Connect with us

Kerítésen innen

Tömeges igazoltatás a Rákóczi úton

Megosztás

A diákok késő esti tüntetése után, amely a Nemzeti Múzeumnál a Szózat és a Himnusz eléneklésével ért véget – jelentős rendőri erők vonultak fel a Rákóczi úton a Puskin utca kivezetése után.

A főleg fiatalokból álló csoportot feltartóztatták és egyenként megkezdték mindenkinek az igazoltatását.

Ezt azzal indokolták, hogy a spontán demonstráció egyes résztvevői korábban szabálysértést követtek azzal, hogy az úttesten közlekedtek, illetve állítólag egy rövid időre le is ültek az aszfaltra. A rendőrök azt mondták, hogy majd a kamera felvételek alapján dől el, hogy ki az aki szabálysértést követett el.

Szúrópróbaszerűen voltak, akiknél átvizsgálták a ruházatot is.

Meglepő módon a rendőrök feltartóztatták a sajtó munkatársait is, őket egész egyszerűen „kordonok” közé zárták és nem engedték el. Volt olyan fotóriporter is, akit csupán azért igazoltattak, mert a dolgát próbálta végezni. Többek között a Mérce munkatársait is igazoltatták.

A jobb oktatásért tüntettek diákok a fővárosban

A jobb oktatásért rendeztek demonstrációt csütörtökön a fővárosban a Diákvagyok mozgalom szervezésében. A felszólalók egyebek mellett azt hangsúlyozták, változásra van szükség, és sürgették, hogy az oktatással kapcsolatos döntésekből ne hagyják ki az érintetteket, vagyis a diákokat.

Az Operánál, az Andrássy úton tartott tüntetés első felszólalója, Ország Olivér, a Független Diákparlament egyik szóvivője azt mondta, a fiatalok jelentik a megoldást a nemzet minden problémájára, az ő beleegyezésük nélkül semmilyen döntés nem születhetne az országban.

Hozzátette, évek óta próbálnak konstruktív javaslatokkal hozzájárulni ahhoz, hogy korszerű oktatás legyen Magyarországon, a tudásuk versenyképes legyen az európai diákokéval, és a pedagógusok hivatása újra megbecsültté váljon. „Ehhez képest azt látjuk, hogy több ezer pedagógus hagyta el a pályát, több ezer tanuló esett ki az oktatási rendszerből, és aki benne marad, azt sem készítik fel az életre” – hangsúlyozta a szóvivő.

A diákok elégtelennek ítélték a kormány oktatáspolitikáját

Nagy Blanka kecskeméti diák arról beszélt: az oktatási rendszer arra nevel, hogy ha segítséget kérsz, ostoba vagy, pedig a gyengébben teljesítőket felhúzni kellene, nem pedig megbélyegezni.

Elhangzott az is, hogy a diákok elégtelennek ítélték a kormány oktatáspolitikáját; pótvizsga április 8-án lesz, a vizsgabiztos pedig a magyar nép, amelynek része a diákság is.

Gyetvai Viktor, a Független Diákparlament képviselője úgy látta, ha nem próbálnak beleszólni a közéletbe, a politika fog beleszólni az ő életükbe. Hangsúlyozta, sokan külföldre kényszerülnek, pedig senkinek nem szabadna az „élhető oktatás” és a hazája között választania.

A tömegben olyan táblákat lehetett látni, mint „És te hova migrálsz?” „1300 milliárdot az oktatásra!”, „Itt maradunk”. Többen azt skandálták, hogy „Szabad ország, szabad oktatás!”, „Európa!”, „Mi vagyunk a nép!”.

A szónoklatok végén az egyik szervező arra szólította fel a tömeget, hogy vonuljanak a Magyar Nemzeti Múzeum elé, és közösen szavalják el a Nemzeti dalt. Az emberek az Andrássy úton és a Károly Körúton keresztül érték el múzeumot, ahol a szervezők egy kisteherautóról elszavalták a Petőfi-verset, valamint felolvasták saját követeléseiket, illetve az 1848-as forradalom 12 pontját.

Néhány résztvevő átmászott a múzeum kerítésén, és a Múzeumkertben, illetve a múzeum lépcsőjén zászlót lobogtattak, és rigmusokat skandáltak. A biztonsági őrök felszólítására a rendezvény végén elhagyták a lezárt Múzeumkertet.

(MTI)

Mobiltelefonjukkal világítanak a Diákvagyok mozgalom Közös megemlékezés és tüntetés a jövőnkért címmel meghirdetett rendezvényének résztvevői Budapesten, az Operaház előtt.MTI Fotó: Balogh Zoltán

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük