Connect with us

Kerítésen innen

Téli időszámítás, óraátállítás – Kinek jó ez?

Megosztás

Október 30-án, éppen egy hét múlva indul a téli időszámítás! Van amire nem lehet előre készülni, csak lélekben.

óra
Megosztás

Talán sosem volt olyan erős vita világszerte az óraátállítás kapcsán, amelynek szószólói – mindenekelőtt különböző indítékú érdekérvényesítők – azért egyvalamiben egyetértenek: nincs szükség az óraátállításra, a mai időkben felesleges a mindennapi életünket zavaró, évente két alkalommal kötelező ceremónia.

Október 30-án, éppen egy hét múlva indul a téli időszámítás!

Az EU-ban a tagállamokra vár a döntés

A világon az országok mintegy 60 százaléka nem állítgat, és több mint hetven ország fontolgatja annak teljes megszüntetését. Többek között az Európai Unióban, ahol egyébként már évekkel ezelőtt kimondták, de a mai napig nem tudtak érvényt szerezni annak, hogy megszűnjön ez a több mint 100 éve kitalált, és azóta alkalmazott eljárás. Az öreg kontinensünkön a tagállamokra vár a döntés, hogy miben maradjunk: a nyáriban, vagy az eredeti, úgymond természetesnek tartott téli verzióban – ebben kellene előbb-utóbb egyezségre jutnunk- írja közleményében a Magyar Alvás Szövetség

Legyen csak a nyári!

A felvilágosodott (és a nappali világosságot igen kedvelő) uniós polgárok – közöttük mi magyarok is – nagyon sokan a nyári időszámítást preferálják, számítva arra, hogy a korai sötétedést megelőző nappali világosság egy órával történő növelésével nemcsak a hangulatunk, hanem a napi teljesítményünk is jobb lesz. A téli verzió hívei pedig a kora reggeli sötétség meghosszabbodása miatt tiltakoznak, mivel még az is előfordul, hogy a reggeli iskolai órakezdésre teljes sötétségben kerül sor bizonyos téli napokon.

Na és a tudomány?

A kronobiológia és az alvástudomány is a hosszú évmilliókon keresztül, a szervezetünk által megszokott és a cirkadián ritmusunknak leginkább megfelelő téli változatot támogatják. A Magyar Alvás Szövetség, amely ez utóbbinak a fontosságára hívja fel a döntéshozók figyelmét, az idei közleményében megjegyzi:

„Elképzelhető, hogy az óraátállítás eltörlését támogató kronobiológiai érveket fölülírhatják a jelenlegi energiabiztonsági és gazdasági szempontok”

– hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke. Utóbbiak részleteiről talán annyit érdemes megjegyezni, hogy az újkori óraátállítás rendszere is egy háborús helyzetre embargó formájában adott válasz nyomán következett be. És talán el kellene fogadnunk, hogy ilyen világ krízisek során a prioritások másként alakulnak, mint békeidőben. A szakirodalom és a hétköznapi tapasztalat szerint is, a standard időszámításra való visszatérést könnyebb megszokni és az emberek nagyobb része jobban tud ehhez alkalmazkodni, mint a tavaszi átálláshoz. Ennek az az egyszerű oka van, hogy ősszel egy órával ráérősebb napi beosztásra kell áttérni, és késni mindig könnyebb, mint sietni. A másik, ennél talán tudományosabb ok az, hogy a cirkadián ritmus eleve inkább egy kis késésre hajlamos, mint sietésre. Ezzel függ össze az a jól ismert jelenség is, mely szerint az időzónák gyors átlépésekor fellépő jet-lag szindróma gyorsabban leküzdhető, ha ez a napirend késleltetésével jár és nem siettetésével. Egy ideális helyzetben ezért az első nemzetközi olajválságot megelőzően is általánosan érvényben lévő standard időszámítás lenne a legjobb választás, de jelenleg sajnos hasonló, ha nem még súlyosabb energiaválság van kibontakozóban, így ennek időszerűsége kérdésessé válhat.

(Forrás)

7 hónapja írtuk a magyar helyzetről:

Friss!

Szerző