Mexikó legyőzte a világbajnokot

A címvédő Németország nagy meglepetésre 1-0-ra kikapott vasárnap Mexikótól a moszkvai Luzsnyiki Stadionban, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság F csoportjának első fordulójában.

Nagy iramban, mindkét oldalon helyzetekkel indult a találkozó, a veszélyesebb lehetőségek Neuer kapuja előtt alakultak ki. A mexikóiak bátran támadtak, többször is átjátszották a kissé meglepett német védelmet, de a befejezéseket rendre elpuskázták. A játék színvonala remek volt, a labdát többet birtokló címvédő is próbálkozott, de támadásszövése erőtlenebbnek tűnt, mint a riválisé.

35. perc: Vela indította a felező vonaltól Hernandezt, aki a kapuhoz közeledve, a bal oldalon érkező Lozanóhoz passzolta a labdát, ő pedig egy visszahúzós csel után, nyolc méterről jobbal a jobb alsó sarokba lőtt (1-0)

A gyors kontrából esett gól feltüzelte a németeket. Többek között egy kapufával válaszoltak – Kroos szabadrúgása után Ochoa tolta a keresztlécre a labdát –, de a szünetig nem sikerült egyenlíteniük.

A fordulást követően nem változott a játék képe, meddő német fölényt és gyors mexikói ellentámadásokat láthatott a közönség – bár utóbbiak száma csökkent az első félidőhöz képest. Az idő előrehaladtával egyre jobban fáradt a közép-amerikai gárda, amelyet beszorított ugyan a világbajnok, de túl lassan, körülményesen járatta a labdát, így valódi helyzetet csak elvétve tudott kialakítani. A hajrában néha kijött a szorításból a hősiesen védekező mexikói csapat, de a fizikailag és mentálisan fáradt játékosok jóval kevésbé voltak „élesek”, mint korábban. A csereként beállt Brandt a végén még lőtt egy kapufát, de ez kevésnek bizonyult, hogy a címvédő elkerülje a vereséget.

A csereként pályára lépett mexikói Rafael Márquez ötödik világbajnokságán kapott lehetőséget, és ezzel csatlakozott rekorder honfitársához, az ugyancsak öt vb-n szerepelt Antonio Carbajalhoz és a német Lothar Matthäushoz.

F csoport, 1. forduló:

Mexikó-Németország 1-0 (1-0)
Moszkva (Luzsnyiki Stadion), 78 011 néző, v.: Alireza Faghani (iráni)
Gól: Lozano (35.)
Mexikó: Guillermo Ochoa – Carlos Salcedo, Hugo Ayala, Hector Moreno, Jesus Gallardo – Hector Herrera, Andres Guardado (Rafael Márquez, 74.) – Miguel Layun, Carlos Vela (Edson Alvarez, 58.), Hirving Lozano (Raúl Jiménez, 66.) – Javier Hernandez.
Németország: Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels, Marvin Plattenhardt (Mario Gomez, 79.) – Toni Kroos, Sami Khedira (Marco Reus, 60.) – Thomas Müller, Mesut Özil, Julian Draxler – Timo Werner (Julian Brandt, 87.)

Kolarov szabadrúgásgóljával győzött Szerbia

Branislav Ivanovic, a Zenit hátvédje 104. alkalommal lépett pályára a szerb válogatottban, így Dejan Stankovicot megelőzve, hazája örökrangsorának élére állt. Csapata remek iramban, lendületes játékkal kezdte a mérkőzést. Ennek köszönhetően, kidolgozott néhány ígéretes helyzetet, de a befejezések pontatlanoknak bizonyultak, illetve a Real Madrid kapusa, Keylor Navas nagyszerűen védett.

Az első félidőben a közép-amerikai együttes többször próbálkozott kapura lövéssel, viszont a szerbek kísérletei veszélyesebbek voltak. Gól azonban egyikből sem született.

A második félidő Aleksandar Mitrovic ziccerével kezdődött, amit Navas szintén hárított, de Kolarov szabadrúgásánál már nem volt esélye.

56. perc: a szerb csapatkapitány, Alekszandar Kolarov kissé jobbról, 22 méterről elvégzett szabadrúgása után, a labda védhetetlenül vágódott a kapu rövid felső sarkába (1-0)

A folytatásban Costa Rica hátránya ellenére sem tudott változtatni a játék képén. Kevés lehetősége volt az egyenlítésre, és azokkal sem tudott élni. Szerbia újabb helyzeteket alakított ki, az eredmény azonban már nem változott.