Connect with us

Kiemelt hírek

Orbán-hívő, hagytad magad átverni? Felnőtt embert ilyesmiért nem lehet felmenteni!

Megosztás

Tompa Andrea, erdélyi gyökerű magyar író „Omerta” című regénye a 2018. évi Libri-díjas alkotás. A szerző interjút adott a HVG-nek. A beszélgetés teljes szövegét „Hely a tűznél” címmel olvashattuk a nyomtatott lapban. A honlapon is megtalálható egy érdekes kivonat az interjúból.

atveres
Megosztás

Tompa Andrea, erdélyi gyökerű magyar író „Omerta” című regénye a 2018. évi Libri-díjas alkotás. A szerző interjút adott a HVG-nek. A beszélgetés teljes szövegét „Hely a tűznél” címmel olvashattuk a nyomtatott lapban. A honlapon is megtalálható egy érdekes kivonat az interjúból.

Gazdára voksoló „birkák”?

A HVG munkatársa az interjú egyik kérdésében utal arra, hogy az író a tavaszi választások után védelmezőn a gazdára voksoló „birkáknak” nevezett szavazók helyzetébe élte bele magát. Vajon „felmenti-e” Tompa Andrea „azokat a romániai magyarokat is, akiknek talán a számlájára írható a kétharmad?”

„Ilyen világban az embereket elég könnyű megvezetni, ahol a közmédia mint tájékoztató forma megszűnt, és helyette propagandamédia működik”

– válaszolja Tompa Andrea, aki azért nem mindenki iránt ennyire megértő. –

„Kisebbségi identitásom miatt mélységesen elkeserít, ahogyan a romániai magyarságot képviselő párt direk módon támogatta ezt a magyar hatalmat. Markó Béla vezetése alatt nem darált volna be ott is ilyen sokakat ez a propagandagépezet. Úgy érzem, buborékban élek, mert akikkel odaát kapcsolatban vagyok, megszokták, hogy gondolkodjanak, tájékozódjanak, ellenőrizzék a forrásokat. De felnőtt embert nem lehet felmenteni azért, mert hagyta magát megvezetni. Csak a folyamatokat lehet felismerni, amelyek ide vezettek. Ezt próbálom empatikusan megérteni”

Trianon-emlékév és erősödő „mindentvissza”-hisztéria

“Eldöntöttem, hogy a 2018-as centenáriumi évben, amikor a trianoni döntés eltörléséért aluljárókban lehet aláírást gyűjteni, és egyre több revizionista hang van, következetesen Romániáról fogok beszélni a szülőföldemről szólva”

– mondja a kolozsvári születésű író, Tompa Andrea a HVG hetilapnak adott interjúban. Omerta című regénye az ötvenesek évek Romániájában négy szereplő szemszögéből vizsgálja a diktatúra természetét. 2018-ban Tompa Andrea ezért a művéért Libri-díjat kapott.

A zsarnokok és rezsimjük

Számára az derült ki, hogy a diktatúra előtt mindig egy másik diktatúra van: „Veszélyes – és ez mára is érvényes tapasztalat – magányos zsarnokot felelőssé tenni egy rendszerért” – figyelmeztet az író. Tompa Andrea elárulta, hogy mikor a regényhez kutatott, állambiztonsági iratokat csak Romániában tudott “kicsit illegálisan” szerezni, Magyarországon ellehetetlenítette a bürokrácia szőrszálhasogatása.

Machetével közlekedik

A kultúrharcosok még nem fedezték fel maguknak, bár attól tart, őt inkább nyárson sütögetnék. És bár nem mérgezi magát a karaktergyilkosságok tüzetes tanulmányozásával, lassan úgy érzi, ebben a társadalmi dzsungelben már csak machetével lehet közlekedni.

Forrás: hvg.hu, HVG

Hazug közhely: Ami a zsidóknak a Holokauszt, az a magyaroknak a Trianon-trauma

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük