Connect with us

Gyorshír

Tini a családban, 60 jó tanács szülőknek

Megosztás

A szülők számára nem titok, hogy a serdülőkor nehéz időszak. Ilyenkor a gyerek felnőtté válik, önállóságra törekszik, keresi önmagát, de ugyanakkor továbbra is nagyon sérülékeny és sebezhető. Ne feledjük, egy lázadó tinédzser nem az az ember, akivel a megszokott módon is lehet bánni.

tini
2 of 4
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Lássuk a medvéd, pardon a tinit!

1.Hallgassad meg és halld meg a gyermekedet, tartózkodj a felesleges tanácsoktól és a bántó észrevételektől.
2.Tisztelettel érdeklődj a szabadidős tevékenységei, a hobbija, zenéje felől, (még akkor is, ha nem nagyon érdekel téged, mint felnőttet).
3.Tarts családi napos rendezvényeket, amikor az egész család összegyűlik, és együtt tölti el az időt. Ez alkalomra megkérheted a gyermekedet, hogy röviden írja össze, mit csinálna ilyenkor szívesen a családdal együtt (moziba menni, sétálni, bizonyos helyeket felkeresni, focizni, anyával kozmetikushoz menni stb.), tegyük ezeket a kívánságokat egy kalapba, húzzunk ki minden ilyen családi napra egyet vagy többet, és ezen kívánságoknak megfelelően alakítsuk a családi nap programjait.
4.Nézegessétek együtt a családi fotókat.
5.Menjetek el kirándulni, ahol együtt lehet az egész család.
6.Vegyetek részt csoportos részvételt igénylő családi rendezvényeken (például egy család részt vehet a tájékozódási futásban, geocaching-ben, kalandjátékokban, tekében stb.)
7.Csináljatok valamit együtt: lehet túrázni, horgászni, valamilyen harcművészetet tanulni, együtt menni a manikűröshöz, a fodrászhoz, ruhákat felpróbálni stb.
8.Állítsátok össze a 10 legérdekesebb ötletet, amivel a közös időt eltölthetitek, és lépésről lépésre építsétek be a mindennapokba.

Érdeklődj tapintatosan

9. Kérdezzed meg a gyermekedet, hogy ő mit szeretne együtt csinálni a családdal?
10.Fontos a családi találkozók megtartása a közeli és a távoli rokonokkal egyaránt, és más felnőttekkel, amelyeken legyen minden generáció számára egységes foglalkozás, amin mindenki részt kell vegyen.
11.Segíts a gyermeknek, hogy kapcsolatot létesítsen más közeli felnőttekkel, olyanokkal, akikben te is megbízol.
12. Próbálj meg kapcsolatot létesíteni a gyermeked barátainak szüleivel is, és töltsétek az időt együtt az ünnepek alatt, tegyetek közös sétákat, csináljatok hétvégi programokat, szervezzetek kirándulásokat.
13.Ismerd meg gyermeked barátait is, hívjad meg őket vendégségbe, hívjad ki őket valamilyen asztali társasjátékra, vagy egyéb szabadidős tevékenységre, amin keresztül jobban megismerheted őket, ezzel is erősítve a te családod és a gyermek barátai közötti kapcsolatot.
14.Rendszeresen etesd gyermeked összes tizenéves társát is (az étel az egyik legfontosabb módja annak, hogy te lehess a nagybetűs „gondoskodó barát”).

Segíts, ahol a tudsz, de nem menj az agyára!

15.Adj meg neki minden segítséget, amikor a serdülőnek szüksége van segítségre, például az iskolában, az orvosnál, stb. (Már nagyon függetlenek, de még mindig szükségük van a támogatásra).
16. Keress közös szabadidős elfoglaltságokat a családi estéken: asztali társasjátékok, keresztrejtvények, rejtvények, közös olvasás, filmnézés és azok megvitatása stb.
17. Improvizálj! Tegyél neki olyan felajánlásokat, amire biztos nem számít: hívd meg ebédre egy kávézóba, készítsd el a kedvenc reggelijét, süteményét, tortáját, süss neki vicces palacsintát (mint a gyerekkorában), stb. Ezek során nem maga a tevékenység a fontos, hanem az, hogy kellemes meglepetést szerezz neki, és hogy felkeltsd egy kamasz érdeklődését.
18. Szervezzetek közös aktív szabadidős tevékenységeket: sportoljatok, kerékpározzatok, görkorcsolyázzatok, túrázzatok, sétáljatok a parkban stb.
19. Vegyél neki jegyeket egy drága és régóta áhított koncertre (még jobb, ha a koncert egy másik városban van), és menjetek el rá együtt.
20. Javasolj neki valamit, valami újat, amit együtt próbáltok ki. Ez lehet bármi: a hőlégballonnal történő utazástól kezdve a lovagláson át az evőpálcikákig minden.

Szerző

2 of 4
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük