Connect with us

Kerítésen innen

Nem a szaktárcán múlt, hogy nem lett tragédia az e-receptek kiváltásának törvényi szabályozásából

e-recept
Megosztás

Együtt szokja lassan orvos, gyógyszerész és beteg az új e-receptek létezését. Már nem a jövő, hanem a jelen „zenéje”, hogy megszűnik a papíralapú recept. A dolog, ha megfontoltan és jól vezeti be egy ország, nagyban segítheti a gyorsaságot, és a papírtakarékosságot is, egy szóval itt a jövő.

Az ördög a részletekben van (már megint)

Ismét beigazolódott sajnos, hogy ha egy állam szakminisztériuma a szakmaiság kárára inkább politizálgat, könnyen járhat úgy, mint Magyarország 2020 első munkanapján, január 6-án.

Az orvosoknak már jó ideje elektronikusan, az úgynevezett E-térbe kell felírniuk a gyógyszereket, és erről csak úgynevezett felírási igazolást adni a betegeknek. írja a Népszava.

Januártól ezt már csak azok kapják, akik ezt kérik, mert látni akarják, hogy mit kaptak, és azt mennyi ideig kell szedniük. Magát a gyógyszert elvben e -személyivel vagy régi személyi igazolvánnyal és a taj-kártya egyidejű felmutatásával válthatják ki.

Ám, hogy felírási igazolás nélkül – kizárólag az E-térre hagyatkozva – mennyire nehéz lehet orvosságot kiváltani, azt január hatodikán sokan megtapasztalhatták. Az idei első munkanapon ugyanis leállt az e-tér, a gyógyszerészek nem férhettek hozzá az elektronikus gyógyszer rendelvényekhez. A helyzetet súlyosbította, hogy a szaktárca megfeledkezett egy jogszabály módosításáról. Egy korábbi jogszabály – nyilván a bevezetési szakasz bizonytalanságai miatt – kifejezetten lehetővé tette, hogy például valamilyen informatikai hiba miatt a patikus nem éri el az E-teret a felírási igazolásra is kiadhassa a gyógyszert. Ám ez a jogszabály 2020. január 1-től automatikusan hatályát vesztette. Az, hogy ebből nem lett tragédia, például cukorbetegek nem maradtak inzulin, vagy daganatosok nélkülözhetetlen készítmények nélkül, az a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökének éberségén múlott. Ő levélben arra bátorította a gyógyszerészeket, hogy az ellátás biztonsága érdekében tegyenek úgy, mintha még élne e lehetőség, és adják ki a felírási igazolásokra is az orvosságokat. Utólag ugyan ezt a lépést támogatta a szakminisztérium is, de a jogszabály szükséges módosítását azóta sem végezték el.

A cikk elején így sóhajt egy gyógyszerésznő: „Abba bele sem merek gondolni, hogy akkor mit tennék, ha életmentő gyógyszer esetében kerülnék hasonló helyzetbe”

A Népszava teljes cikkét itt olvashatja.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük