozik, hogy a jogállamiság elveinek megsértése milyen mértékű kockázatot jelenthet: ez azért fontos, mert más eljárások csak konkrét kiadási programokra vonatkozhatnak, vagy már bekövetkezett hatásokhoz kapcsolódhatnak. Ezért a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet hatékonyabb az elvek olyan megsértései esetében, amelyek széleskörűek vagy amelyeknek a hatása még nem következett be.

A második a rendelkezésre álló eszközök típusaira és arra vonatkozik, hogy azok különböző helyzetekben mennyire alkalmasak az elvek releváns megsértésnek kezelésére. Amennyiben az uniós költségvetés széles körben érintetté válik vagy fennáll ennek a kockázata, például a nemzeti bíróságok függetlenségének hiánya miatt, a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet alapján a jogállamisági elvek releváns megsértésének megszűnéséig alkalmazható lehetőségek széles köre hatékonyabban védheti az uniós költségvetést, mint az egy konkrét programra vagy eszközre irányuló intézkedések.

7. Mit jelent az, hogy az intézkedéseknek arányosnak kell lenniük?

A Bizottság arányos intézkedéseket fog javasolni, ami azt jelenti, hogy az intézkedéseknek szükségesnek és alkalmasnak kell lenniük a feltárt problémák kezelésére és az uniós költségvetés vagy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmére, anélkül, hogy az e cél eléréséhez szükséges mértéket túllépnék.

Annak értékelése során, hogy az intézkedések arányosak-e, a Bizottság figyelembe fogja venni a szóban forgó jogállamisági elvek megsértésének jellegét, időtartamát, súlyosságát és hatókörét. Az iránymutatás részletesen ismertetik ezeket az elemeket.

Emellett a Bizottság más tényezőket is figyelembe vehet, különösen a tagállam azon szándékát, hogy véget vessen az elvek megsértésének, az érintett tagállam Bizottsággal való együttműködésének mértékét, vagy az elvek megsértésének esetleges folytatódását vagy ismételt előfordulását.

A Tanácsnak címzett, intézkedések elfogadására irányuló javaslatában a Bizottság megjelöli a jogállamisági elvek megsértése által érintett konkrét programokat vagy alapokat, vagy azokat, amelyek esetében fennáll ennek a kockázata, és az említett programokhoz vagy alapokhoz kapcsolódó intézkedéseket javasol. Kivételes körülmények között az intézkedések elválaszthatók az érintett/érintetté váló alapoktól.

8. Hogyan fogja a Bizottság elvégezni ezt az értékelést?

A jogállamisági elvek megsértésének a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet szerinti azonosítása és értékelése érdekében a Bizottság a sajátos körülményeket és az egyes tagállamok viszonyait kellőképpen figyelembe véve eseti alapon alapos minőségi értékelést végez. Az iránymutatás ismerteti annak a módszertannak az elveit, amelyet a Bizottság alkalmazni fog.

Az értékeléshez felhasználandó információk összegyűjtése érdekében a Bizottság különböző információforrásokat fog felhasználni. Ezek közé tartozik a Bizottság éves jogállamisági jelentése és az uniós igazságügyi eredménytábla, az Európai Unió Bíróságának határozatai, az Európai Számvevőszék, az OLAF és az Európai Ügyészség jelentései, valamint a releváns nemzetközi szervezetek következtetései.

A bejelentések szintén hasznos információforrást jelentenek a Bizottság számára annak megállapításához, hogy alkalmazni kell-e a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendeletet. A Bizottság felkér minden olyan harmadik felet, akinek tudomása van a jogállamiság elveinek releváns megsértésével kapcsolatos információkról és bizonyítékokról, hogy tegyen bejelentést, és ehhez az uniós jog megsértésére vonatkozó bejelentésre szolgáló formanyomtatvány áll rendelkezésre a Bizottság honlapján. A Bizottság az érintett tagállammal is felveheti a kapcsolatot, hogy összegyűjtse azokat az információkat vagy magyarázatokat, amelyekre szüksége lehet.

Az iránymutatás ismerteti a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet szerinti hivatalos eljárás különböző lépéseit, az írásbeli értesítés kiküldésétől a Tanácsnak tett intézkedési javaslatig és annak elfogadásáig.

A rendelet szerinti intézkedések bevezetését követően a Bizottság továbbra is rendszeresen nyomon követi, és az érintett tagállam által benyújtott minden bizonyítékot, valamint az érintett tagállamok által elfogadott bármely korrekciós intézkedés megfelelőségét figyelembe véve újból értékeli az említett tagállamokban fennálló helyzetet.

Az iránymutatás azt is kifejti, hogy hogyan lehet megszüntetni az intézkedéseket.

9. Hogyan védik meg az uniós finanszírozás végső címzettjeit és kedvezményezettjeit megillető jogokat?

A rendelet alkalmazásának egyik alapelve, hogy a rendelet alapján hozott intézkedések nem érinthetik az uniós finanszírozás végső címzettjeit és kedvezményezettjeit.

Ennek biztosítása érdekében a rendelet által érintett tagállamoknak továbbra is teljesíteniük kell az említett címzetteknek vagy kedvezményezetteknek járó kifizetéseket.

Ha az érintett tagállamok megtagadják kötelezettségeik teljesítését, az érintett kedvezményezetteknek vagy végső címzetteknek először az illetékes nemzeti hatóságokhoz kell fordulniuk.

Ha ez nem lehetséges, vagy nem vezet a várt eredményhez, a Bizottsághoz fordulhatnak. További információk az Európai Bizottság erre a célra létrehozott weboldalán találhatók.

10. Mikor fog a Bizottság további lépéseket tenni a rendelet alkalmazása során?

A Bizottság 2021 januárja óta alkalmazza a rendeletet A Bizottság azóta nyomon követi a helyzetet az uniós országokban, és gyűjti a releváns információkat. A Bizottság elemzésében egyaránt figyelembe veszi saját éves jogállamisági jelentését, az Európai Unió Bíróságának határozatait, az Európai Számvevőszék jelentéseit, valamint a releváns nemzetközi szervezetek következtetéseit.

A bejelentések szintén hasznos információforrást jelentenek a Bizottság számára annak megállapításához, hogy alkalmazni kell-e a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendeletet. A Bizottság közzétett egy bejelentésre szolgáló formanyomtatványt, és felkérte a nagyközönséget, hogy tegyenek bejelentést a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet szerinti lehetséges esetekről.

Ezenfelül a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet szerint a Bizottság az érintett tagállammal is felveheti a kapcsolatot, és információkat kérhet. A kért információk felhasználásra kerülnek, amikor a Bizottság megvizsgálja, hogy teljesülnek-e a feltételek ahhoz, hogy a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet alapján értesítést küldjön a tagállamoknak. A szükséges feltételek teljesülése esetén a Bizottság megindítja az eljárást.

Európai Bizottság

Forrás

Kapcsolódó

Európai Bizottság

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: "...ez akkora szemétség, mintha én posztoltam volna..." - reagált Ceglédi Zoltán Varga Judit eufórikus hétfő reggeli posztjára - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük