Connect with us

Bulvár

Újabb halálos tűzeset Békéscsabán és Tardon

Megosztás

Tavaly a lakástüzekben 92 ember vesztette életét, hat emberrel több, mint az előző évben. Átlagosan négynaponta szedett áldozatot a tűz.

Megosztás

Hétfőn este háromnegyed hét körül érkezett a jelzés a katasztrófavédelem ügyeletére, hogy kigyulladt egy családi ház a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tardon.

Két járművel tíz tűzoltó vonult a Kossuth utcai házhoz

A teljes terjedelmében égő 150 négyzetméteres épületben a tűzoltók oltás közben egy holttestet találtak. Egy órán át küzdöttek a lángokkal, az oltáshoz még a tetőt is meg kellett bontani. A házban nagy mennyiségű szemét volt felhalmozva.

A tűz keletkezési körülményeinek feltárására tűzvizsgálati eljárás indul.

 Ha egy épületben sok éghető anyagot halmoznak fel, az nemcsak a tűz keletkezésének és gyors terjedésének veszélyét növeli, hanem a menekülés lehetőségét is rontja. Az otthonunk tisztán tartása, az épület karbantartása tűzvédelmi szempontból is fontos.

Kedd este érkezett a bejelentés a katasztrófavédelem ügyeletére, hogy Békéscsabán napok óta nem éri el az ismerősét valaki

Egy tűzoltóegység vonult a megadott lakcímre, egy Kis-Tabán utcai házhoz, ahol láthatóan tűz volt korábban, a tűzoltók annak nyomait és egy holttestet találták meg. Tűzoltói beavatkozásra már nem volt szükség.

A háromszáz négyzetméteres családi ház tizenhat négyzetméteres, szobának berendezett kamrájában keletkezett a tűz, két négyzetméteren felhalmozott ruhák és papírok égtek az ágy mellett. A tűz feltehetően gyertya vagy cigaretta miatt keletkezett, de a pontos keletkezési okot tűzvizsgálati eljárás során tárják fel.  

A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezet lakástűzhöz.

Őrizetbe vettek egy férfit, aki családjára gyújtotta a házat Tasson

Elfogtak és őrizetbe vettek kedden egy 28 éves törteli férfit, aki a gyanú szerint felgyújtott Tasson egy családi házat, ahol volt felesége és három gyermeke is tartózkodott – közölte a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

A tájékoztatás szerint tavaly október közepén egy tassi asszony értesítette a rendőrséget arról, hogy valaki lekapcsolta külső villanyórájukat és a gázcsapot is elzárta. A nő a lánya volt férjére gyanakodott, aki nem akart beletörődni válásukba.

Később az asszony újabb bejelentést tett arról, hogy a volt férj a házba bejutva a tetőtérben törni-zúzni kezdett. Mire a rendőrök a helyszínre értek, a családi ház már lángokban állt. Kimenekítették a bejelentést tevő nőt és férjét, valamint lányukat és három unokájukat. A gyújtogató elmenekült.

A rendőrök kedden fogták el és vették őrizetbe a férfit, akit rongálás miatt hallgattak ki és kezdeményezték a letartóztatását.

Az eset során senki nem sérült meg, a ház tetőszerkezete leégett, egy gázpalack felrobbant, így mintegy 15 millió forint kár keletkezett.

Tavaly 92 ember halt meg lakástűzben, 19 pedig szén-monoxid mérgezésben

2022-ben összesen 7414 lakástűz keletkezett, 228-cal több, mint 2021-ben, ami 3 százalékos emelkedést jelent. Az év folyamán 102 ezer négyzetméternyi épített terület égett le, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

A lakástüzekben 92 ember vesztette életét, hat emberrel több, mint az előző évben. Átlagosan négynaponta szedett áldozatot a tűz. 635 ember sérült meg, 8 százalékkal több, mint egy évvel korábban, többségük a belélegzett füst miatt. A lakástüzek eloltásához 14 636 tűzoltóautót riasztottak, a tűzoltóknak összesen 4 974 órára volt szükségük az oltáshoz.

A leghosszabb beavatkozás tizenhárom órán át tartott: áprilisban egy pécsi társasház garázsában keletkezett tűz, a lángok pedig átterjedtek a garázs feletti lakásokra. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 327 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz. 158 otthon viszont szándékos gyújtogatás miatt gyulladt ki, 13 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.

512 esetben panelház valamelyik lakásában keletkezett tűz, ez 3 százalékkal kevesebb, mint 2021-ben. 967 alkalommal a kéményből indult ki a tűz, ami 2 százalékos csökkenés a korábbi év kéménytüzeihez képest. 352 kigyulladt épületben gázpalackok is voltak, amelyek nehezítették az oltást.

A 7414 tűzzel érintett otthon közül csak 19 helyszínen volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

A szén-monoxid-érzékelők hazai elterjedése ezzel szemben már sokkal kedvezőbb képet mutat

2022-ben 1234-szer hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt, ez 197-tel több, mint egy évvel korábban. A 19 százalékos esetszám-növekedés egyértelmű oka, hogy egyre több otthonban van szén-monoxid-érzékelő. Az érzékelők terjedésének köszönhetően 21 százalékkal csökkent a mérgezések száma, összesen 205 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést. Az év során 19 ember vesztette életét a mérgező gáz miatt.

A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz nem kap elég levegőt. Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amelynek látható, elérhető az égéstere. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.

Forrás: Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Szerdán ketten haltak meg lakástűzben

Szerző