Connect with us

Kerítésen innen

A veszélyhelyzet miatti rendeleti kormányzás lehetősége kimaxolva – 420 oldalnyi új jogszabály december 24-re virradóra….

Megosztás

Nem unatkoztak a képviselők a parlamentben, a kormány átvert -mit vert, úgy szavaztak a „gépek”, -ahogy a „használati utasításukban” megíratott- 420 oldalnyi betartandót, így a rendeletek és módosításaik csak két közlönybe fértek bele.

Megosztás

Nem unatkoztak a képviselők a parlamentben, a kormány átvert -mit vert, úgy szavaztak a „gépek”, -ahogy a „használati utasításukban” megíratott- 420 oldalnyi betartandót, így a rendeletek és módosításaik csak két közlönybe fértek bele.

A gyógyszeripar volt a soros

A péntek éjszaka megjelent az a Magyar Közlöny, amely tartalmazza a kormány legújabb különadóról szóló rendeletét.

Az idei nyáron bevezetett extraprofitadó kiegészítéseként immár a gyógyszeripar is különadót köteles fizetni a 2022-es és 2023-as adóévre.

A Magyar Közlöny 214-es számában megjelent rendelet a „Kormány 582/2022. (XII. 23.) Korm. rendelete az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendelet módosításáról” címmel jelent meg.

Karácsonytól érvényben….

A többihez hasonlóan ez a ma (december 24-én) hatályba lépő különadó is sávos, Az adó mértéke az adóalap

  • 50 milliárd forintot meg nem haladó része után 1 százalék,
  • 50 milliárd forintot meghaladó, de 150 milliárd forintot meg nem haladó része után 3 százalék,
  • 150 milliárd forintot meghaladó része után 8 százalék.

A rendelet alapján a gyógyszergyártó a 2022. adóévre vonatkozó különadót 2023. adóév ötödik hónapjának huszadik napjáig külön nyomtatványon kell megállapítsa, bevallja és megfizesse. Hozzáteszik:

a gyógyszergyártó a 2023. adóév vonatkozásában különadó előleg megállapítására, bevallására és megfizetésére köteles.

A gyógyszergyártó a 2023. adóévre fizetendő adóelőlegét a 2023. adóévre várható fizetendő adó alapján önadózás útján állapítja meg, amelyet az állami adóhatóság által rendszeresített külön nyomtatványon a 2023. adóév november 20-ig köteles befizetni.

A mindent benyelő „rezsivédelmi alap”

A rendelet arra is kitér, hogy a különadóból származó bevétel a központi költségvetés Rezsivédelmi Alapjának bevétele. A gyártók által befizetett összeg a 2023-as évben folyik majd be a költségvetésbe. A Portfolio számítása szerint a Richter nagységrendileg 108 milliárd forintot fizet majd az államkasszának a különadóval a két adóévben. A szektor többi szereplőjének kb. 86-87 milliárd forint újabb kiadást jelenthet az extraprofitadó.

Mivel gondoskodtak a „bátrak” arról, hogy ne legyen átállási idő, így, ha a gyógyszerkiváltásra kerül a sor, bizton számíthat az eddiginél is borsosabb árra, ha egyáltalán kapható lesz, amit felírt az orvosa – ha még van…. Ebben az esetben ne a patikusra haragudjon!

A biztosítók sem ússzák meg, vagyis ez is az Ön zsebére megy!

Másik rendeletben elbújik még egy, potenciálisan szintén milliárdos nagyságrendű adóemelés, amit a Portfolio vett észre, és jogásznyelven így hangzik:

„A Korm. rendelet a) 16. § (4) bekezdés a) pont ac) alpontjában a ”7„ szövegrész helyébe a ”12„ szöveg, b) 16. § (4) bekezdés b) pont bc) alpontjában a ”3„ szövegrész helyébe az ”5„ szöveg lép.”

Ez a biztosítók idén nyáron bevezetett extraprofitadójára utal, és emeli meg annak adókulcsát 7-ről 12 százalékra, illetve 3-ról 5-re, azaz közel a duplájára.

Az emelés a biztosítási szolgáltatás nyújtásából származó összegek két fajtájára érvényes, ha az azokból befolyó pénz meghaladja az évi 36 milliárd forintot.

A portál számításai szerint a biztosítóktól beszedett extra adó idén nagyjából 170 milliárd forintot tesz ki, miközben a teljes szektor nyeresége tavaly 70 milliárd volt – és a különadó jövőre tovább emelkedik. A bejelentés elég váratlanul érte a szakmát, az időpontja miatt különösen, így egyelőre arra sincsenek becslések, mennyi plusz pénzt várhat ettől az állami költségvetés.

Szerző