Connect with us

Kerítésen innen

Mi lesz a szabadsággal, amit nem vett ki? Átvihető? Kifizetik? Elvész?

Megosztás

Megbeszélte már munkaadójával, hogy mitévők legyenek az önnek járó, ám ki nem vett szabadságával? Itt van az ideje, hogy megérdeklődje!

szabadsag
Megosztás

Megbeszélte már munkaadójával, hogy mitévők legyenek az önnek járó, ám ki nem vett szabadságával? Itt van az ideje, hogy megérdeklődje!

Lehetőségek

A Munka Törvénykönyve szigorúan és egyértelműen rendelkezik. A Munka Törvénykönyve (Mt.) rendelkezése szerint év végéig minden munkavállalónak ki kell adni az adott évben esedékes szabadságát. A főszabály szerint a szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Ez a szabály azt jelenti, hogy a munkavállalóra irányadó beosztást kell alapul venni.

Kivételek, amik erősítik ….

  • a szabadságot a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehet kiadni a tárgyévben, például a munkavállaló tartós távolléte esetén. Ilyenkor az ok megszűnésétől számított 60 napon belül meg kell kezdeni a szabadság kiadását. Ez értelemszerűen már átnyúlhat a tárgyévet követő évre is.
  • a munkaviszony a tárgyév utolsó negyedévének elején (október 1-jén), vagy azt követően kezdődött.
  • az életkor után járó pótszabadság kiadása egészen a következő év december 31-ig lehetőséges.
  • a tárgyév végén megkezdett szabadság 5 munkanap erejéig a következő évre is átnyúlhat. A szabadságot ilyen esetben csak egybefüggően, megszakítás nélkül lehet kivenni.

A munkavállaló az éves szabadságkeretéből hét munkanappal szabadon rendelkezhet.

A munkaadó köteles legfeljebb ezt két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kiadni, ha a munkavállaló a kérést legalább 15 nappal korábban jelezte. Ugyancsak 15 nappal korábban kell a munkáltatónak is jeleznie, ha a munkavállalót szabadságra kívánja küldeni.

Jó, jó, de ha mégsem így történik….

A természetben ki nem adott szabadság nem vész el, annak kiadását a munkavállaló a munkaviszony tartama alatt később is követelheti.

(forrás: origo.hu)

Túlórapénz helyett „kényszerszabadság”

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük