Connect with us

Kerítésen túl

Most érkezett! – Tűzvész fenyegeti a csernobili atomerőművet

Megosztás

Több helyen is erdőtűz keletkezett a lezárt csernobili atomerőmű közelében – közölte az ukrán parlament az Európai Űrügynökség műholdas adataira hivatkozva. A helyiek radioaktív füst szétterjedésétől tartanak-írja a Blikk.

Megosztás

Több helyen is erdőtűz keletkezett a lezárt csernobili atomerőmű közelében – közölte az ukrán parlament az Európai Űrügynökség műholdas adataira hivatkozva. A helyiek radioaktív füst szétterjedésétől tartanak-írja a Blikk.

Lángnyelvek között

A híres csernobili atomerőmű az orosz-ukrán háború első napjaiban orosz fennhatóság alá került. Azóta az atomerőmű ukrán dolgozói éjt nappallá téve dolgoznak, hogy a háború ideje alatt ne történhessen semmi probléma az erőműben. A teljes személyzet azt is vállalta, hogy az elmúlt három hétben nem érkezett váltás, így szinte éjjle, nappal dolgoztak, haza sem engedték őket, végül éppen ma reggel érkezett meg a váltás, és így haza mehetett a teljesen kiégett elfáradt személyzet.

Hét, különálló lángfészek

Több mint 2 négyzetkilométeres területet borított el a lángok – közölte az ukrán törvényhozás. Az atomreaktor körüli terület – a valaha volt legsúlyosabb polgári nukleáris baleset helyszíne – a háború kezdete óta orosz ellenőrzés alatt áll. A tüzek valószínűleg az orosz hadsereg támadásai következtében, nevezetesen a tüzérségi belövések vagy gyújtogatás miatt keletkeztek – állítja az ukrán tájékoztatás. A beszámoló valóságtartalmát független forrás egyelőre nem erősítette meg.

A dpa német hírügynökség a jelentésében emlékeztetett arra, hogy a területen korábban már többször is volt erdő- és futótűz a múltban. Az atomerőmű romjai körül 2020 tavaszán nagyobb tüzek törtek ki. Akkoriban a hatóságok arról biztosították a lakosságot, hogy a tüzek nem jelentenek veszélyt- fjeződik be a Blikk cikke.

Csernobil 1986

A csernobili atomerőmű-baleset (a köznyelvben csernobili atomkatasztrófa) 1986. április 26-án történt az ukrajnai Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben. Ez az eset volt az atomenergia felhasználásának történetében az egyik legsúlyosabb katasztrófa.

A balesetet megelőző nap a kezelőszemélyzet a reaktor teljesítményét 50%-ra csökkentette, majd a reaktor diszpécseri utasításra még fél napig 50%-os teljesítményen üzemelt, így a 4-es reaktorblokkban Xenon termelődött. Ez, és az éjjeli hibás szabályzórúd-használat kettőse gőzrobbanáshoz vezetett. A világ svéd tudósoktól szerzett tudomást a balesetről.

(Minden a háborúról!)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük