Sorozatban negyedszer nyertek a szerbek

A szerb férfi vízilabda-válogatott megvédte címét a Barcelonában rendezett Európa-bajnokságon, mivel a szombati döntőben óriási csatában ötméteresekkel legyőzte a házigazda spanyol csapatot.

Óriási lelkesedéssel vetették bele magukat a spanyolok a döntőbe, fantasztikusan védekeztek és nem kaptak gólt az első nyolc percben, elől pedig egy emberelőnyt értékesítettek.

A második negyedben gyorsan jött az egyenlítés,

a Szolnok klasszisa, Prlainovic pattintott elemi erővel a léc alá. A spanyolok egy végletekig kijátszott fórral vették vissza a vezetést, majd Perrone akciógóljával növelték az előnyt. A szerbek létszámfölényben szépítettek, 19 másodperccel a nagyszünet előtt pedig egy fantasztikus összjáték után a Ferencvárost erősítő Stefan Mitrovic révén egyenlítettek. A slusszpoén azonban a spanyoloké volt: Perrone a dudaszó pillanatában értékesített egy kipattanót.

A harmadik játékrész elején gyors gólváltás történt a medencében, majd percekig a kapusok és a védők villogtak, ezt követően Mandic csodálatos egyéni megmozdulása után 5-5-re módosult az eredmény. Dejan Savic időkérése után Prlainovic húzta be a labdát a rövidbe, de három másodperccel a szünet előtt Munarriz egy tökéletesen kivitelezett ejtéssel egalizált.

A zárófelvonásban közel három percet kellett várni az első gólra,

ekkor az ugyancsak ferencvárosi Jaksic fejezett be közvetlen közelről egy fórt. Az egyenlítés azonnal jött a spanyol emberelőny végén. A hazaiakat leginkább kapusuk, Lopez tartotta meccsben, egy perccel a vége előtt pedig előnybe kerültek, de a torna legfontosabb fórját kihagyták. A szerbeknek az időkérés után 13 másodpercük maradt eldönteni az összecsapást, az elképesztő hangorkánban azonban lövés nélkül peregtek le a másodpercek, így az Eb-k történetében először ötméteresek döntöttek a trófeáról. Nagy tornán korábban csak egyszer, a 2009-es római világbajnokságon döntöttek ötméteresek, az is egy szerb-spanyol volt, s azt a szerbek nyerték.

Az ötmétereseknél a harmadik párban hazai részről Fernadez a kapufára lőtt, a szerbek viszont nem hibáztak, ezzel diadalmaskodtak.

Vízilabda Európa-bajnokság, férfiak, döntő:

Szerbia-Spanyolország 12-10 (0-1, 3-3, 3-2, 1-1, 5-3) – ötméteresekkel
Gól: Andrija Prlainovics 2, Milan Alekszics, Milos Csuk, Nikola Jaksics, Dusan Mandics, Stefan Mitrovics, ill. Felipe Rocha Perrone 2, Blai Mallarch Guell 2, Miguel Del toro Dominguez, Alvaro Granados Ortega, Alberto Munarriz Egana.

LENWP_Barcelona_2018/G.Scala-DBMedia

A horvát válogatott nyerte a bronzérmet

Az olaszok rosszul kezdtek, Alessandro Campagna szövetségi kapitány az első negyed után lecserélte a négy lövésből négy gólt kapó Del Lungo kapust. A horvátok ezt követően magabiztosan játszottak, és mindig azokban a pillanatokban  lőttek gólt, amikor riválisuk éppen szorossá tette volna az összecsapást.

A horvátok a 2010-es hazai diadaluk óta először szereztek érmet Európa-bajnokságon.

A 3. helyért:

Horvátország-Olaszország 10-8 (4-0, 3-5, 2-1, 1-2)
Gól: Loren Fatovic 3, Andro Buslje 2, Luka Loncar 2, Buljubasic, Garcia Gadea, Jokovic, ill. Francesco Di Fulvio 2, Valentino Gallo 2, Figlioli, Molina Rios, Presciutti, Renzuto Iodice.

Az 5. helyért:

Görögország-Montenegró 8-6 (2-1, 3-3, 1-1, 2-1)

Roman Sepeljev és Bátori Bence. MTI Fotó: Illyés Tibor

Az oroszoktól is kikapott, csak nyolcadik a férfiválogatott

Az már a torna zárónapjának nyitómérkőzése előtt biztos volt, hogy a magyar férfiválogatott története második legrosszabb Eb-szereplésével tér majd haza, ugyanis az 1989-es bonni kilencedik hely kivételével ötödiknél egyszer sem végzett rosszabb helyen. Tavaly a margitszigeti világbajnokság negyeddöntőjében 14-5-re diadalmaskodtak a magyarok.

A kapuban ezúttal Vogel kapott lehetőséget, a fiatal hálóőr tehetetlen volt az oroszok vezető góljánál, a lövés ugyanis Jansik kezéről az ellenkező irányba pattant be. Nem kellett sokat várni az egyenlítésre, Vámos lőtt a hálóba. A rivális kettős előnyt váltott gólra, a magyarok viszont elhibázták a fórt (2-1).

A kissé álmosító tempó az oroszoknak kedvezett,

akik növelték is előnyüket, Vámos azonban létszámfölényben szépített, majd Erdélyi lőtt bombagólt ugyancsak fórból. A döntetlen állás után másfél perccel újra kettő volt az oroszok előnye, miután két emberelőnyt értékesítettek (5-3).

Erdélyi Balázs, Jansik Dávid és Pohl Zoltán. MTI Fotó: Illyés Tibor

A nagyszünet után rögtön látványos akciógóllal léptek el az oroszok, Zalánki viszont gyorsan válaszolt fórból. A rivális magabiztosan játszott, újabb emberelőnyös góllal állította vissza a háromgólos különbséget. Vogel emberhátrányban védett nagyot, elől viszont teljesen tanácstalan volt a magyar válogatott, a nézőtéren pedig az egész Eb-n a csapatot biztató magyar szurkolóknál mintha elfogyott volna a türelem: “Küzdjetek!…” – hallatták hangjukat néhányan. Manhercz fórban még a kaput sem találta el, majd a negyedet Andrjukov szerencsés, blokkról bevágódó gólja zárta (8-4).

Magyar szempontból

az Eb utolsó nyolc percét Bátori bombagólja vezette fel, majd újra ő talált be egy orosz blokk segítségével. Emberelőnyös orosz gólra gyorsan érkezett centerből Bedő válasza. Könnyen meglehetett volna akár az egyenlítés, de előbb az egész Eb-n gól nélküli Mezei, valamint a sokat hibázó Erdélyi is közvetlen közelről lőtt az orosz kapusba. Vámos szűk egy perccel a vége előtt ötméteresből talált be, és 17 másodpercet mutatott az eredményjelző, amikor az egyenlítésért támadhatott a magyar csapat: az időkérés után azonban Kovácsnál túl sokáig volt a labda, Bátori lövése pedig kapu fölé pattant.

A magyar válogatott nagy tornán 2002 után kapott ki újra az orosz csapattól, 1991-ben fordult elő legutóbb, hogy Európa-bajnokságon nem jutott a négy közé, és az 1989-es bonni kontinenstorna kilencedik helyezése óta nem szerepelt ilyen rosszul nagy világversenyen.

Vízilabda Európa-bajnokság, férfiak, a 7. helyért:

Oroszország-Magyarország 9-8 (2-1, 3-2, 3-1, 1-4)
Barcelona, Piscines Picornell, v.: Buch (spanyol), Rakovic (szerb)
Gól: Holod 3, Nagajev, 2, Sepeljev, Harkov, Szucskov, Andrjukov 1-1, illetve Vámos 3, Bátori 2, Erdélyi, Zalánki, Bedő 1-1.

Németh Zsolt edző, Vámos Márton, Mátéfalhy Csaba kapusedző, Jansik Dávid, Angyal Dániel, Mezei Tamás, Manhercz Krisztián és Nagy Viktor (b-j). MTI Fotó: Illyés Tibor

Märcz Tamás: kemény időszak vár a magyar vízilabdára

Märcz Tamás szövetségi kapitány szerint szinte mindenben komoly lemaradása van a férfi válogatottnak, ezért rendkívül nehéz időszak vár a magyar vízilabdára.

“Az egyedüli megoldás az lehet, hogy a következő két évben az olimpia felé vezető úton célirányos és kemény munkát kell végezni, egyénileg és csapatszinten egyaránt. Még tudatosabb és átgondoltabb vízilabdát kell játszanunk annak érdekében, hogy fel tudjuk venni a versenyt a legjobbakkal. Sok csapat előttünk jár egyéni képzettségben, érettségben, gyakorlatilag mindenben van lemaradásunk. Kemény időszak vár a magyar vízilabdára” – fogalmazott a szövetségi kapitány Barcelonában, az Európa-bajnokság szombati zárónapján, miután együttese 9-8-ra kikapott az orosz csapattól, és csak a nyolcadik helyen végzett.

A tréner kiemelte, nagyon megemelkedett a nemzetközi színvonal,

és külön elemzésre vár, hogy kik azok a játékosok, akik megugrották a szintet. Hozzátette, a válogatottságot ideiglenesen lemondó sztárok (Varga Dénes, Hárai Balázs, Hosnyánszky Norbert) távollétében azok kerültek a keretbe, akiknek ebben az évben ott volt a helyük.

A játékkal kapcsolatban arról beszélt Märcz Tamás, hogy ugyan a kapott gólokkal összességben semmi problémája nem volt, ugyanakkor a helyzetkihasználással rendkívül elégedetlen.

“Nagyon gyenge volt a helyzetkihasználás, ami kulcsfontosságú. A húsz-harminc százalékos lövőhatékonyság elképesztően gyenge. Vagy nem is kerülünk helyzetbe, vagy kihagyjuk a lehetőségeinket, vagy olyan szituációkba kergetjük magunkat, hogy nem középkezdésből jönnek a csapatok, felúszik az ellenfél, amitől nem lehet fixen szervezni a védekezést” – fogalmazott.

Märcz arra utalt, hogy amikor csapata nem szerez gólt, akkor nem felállt helyzetben védekezhet, hanem visszaúszás közben.

“Mindemellett gól sem kerül fel az eredményjelzőre, amitől stresszhelyzetbe kerülnek a játékosok” – vélekedett.

A kapitány kiemelte, nem az volt a realitás, hogy a csoportban megelőzzék az olaszokat, vagy legyőzzék a szerbeket a negyeddöntőben, ugyanakkor bízott abban, hogy ezeken a mérkőzéseken jó teljesítményt tudnak nyújtani. Hozzátette, be kell látni, hogy vannak posztok, ahol jelenleg nem ütik meg a nemzetközi mércét.

A magyar férfiválogatott története második legrosszabb Eb-szereplésével zárt: az 1989-es bonni kilencedik hely kivételével mostanáig ötödiknél egyszer sem végzett rosszabb helyen. A csapat két győzelemmel, egy döntetlennel és négy vereséggel zárt Barcelonában.