Kerítésen innen
Rossz hír mindenkinek: áramhiányt és csillagászati üzemanyagárakat hozhat az ősz
Növekvő árakat és áramhiányt hozhat az ősz a magyaroknak „heteken belül”, miután Kijev részlegesen elzárta a Barátság kőolajvezeték csapját, ezzel megfosztva Magyarországot az orosz olajtól.
Nagy a veszély
Magyarország versenyt fut az idővel, hogy elkerülje az áramkimaradásokat és az üzemanyaghiányt, miután Ukrajna részlegesen megállította a területén áthaladó orosz olajat.
Kijev a múlt hónapban szankciókat vezetett be, amelyek megakadályozták a legnagyobb moszkvai magán olajcég, a Lukoil által értékesített kőolaj Közép-Európa felé történő tranzitját – ezzel részben felülírva az Európai Unió által a szankciók alóli mentességet, hogy az oroszországi kőolajra támaszkodó országok, köztük Magyarország is több időt kapjanak az ellátás leválasztására.
Ukrajna célja, hogy a Kreml háborús kasszájának kulcsfontosságú bevételi forrását gátolja több mint két évvel az ország teljes körű inváziója után- írja a Polotico.
Budapest retteg az áramhiány rémétől
A lépés azonban félelmet kelt az ellátási hiánytól rettegő Budapesten, amely olajimportjának 70 százalékát Oroszország adja – és ennek felét a Lukoil. „Az ukrán intézkedések súlyos helyzetet teremthetnek” – mondta Ilona Gizińska, a Keleti Tanulmányok Központjának kutatója, magyarországi szakértője. Hozzátette, hogy a magyarok heteken belül égbekiáltó energiaárakkal és áramhiánnyal nézhetnek szembe, hacsak nem találnak megoldást.
Az Energia és Tiszta Levegő Kutatóközpont agytrösztje szerint Magyarország idén áprilisban csaknem negyedmilliárd eurót költött orosz nyersolajra és gázra.
Szijjártó Péter magyar külgazdaságiminiszter pénteken azt mondta, hogy Ukrajna intézkedése veszélyeztetheti Magyarország hosszú távú energiabiztonságát.
„Az ukrán hatóságokkezdetben hajlandóak voltak megoldást találni a helyzetre, de ezek a próbálkozások azóta elhalványultak”
– mondta.
Új jogi helyzet
A hét elején Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tartott megbeszélésén Szijjártó azzal érvelt, hogy az ország megkezdte a tárgyalásokat Moszkvával alternatív orosz olajkészletek felkutatásáról:
„Új jogi helyzet áll fenn Ukrajnában, amely alapján a Lukoil jelenleg nem szállít Magyarországra. (…) Most egy jogi megoldáson dolgozunk, mert az orosz olaj fontos energiabiztonságunk szempontjából.”
A Lukoil betiltására a Kijev és Budapest közötti kapcsolatok egyre feszültebbé válása miatt került sor. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a héten sérelmezte Az Orbán-Putyin találkozót egy önjelölt „békemisszió” keretében. Budapest is kitartóan visszatartotta az EU fegyverszállítását Kijevbe.
Mentesítés, de meddig
Moszkva Ukrajna elleni invázióját követően az EU embargót rendelt el a tengeren az tömbbe érkező orosz olajimportra. Ám mentesítette a csővezetékes szállításokat – beleértve a Barátság vezetéken keresztül Magyarországba, Szlovákiába és Csehországba érkezőket is –, hogy időt adjon ezeknek az országoknak alternatív szállítási lehetőségek felkutatására, azzal a tudattal, hogy ezt a lehető leggyorsabban megteszik. Ukrajna most a saját kezébe vette az ügyet Inna Sovsun, az ellenzéki EU-párti Holosz párt ukrán képviselője szerint, aki a parlament energetikai bizottságának tagja:
„Több mint két éve várunk arra, hogy az EU és a G7 valódi szankciókat vezessen be az orosz olajjal szemben”
– mondta, megjegyezve, hogy
a vezeték továbbra is napi 200 000 hordó nyersolajat szállít.
Mivel Moszkva tavaly 180 milliárd dollárt keresett olajexportjából,
„valójában abszurd megengedni nekik, hogy ezt a pénzt az olaj ukrán területen történő szállításával szerezzék meg, ha a pénzt azután arra használják fel, hogy megöljenek minket”
– tette hozzá Sovsun. De Sovsun utalt a betiltás másodlagos céljára is: Magyarország ellenállásának megtörése az ukrajnai fegyverszállításokkal és Kijev EU-csatlakozásával szemben.
„Valójában minden diplomáciai megoldást kipróbáltunk, és soha nem működtek. Úgy tűnik tehát, hogy más megközelítéseket kell találnunk.”
-írja a portál a ránk váró áramhiányról és csillagászati üzemagyagárakról.
Friss
- Marco Rossi szerint kedden „tökösnek” kell lennie a válogatottnak
- Az amerikai zsidók többsége Kamala Harrist támogatja Donald Trumppal szemben
- Nekünk semmi se jó? – Óriási viharok, özönvízszerű esőzés
- Elton John: aggódnak a gyermekeim a halandóságom miatt
- Takács közszolga a várólistákról: „az újbolsik ezekre mennek rá, hogy az elégedetlenségből indulatot kovácsoljanak”
- Hírünk a világban – hétfői különszám
- Feljövőben a Pozsonyi Piknik, a kulturális falunap
- Papír van róla: sokkal többet költünk külföldön
- Pedagógushiány – Folyamatos tagadásban az oktatásirányítás
- Orbán, a girjevik