Ötödik a férfi, nyolcadik a női 4×100 méteres gyorsváltó

A Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Milák Kristóf összetételű 4×100 méteres magyar férfi gyorsváltó az ötödik helyen végzett a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokság szombati nyitónapján.

Öt évvel ezelőtt, a Duna Arénában rendezett világbajnokság nyitónapjának legnagyobb szenzációját okozta a váltó, amely bronzérmet nyert, abból az egységből Németh Nándor és Bohus Richárd maradt meg, hozzájuk csatlakozott a kiváló sprinter, Szabó Szebasztián, valamint az azóta már olimpiai bajnokká avanzsált Milák Kristóf.

A délelőtti előfutamok során ez az egység már ostromolta a tokiói olimpiai döntőben úszott országos csúcsát (3:11.06), 3:12:38 perces idejével pedig, ahogyan Németh fogalmazott, megszerezték a 3-as pályát.

Ezúttal Németh kezdett, aki a tokiói olimpia egyéni döntőjében úszott országos csúcsát (47.81) 16 századra megközelítette, majd Szabó is szorosan ott volt a favorit amerikaiak mögött. A rutinos Bohus mellet ugyanakkor elúsztak a riválisok, így Milák a hatodik helyen váltott és ugyan nagyot hajrázott, de csak egy helyet tudott javítani.

Az egység így sem volt messze az ötkarikás fináléban úszott időtől, 3:11.24 perccel lett ötödik.

Milák a futam után a vegyes zónában arról beszélt, elégedett, hiszen az olimpia után a világbajnokságon is ötödik lett az egység. Megjegyezte, most ennyire erős a mezőny, de fel lehet hozzájuk zárkózni, akár már jövőre is.

A női váltó, amely a nyolcadik helyen csúszott be a fináléba, nem tudott javítani helyezésén és Pádár Nikolett, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra összeállításban a nyolcadik lett.

4×100 méter férfi gyorsváltó, világbajnok:

Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Ryan Held, Justin Ress, Brooks Curry) 3:09.34 perc
2. Ausztrália (William Xu Yang, Matthew Temple, Jack Cartwright, Kyle Chalmers) 3:10.80
3. Olaszország (Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri, Manuel Frigo) 3:10.95
…5. MAGYARORSZÁG  (NÉMETH NÁNDOR, SZABÓ SZEBASZTIÁN, BOHUS RICHÁRD, MILÁK KRISTÓF) 3:11.24

4×100 méter női gyorsváltó, világbajnok:

Ausztrália (Mollie O’Callaghan, Madison Wilson, Meg Harris, Shayna Jack) 3:30.95 perc
2. Kanada (Kayla Sanchez, Taylor Ruck, Margaret Macneil, Penny Oleksiak) 3:32.15
3. Egyesült Államok (Torri Huske, Erika Brown, Kate Douglass, Claire Curzan) 3:32.58
…8. MAGYARORSZÁG (PÁDÁR NIKOLETT, GYURINOVICS FANNI, SENÁNSZKY PETRA, MOLNÁR DÓRA) 3:38.20

Férfi 400 méter gyorson az ausztrál Elijah Winnington fantasztikus utolsó 50 méterrel utasította maga mögé a mezőnyt, 3:41.22 perces ideje az elmúlt tíz év legjobbja, ennél gyorsabban legutóbb a kínai Szun Jang teljesítette a számot, a londoni olimpián 3:40.14 perccel diadalmaskodott.

Holló Balázs nyolcadik 400 méter vegyesen

Az egriek 23 éves versenyzője a délelőtti előfutamban szenzációs egyéni csúcsot úszott, élete legjobbját csaknem két és fél másodperccel megjavítva az ötödik időt (4:10.87) érte el.

A felnőttek között első nagymedencés világbajnoki döntőjén szereplő versenyző végül messze elmaradt délelőtti idejétől és 4:15.17 perccel a nyolcadik lett.

A számot Léond Marchand nyerte, a francia versenyző az utolsó tíz méteren “maradt le” Michael Phelphs 2008-as pekingi cáparuhás világrekordjától (4:03.84) és végül 4:04.28 perces világbajnoki- és Európa-csúccsal diadalmaskodott.

Holló

Holló Balázs a férfi 400 méteres vegyesúszás döntőjében a vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Holló Balázs a futam után a vegyes zónában arról beszélt, az elmúlt hetekben annyian mondták neki, itt ma világbajnoki döntőt kell úsznia, hogy amikor a délelőtti előfutamban nagy egyéni csúccsal ezt elérte, megnyugodott és eltűnt belőle a tűz. Hozzátette, a végén már gyakorlatilag nem volt versenyhelyzetben, ennek ellenére megpróbált mindent beleadni.

Női 400 méter gyorson az amerikai Katie Ledecky pályafutása során negyedszer nyert, Hosszú Katinka után ő a második úszónő, aki két számban is legalább négy világbajnoki címet gyűjtött be, a háromszoros olimpiai bajnok magyar klasszis 400 méter vegyesen ötször, 200-on pedig négyszer diadalmaskodott.

A pályafutása 16. vb-elsőségét begyűjtő, ezzel az örökrangsor második helyén álló Ryan Lochte-tól már csak két arannyal elmaradó Ledecky lett az első úszó, aki ugyanabban a számban, ugyanazon a helyszínen két világbajnokságon is győzött.

Ebben a számban a mindössze 15 esztendős kanadai Summer McIntosh lett a második.

Szabó Szebasztián az ötödik idővel döntős 50 méter pillangón

A győriek 26 éves versenyzője a délelőtti előfutamban 23.11 másodperccel a nyolcadik időt érte el, az elődöntőben ezt alaposan megjavítva, saját országos csúcsától – amellyel a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon ötödik lett – mindössze egyetlen századdal elmaradva, 22.91 másodperccel csapott célba.

Szabó Szebasztián

Szabó Szebasztián a férfi 50 méteres pillangóúszás elődöntője után a vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

“Óriási segítség volt a közönség, fantasztikus érzés, hogy csak az én nevemet lehetett hallani. Szerencsére sikerült 23 másodperc alá becsúszni, hasonló idővel pedig már a döntőben is lehet valamit keresni”

– nyilatkozta a vegyes zónában Szabó, akinek még a 4×100 méteres gyorsváltó tagjaként a döntőben is lesz jelenése.