Mire jó a Szputnyik-V?
Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter hétfő délután a Facebook-oldalán diadalmasan jelentette be, hogy 6000 ampullányi orosz vakcina érkezett Magyarországra.
Tájékoztatása szerint a vakcinát szállító kamion Tornyosnémetinél lépte át a szlovák-magyar határt, ahonnan rendőri kísérettel a Nemzeti Népegészségügyi Központba viszik a szállítmányt, ahol – mint fogalmazott –
“a magyar szakembereknek újabb lehetősége nyílik arra, hogy döntést hozzanak az oltóanyag felhasználásának módjáról”.
Arra egyetlen szóval sem tért ki a miniszter,
hogy a “Szputnyik-V” vakcinát nem tesztelte és nem engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szemben a Pfizer-BioNTech vakcinával, amellyel Magyarországon is elkezdték az egészségügyi dolgozók oltását.
A járványkommunikációban nincs helye a külügyminiszternek vagy a miniszterelnöknek

Kökény Mihály korábbi egészségügyi miniszter egy hosszabb facebook-posztban elemzi, mi is a gond az orosz vakcinával, pontosabban mire jó ez a kampány.
- A Szputnyik névre keresztelt oltóanyag még nem jutott túl a klinikai tesztelés fázisán, a gyártó nem kért európai forgalmazásra jóváhagyást, s ebből adódóan a szer nem rendelkezik az Európai Gyógyszerügynökség engedélyével, ezért tömeges alkalmazása elutasítandó.
- Etikailag is kifogásolható, hogy politikai tisztségviselők lebegtetik meg magyar állampolgárok számára a tesztelésben való részvételt. A járványkommunikációban nincs helye a külügyminiszternek vagy a miniszterelnöknek.
- A kommunikációban az engedélyezett vakcinák oltási terv szerinti beadását és a tesztelési folyamatot élesen el kell választani, ami nem történt meg. Sajnos az oltási tervet is titkolják, ami példátlan az Európai Unióban.
- Ha az arra felkészült egyetemi centrum mindenképpen részese kíván lenni a Szputnyik vizsgálatnak, indokolt, hogy a tesztelés un. harmadik szakaszának összes, a klinikai farmakológiai eljárásrend szerint előírt feltételéről (kontrollcsoport, önkéntesek kiválasztása, szükség szerint államilag garantált térítésmentes ellátása, stb.), illetve a vizsgálat lefolytatásáról a közvélemény részletes tájékoztatást kapjon.
- A nem jóváhagyott vakcina sulykolása politikai akciónak látszik, de ez csak arra jó, hogy megrendítse a bizalmat az egész védekezésben, általában a védőoltásokban.
- Már régóta szakmai kampányt kellett volna indítani a társadalom meggyőzésére (óriásplakátokon, TV szpotokon), mármint hogy a kidolgozott és európai engedélyt nyert szerek biztonságosak és hatékonyak.

Igaza lehet Kökény Mihálnak,
ugyanis Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa kedd reggel a Kossuth rádióban egyetlen szót sem szólt az orosz vakcináról.
Szlávik János kiemelte: a mutációkat észlelő országok tudósai azt mondják, hogy a jelenlegi oltások nagy valószínűséggel az újfajta mutációk ellen is hatékonyak lesznek. Az oltások ugyanis a vírus több pontja ellen irányulnak harcba, így ha csak egy-egy helyen történik változás a vírusban, az oltóanyagok hatékonyak a jelenleg ismert mutációk ellen is – magyarázta.
Magyarországon jók a tapasztalatok az oltóanyaggal, nem észlelnek semmilyen súlyos mellékhatást, lelkesek az egészségügyi dolgozók is
Hozzátette: a program az oltási rend szerint halad, ahogy egyre több és több oltás érkezik, még több oltópontot állítanak majd fel. Ha gyorsan be tudják oltani a magyarok 50-60 százalékát, akkor legyőzik a járványt – jelentette ki a főorvos.
Szlávik János az oltáshoz szükséges infrastruktúráról elmondta: a korszerű oltásoknál mínusz 20 vagy akár mínusz 70 fokos tárolás szükséges, de ha a vakcina kikerül ebből a környezetből, hűtőszekrényben is eltartható öt napig.
Az új technológia komolyabb hűtést igényel, mint a korábbi oltóanyagok, viszont forradalmi újításnak számít, ami más fertőző vagy akár daganatos betegségek ellen is reményt jelent – tette hozzá.
A főorvos szerint ha megérkezik az a mennyiség, amelyet Magyarország több gyártónál is lekötött, akkor a lakosság 60-70 százaléka be tudja oltatni magát.
Szlávik János úgy fogalmazott: bízik benne, hogy a jövőre kialakul a nyájimmunitás
(MTI)



