Connect with us

Kiemelt hírek

Meghalt Baksa-Soós János, a magyar „beat”-legenda

Megosztás

Hosszas betegséget követően, öt nappal hetvenharmadik születésnapja után meghalt Baksa-Soós János, választott nevén Január Herceg Tova ICY képzőművész, performer, a Kex együttes egykori énekese

Balsa-Soós
Megosztás

Hosszas betegséget követően, öt nappal hetvenharmadik születésnapja után meghalt Baksa-Soós János, választott nevén Január Herceg Tova ICY képzőművész, performer, a Kex együttes egykori énekese – közölte Magyar Naranccsal a család.

A száraz tények

Baksa-Soós János 1948. szeptember 20-án született Budapesten, zenei általános iskolai tanulmányai után, 1962-ben Kelet-Berlinbe került és az Aldershof könyvtárban és rajzfilmstúdióban dolgozott. 1966-ban tért vissza Budapestre, első együttesét, a Wastapsot 1968-ban alapította, egy évvel később pedig a Kex énekese lett. Baksa-Soós 1971-ben, a hatósági zaklatások miatt hagyta el az országot. Nyugat-Németroszágba ment, ahol Essenben grafikát tanult, majd a düsseldorfi Kunstakademie-n folytatott festészeti és szobrászati tanulmányokat; olyan mesterei voltak, mint Joseph Beuys vagy Gerhard Richter.

1978-ban Berlinben telepedett le, és ettől kezdve sokkal inkább képzőművész volt, mint zenész, a nagyvilág is így ismerte meg őt. Azonban – barátait leszámítva – Magyarországon szinte mindenki a Kex énekeseként emlékezett rá.

A Kex-hatás

Baksa 1971 óta Németországban élt és alkotott, az utóbbi években a Január Herceg Tova ICY művésznevet használta. Magyarországon mindeki csak a Kex zenekar énekeseként ismerte. A Kex mindössze két évig működött, Baksa ennyi idő alatt nagyobb hatással volt a hazai rockzenére és művészeti undergroundra, mint bárki. Színpadi humora, rögtönzései, performanszai, dalszövegei generációknak jelentettek inspirációt és példát. Baksából indult ki Hobo, inspirálta Cseh Tamást (egy Kex-koncerten lépett először közönség elé), a hatvanas-hetvenes évek neoavantgardjait, Halász Pétert, Najmányit, ezen keresztül az első magyar punkzenekart, a Spionst, a nyolcvanas évek magyar undergroundját Pajor Tamást, Menyhárt Jenőt, Víg Mihályt, filmrendezőket (Szomjast, Jancsót), És még hosszan lehetne sorolni-írja Uj Péter a 444-en.

Legyen könnyű neki a föld!

(Egyéb)

(Kép: Rubninstein Sándor)

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük