Connect with us

Banánköztársaság

Pálinkás József: a “kőfaragók és balett-táncosok” mantrái helyett az unió és a magyar kormány megállapodásáról….

Megosztás

Magyarországnak nem csak ígéreteket kell tennie, hanem konkrét jogszabályokat kell alkotnia, és betartania. A partnerségi megállapodást — az EU tagországok közül utolsóként — aláírták ugyan, de kifizetéseket az EU csak az előírt feltételek teljesítése esetén folyósítja – egyértelműsítette közösségi oldalán az ilyen-olyan értelmezéseket Pálinkás József atomfizikus, politikus, egyetemi tanár, MTA volt elnöke.

Megosztás

Magyarországnak nem csak ígéreteket kell tennie, hanem konkrét jogszabályokat kell alkotnia, és betartania. A partnerségi megállapodást — az EU tagországok közül utolsóként — aláírták ugyan, de kifizetéseket az EU csak az előírt feltételek teljesítése esetén folyósítja – egyértelműsítette közösségi oldalán az ilyen-olyan értelmezéseket Pálinkás József atomfizikus, politikus, egyetemi tanár, MTA volt elnöke.

„Magyarország és az Európai Unió által megkötött partnerségi megállapodásról

Magyarország kormánya, hírügynökségek, újságírók, politikusok, “kőfaragók és balett-táncosok” vágyaik és ismereteik szerint magyarázzák, hogy miről és hogyan állapodott meg az Európai Bizottság és Magyarország kormánya. Mennyi pénz kifizetését “függesztették fel” és milyen feltételek mellett. A sok mantra helyett azonban csak el kellene olvasni angol, vagy magyar nyelven a sajtóközleményt és a mellékleteket.

Néhány részlet (csak magyar nyelven):

1. “A Bizottság a mai napon elfogadta a Magyarországgal kötött partnerségi megállapodást…”

2. “Magyarország partnerségi megállapodása a Bizottság által a tagállamokkal kötött 27 partnerségi megállapodás sorában az utolsó.”

3. “A kohéziós politikai és belügyi programok végrehajtásához a tagállamoknak meg kell felelniük a feljogosító feltételeknek. Ezek olyan előfeltételek, amelyeket a tagállamoknak teljesíteniük kell az alapok hatékony és eredményes végrehajtása érdekében. Az Alapjogi Chartával kapcsolatos feljogosító feltétel megköveteli, hogy valamennyi tagállam hatékony mechanizmusokat vezessen be annak biztosítására, hogy a programok végrehajtása megfeleljen a Chartának. A tagállamoknak panaszkezelési mechanizmust is létre kell hozniuk.”

4. “A Bizottság úgy véli, hogy Magyarország elkötelezett az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos hiányosságok orvoslása mellett, mivel a Magyarország által benyújtott helyreállítási és rezilienciaépítési terv az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését célzó reformokat tartalmaz. Ezért az Alapjogi Chartával kapcsolatos horizontális feljogosító feltétel akkor tekinthető teljesítettnek, ha Magyarország meghozta az igazságszolgáltatással kapcsolatos azon intézkedéseket, amelyekre az ország helyreállítási és rezilienciaépítési terve keretében kötelezettséget vállalt.”

5. “A Bizottság úgy véli, hogy Magyarország úgynevezett gyermekvédelmi törvényének rendelkezései, valamint a tudományos élet szabadságát és a menedékjogot érintő súlyos kockázatok konkrét és közvetlen hatást gyakorolnak a Chartának való megfelelésre három kohéziós program és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap egyes specifikus célkitűzéseinek végrehajtása során. Ezen okok miatt Magyarország e programok vonatkozó részei tekintetében jelenleg nem teljesíti az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt horizontális feljogosító feltételt. A Bizottság nyitott a további párbeszédre Magyarországgal, és készen áll a szoros együttműködésre.”

6. “A kohéziós és belügyi alapokra alkalmazandó szabályok, azaz a közös rendelkezésekről szóló rendelet értelmében a feljogosító feltételek teljesítésének elmulasztása esetén a Bizottság nem térítheti vissza az érintett kiadásokat, a technikai segítségnyújtás és a feljogosító feltételek teljesítése céljából benyújtott kiadások kivételével. Az alkalmazandó szabályokkal összhangban valamely feljogosító feltételnek való megfelelés elmulasztása nem vonja maga után az előfinanszírozás kifizetésének felfüggesztését.”

7. “A Tanács a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet alapján végrehajtási határozatot fogadott el Magyarország tekintetében. A határozat intézkedéseket ír elő annak érdekében, hogy megvédje az uniós költségvetést a jogállamiság elveinek sérelmével szemben a közbeszerzés, az ügyészségi eljárás és a korrupcióval szembeni küzdelem terén. Ezen intézkedések közé tartozik három operatív kohéziós program költségvetési kötelezettségvállalásainak felfüggesztése. A végrehajtási határozatban elfogadott intézkedések ideiglenesek, és azokat a Tanács a Bizottság javaslata alapján megszüntetheti anélkül, hogy az ország uniós támogatástól esne el, amennyiben a helyzetet két éven belül teljes mértékben orvosolják.”

Kapcsolódó

Szerző