Connect with us

Kerítésen innen

Ügyvédek kerülhetnek informatikai csalás gyanújába

Megosztás

A jogalkotás, jogalkalmazás és az informatika különböző sebességű fejlődése könnyen bajba sodorhatja az informatikai témájú ügyekkel foglalkozó ügyvédeket.

informatika
Megosztás

A jogalkotás, jogalkalmazás és az informatika különböző sebességű fejlődése könnyen bajba sodorhatja az informatikai témájú ügyekkel foglalkozó ügyvédeket.

Egyre több az informatikával kapcsolatos ügy a bíróságokon,

ám sajnos még nagyon kevés jogász készült fel ezekre. Az ügyvédek közül sokan belecsúszhatnak büntetőeljárásba azáltal, hogy a felhasználói szintű ismeretüket nem helyettesítik az igazságügyi informatikai szakértő alapos tudásával.

Erre példa egy eset, amivel kapcsolatban Dr. Szöőr Anna pszichológus-jogászt keresték meg.

„Az internetes zaklatásról szóló cikkem után megkeresett egy, a Fővárosi Törvényszéken folyó személyiségi jogi per alperese. Állítása szerint a felperesek jogi képviselője saját maga, egy könyvtárban és nem az irodájában, a keresetlevél beadása előtt két nappal, ráadásul duplán mentette el a felpereseket állítólagosan lejárató tartalmú e-maileket, majd azt adta be a bíróságra. A duplum által olyan látszatot keltett, mintha több elektronikus levéllel rendelkezne bizonyítékként és az igazságügyi informatikai szakértői vizsgálat után az is kiderült, hogy ezek közül egyik sem jött az alperes által használt szolgáltatótól”

– mondta Dr. Szöőr Anna.

A pszichológus-jogász hozzátette:

mivel személyiségi jogi perről van szó, nem kerülhető meg az a tény, hogy ezúttal egyértelmű az anyagi haszonszerzésre vonatkozó szándék. Ugyanakkor igen nehéz megállapítani, hogy a felperesek jogi képviselője jóhiszeműen, vagy rosszhiszeműen járt el. Ha a Fővárosi Törvényszék elektronikus adathordozón kérte a bizonyítékot, könnyen lehet, hogy az ügyvéd ezt azért az utolsó percben produkálta, mert nem gondolta, hogy valaha ezt bekérik tőle. Ugyanakkor alapos a gyanú, hogy informatikai csalást követett el, hiszen a DVD-t ő maga töltötte meg tartalommal.

Igen nehéz utólag bebizonyítani a jóhiszeműséget

egy olyan helyzetben, amikor komoly pénzösszegről van szó. Ráadásul ez az ügy még további kérdéseket is felvet. Tudtak-e a felperesek a jogi képviselőjük akciójáról, vagy azt kizárólag a maga elképzelései alapján tette? Tehát, ha csalás történt, akkor azt velük együtt, vagy ő egyedül követte el?

„A napokban felvettem a kapcsolatot az Országos Bírósági Hivatal egyik tanácsadójával. Tájékoztatott arról, hogy az OBH-n belül már működik a Kibernetikai munkacsoport, amely képzéseket is szervez a bírák számára”

– mondta Dr. Szöőr Anna, aki úgy véli, hogy megfelelő jogszabályi környezetben könnyebben elkerülhetőek lennének a félreértések.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük