Connect with us

Gyorshír

Palkovics nem áll le: májusban szétveri a Magyar Tudományos Akadémiát

Megosztás

Teljesen kiszerveznék a kutatóintézeteket az új terv szerint, egyeseket meg is szüntetnének, az MTA egyszerű köztestületnek maradna meg.

MTA
Megosztás

Teljesen kiszerveznék a kutatóintézeteket az új terv szerint, egyeseket meg is szüntetnének, az MTA egyszerű köztestületnek maradna meg.

Drasztikus változások

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter már májusban véghezviszi a tervét a drasztikus átszervezésről, a miniszter pedig a múlt hét végén egy közvetítő, a Professzorok Batthyány Körének egy tagja révén meg is üzente az MTA-nak, hogy elkötelezett az átalakítást illetően.

A miniszter

a tervek szerint létrehozna egy Eötvös Lorándról elnevezett intézetet, és oda kerülnének azok az intézetek, amelyeket a miniszter is megtartana.

Ilyen például a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), vagy a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet.

Az intézetek egy részét megszüntetik

A humán intézetek egyben tartása viszont nem cél, de például a Bölcsészettudományi Kutatóközpont valamelyik egyetem alá kerülne. Itt az ELTE és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem neve is felmerült. A természettudományi intézeteket várhatóan a Bay Zoltán intézethálózathoz csatolják, de

az intézetek egy részét megszüntetik, az MTA pedig megmarad köztestületnek.

Palkovics szerint „sorosista elemek” vannak az MTA-n

Az újonnan létrehozandó Eötvös Loránd Intézet vezetőjeként a lap szerint felmerült Hatos Pál történész és a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről menesztett Prőhle Gergely neve is.

Palkovics állítólag azt is mondta, tisztában van azzal, hogy elindult a kutatók között a szervezkedés, de ő ettől nem fog meginogni, mert erős a pozíciója. A lap szerint Palkovics úgy fogalmazott, tudja, hogy „sorosista elemek” vannak az MTA-n, főleg a Humán Tudományok Kutatóházában.

Már a fizetésekre, a rezsire is pályázni kell

Hogy a létrehozandó intézetet az MTA mennyiben finanszírozná, azt nem tudni, de ennek az intézetnek a szenátusában elvileg kapna valamennyi beleszólást az MTA a minisztériumok és a kormányzat mellett.

Januárban Palkovics László arról tájékoztatta az MTA kutatóközpontjainak főigazgatóit, hogy már áprilistól projektalapú működésre állnak át a központok, alaptámogatásra – tehát a fizetésekre és a rezsire is – pályázniuk kell. A témakiírásokat január végén tették közzé, azok nyitottak azon egyetemek és a kormányzathoz közelálló kutatóintézetek részére is, amelyek viszont kapnak alaptámogatást.

Ötezren kerülnek bizonytalan helyzetbe

Az MTA egy korábbi közleménye szerint komoly anyagi gondokkal küzdenek az intézmény állami költségvetésének felfüggesztése nyomán, a minisztérium szerint viszont van elég pénze az MTA-nak így is. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökénél a hónap végéig lehet pályázni arra a pénzre, amelyet a Magyar Tudományos Akadémiától vont el a tavaly elfogadott költségvetési törvénnyel a kormány, ezen azonban az MTA kutatóintézetei mellett egyetemi és állami kutatócsoportok is pályázhatnak, köztük a kormány alapította intézetek is. Az MTA dolgozói nyilatkozatban fordultak a kormányhoz, jelezve, hogy a finanszírozási problémák miatt mintegy ötezer kutató és nem kutató státuszú munkavállaló került bizonytalanságba.

(Forrás: HVG, 168 Óra)

Kapcsolódó

MTA elveszíti függetlenségét, nemzetközi kapcsolatait, tudományos műhelyek mennek tönkre

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük