Connect with us

Banánköztársaság

Velencei tó: a lepusztulni hagyott épületek nem annak a kornak a szégyenei, amikor épültek, hanem amely hagyta azokat romba dőlni

Megosztás

A Velencei-tavat és településeit tönkre tevő basáskodó tótumfaktumok folyton azért döngetik a mellüket, hogy milyen nagy fejlődést értek el, bezzeg évtizedekkel ezelőtt milyen szánalmasak, ahogy ők mondják „minőségi turizmus”-ra alkalmatlanok voltak ezen települések – olvasható egy bejegyzésben a Civilek a Velencei-tóért facebook oldalon.

Megosztás

A Velencei-tavat és településeit tönkre tevő basáskodó tótumfaktumok folyton azért döngetik a mellüket, hogy milyen nagy fejlődést értek el, bezzeg évtizedekkel ezelőtt milyen szánalmasak, ahogy ők mondják „minőségi turizmus”-ra alkalmatlanok voltak ezen települések – olvasható egy bejegyzésben a Civilek a Velencei-tóért facebook oldalon.

„Nézzük ezzel szemben a valóságot…

Cápa vendéglő, Lidó vendéglő, IFI hotel. Touring hotel, Napsugár étterem, Nádas étterem, agárdi kertmozi, a parton sorakozó szállodák , üdülők, szabadstrandok, fizető strandok, agárdi vitorlás iskola az akkori kornak nem váltak szégyenére, sőt nagyon is szerettük, nem voltak elhanyagoltak. Mind a 4 település; Velence, Velencefürdő, Gárdony, Agárd – bár nem voltak luxus nyaralóhelyek, nem is ez volt a funkciójuk – az átlag dolgozó embereknek elérhető volt és pihenésül, sportolásra, kikapcsolódásra szolgált. A parkokban virágok voltak.

Nézzük meg, milyen állapotban van ma az országzászló helye Agárdon!

A felsorolt épületek romokban, ill. némelyikük ledöntve, s a tótumfaktumok miközben milliárdokat költöttek az úgymond minőségi túrizmusra, tönkretették, vagy legyünk jóindulatúak, hagyták tönkre menni a Velencei-tavat, több száz ősfát kiirtottak a velencei szabadstrandon azért, hogy homoksivatagot hozzanak létre, s hagyták, hogy azt koncentrációs táborra emlékeztető kerítéssel zárják le és VIP strand felirattal lássák el.

S Ezek a tótumfaktumok a mellüket döngetve azt mantrázzák, hogy a régi épületek, strandok egy letűnt kornak a szégyenei, bezzeg majd ők megmutatják mi a fejlődés. Nem!

A lepusztulni hagyott épületek nem annak a kornak a szégyenei, amikor épültek, hanem annak, amely hagyta azokat romba dőlt állapotban, hiszen ezek itt vannak közöttünk ma is, ezeknek a mai állapota a mai tótumfaktumoknak a szimbólumai.

Mi épült és mi fog ezekben a melldöngetős években?

Épült Velence kapuja az elpusztított ősfák helyén rengeteg térkővel, kihasználatlan üzletek, amelyeknek semmi keresnivalójuk közvetlenül a tóparton és épülni fog rengeteg lakópark, ha egyáltalán felépül és nem betontorzó marad egy félbehagyott beruházás során.

Lesz még kevesebb szabadstrand, hogy még nagyobb legyen a zsúfoltság, a Napsugár strand és a Park strand területét is lecsökkentik. Még az agárdi mólóra is készül olyan ördögi terv, hogy a hétköznapi ember kilátását elvegyék, mert a tótumfaktumok úgy vélik, hogy a „ minőségi turista” csak egy vendéglátó hely teraszáról a tóba lógatva a lábát tudja meginni a méregdrága koktélját, a mára már lepusztult büfésor neki már túl messze lenne a tótól.

Harmadik éve figyelem a gárdonyi félszigeten épült Vivaldi lakóparknak nevezett területet. A mai napon is a beígért csodálatos panoráma helyett az építési területen felállított mobil WC-ben, építési törmelékben, munkagépekben, rendezetlen gazos területben gyönyörködhet annak a pár „prémium”lakásnak a lakója, amelyet sikerült eladniuk. Tóth István azóta is rendületlenül adja el a még meglevő zöldterületeket, köztük tópartot, a Nádas melletti területet. Mi lesz Veled Drága Agárd? S mi lesz Veled Sukoró, amely megérdemelne egy külön posztot?”

-zárul a bejegyzés.

(A fotó 1971-ben kinyomtatott térképes, grafikus képeslap a tókörnyék szövetkezeti vendéglátó helyeiről és nagyobb élelmiszerüzleteiről. A Cartographia Vállalat készítette 10.000 példányban, a Gárdonyi ÁFÉSZ megbízásából. A rajzoló nevét nem tüntették fel. A felelős kiadó Dénes László, az ÁFÉSZ igazgatóságának elnöke volt.)

Szerző