Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Sat, 28 Mar 2020 08:49:20 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 Városi Kurír Ami fontos... clean A demokrácia vészhelyzetben is jobb és működőképesebb, mint a diktatúra https://varosikurir.hu/a-demokracia-veszhelyzetben-is-jobb-es-mukodokepesebb-mint-a-diktatura/ https://varosikurir.hu/a-demokracia-veszhelyzetben-is-jobb-es-mukodokepesebb-mint-a-diktatura/#comments Sat, 28 Mar 2020 07:55:55 +0000 https://varosikurir.hu/?p=119498

Aki kicsit is hajlandó használni az agytekervényét (ha van neki egyáltalán), az pontosan tudja, milyen aljas és galád dolgot művel a felhatalmazási törvény ürügyén a kormány és pártos keretlegényekből verbuválódott bérsajtója.

Mindannyiunknak jobb, ha tisztában vagyunk az adatokkal

De nem erről akarok írni, ez a napnál is világosabb, amióta Gulyás elbődült, s azt volt képe belevinnyogni az éterbe, hogy az ellenzék a vírusnak szurkol. Pont úgy, ahogy a középkorban, ahol a zsidók a pestisjárványnak szurkoltak, s ennek megfelelően mérgezték is a kutakat, legalábbis a középkori Gulyások szerint.

Természetesen a demokrácia pocsék, teli van rengeteg hibával. Csakhogy – Churchill óta tudjuk – ebben a pocsék és használhatatlan állapotában is, minthogy eddig nem találtak ki nálánál megfelelőbbet, jobb mindenfajta diktatúránál. Ha pedig ez igaz, márpedig igaz, akkor igaz az is, hogy a demokrácia nemcsak normális körülmények között, hanem vészhelyzetben is jobb és működőképesebb, mint a diktatúra. Csak egy példa: a demokráciában az adatok nyilvánosak, hozzáférhetőek, áttekinthetőek, s ennek ellenőrzését biztosítja a szabad sajtó. Mindannyiunknak jobb, ha tisztában vagyunk az adatokkal, még ha azok elszomorítóak is, hiszen így tudunk szabad akaratunkból döntéseket hozni, átgondolni a helyzetünket, felkészülni a holnapra, s az adott helyzetnek megfelelően, autonóm módon cselekedni.

Egy diktatúrában azonban az ember totálisan kiszolgáltatott

egy diktátor és környezete szeszélyeinek, politikai és/vagy személyes érdekeinek, megfontolásainak, s a hatalom ennek megfelelően manipulálja, kozmetikázza, írja át vagy tagadja le az adatokat. Döntésünket tehát nem magunk hozzuk, minthogy semmi sem átlátható, hanem a fejünk fölött döntenek. S amott a legkevésbé rólunk, sokkal inkább önmagukról döntenek, aminek aztán parancsszóra alávetnek, alárendelnek bennünket.
Csak emlékeztetek: volt idő, amikor az orvosi etika azt írta elő, hogy nem mondjuk meg a betegnek, ha nagy a baj, ma már azonban – nagyon helyesen – a beteg kérésére mindent megmondanak. Ugyanis jobb tudnunk a valóságot, azt, hogy mi van velünk: információkra van szükségünk ahhoz, hogy döntéseket hozzunk, cselekedjünk, rendelkezzünk, s tisztán lássuk helyzetünket.

Még egy diónyi agyú embertársunk számára is evidencia,

hogy a mostani helyzet rendkívüli intézkedések sokaságát követeli meg. Ez így is van rendjén. De semmi sem követeli meg a diktatórikus hatalmi struktúra bevezetését, a sajtó, a szólásszabadság és az információhoz való elemi jog eltiprását. Ezt csak a diktatúra önös érdeke követeli meg. Jefferson neves mondása volt, hogy

„ha döntenem kell, hogy legyen-e kormányunk sajtó nélkül, avagy sajtónk kormány nélkül, akkor egy pillanatra sem fogok habozni, hogy az utóbbit részesítsem előnyben.”

A hatalom (minden hatalom) lényegéből fakadóan

és az ember antropológiai adottságaiból következően olyan, hogy amivel vissza tud élni, azzal visszaél. Egy demokrata pontosan tudja ezt, ezért tartja fontosnak az ellensúlyokat, az ellenőrző rendszereket (sajtó!!!), ám az, aki ez ellen ágál, rögvest elárulja saját rossz szándékát. Ha egy hatalmon lévőnek azt mondják, hogy vigyázz, ehhez foghatót – teszem azt – Hitler tett egykoron, a demokrata nem sértődik meg ezen, hanem azt mondja, hogy tényleg, s azon van, hogy elkerülje a párhuzamra okot adó helyzetet.

Egy Izraelben élő barátom arról számolt be,

hogy az izraeli kormány a Legfelsőbb Bírósághoz folyamodva engedélyt kért egy olyan applikáció alkalmazására, amelyet a MOSZAD terrorelhárítási célokból használt, s most az izraeli Egészségügyi Minisztérium (ahol nem azt hirdetik, hogy a tízparancsolat gyógyít, pedig a biblikus textus valamivel közelebb áll hozzájuk) kifejlesztett az applikáció nyomán egy olyan rendszert, amely jelzi, ha a felhasználó fertőzött egyénnel találkozott. Az applikáció az Egészségügyi Minisztérium adatbázisát használja fel, s a kormányszervek ennek alapján készítik el a vírustérképet, valamint erre támaszkodva próbálják leírni a betegek mozgását, kapcsolatrendszerét.

Izraelben ugyanis minden egyes fertőzött esetét részletesen kivizsgálják:

hol járt, kivel érintkezett, s ennek köszönhető, hogy a 2666 fertőzött betegből mindössze 1 (azaz egy) esetben nem tudták felderíteni, kitől eredt a fertőzés. Az applikáció felgyorsítja, hogy a fertőzöttek mielőbb karanténba kerüljenek, s hogy másokat ne fertőzhessenek tovább.

A MOSZAD technológiáját két hónapig lehet alkalmazni, s kizárólag erre a célra, semmi másra.

Izraelben szinte az egész lakosság már letöltötte a héber és angol nyelven hozzáférhető applikációt, s már több ország, így Irán is (!!!) nagy érdeklődést mutat az applikáció iránt. A fejlesztők épp az olasz verzión dolgoznak.

Zseniális, s persze, tudom magam is, problematikus

De Izrael valódi demokrácia, ahol az emberek szabad döntésük alapján határoznak az applikáció letöltéséről, ezzel (záros határidővel, úgy bizony!) bizalmat szavaznak a kormánynak, még akkor is, ha a hatalmon lévő személlyel, annak pártjával politikailag nem biztos, hogy azonos platformon állnak. Ezt úgy nevezik, hogy bizalmi demokrácia. Igaz, erre rá kell szolgálni.

Magyarországon – s itt jön a lényeg – egy ilyen applikáció semmit sem érne

Izraelben mindez azért működhet, mert az adatok transzparensek és nem kozmetikázottak. Magyarországon azonban minden adat és számsor – egyre több vélekedés szerint – manipulált és átláthatatlan. Márpedig ebben a helyzetben egy efféle applikáció semmit sem érne. De azért sem érne itt sokat, mert egy ilyen applikáció feltételezi a terápiás konzekvenciák azonnali megvonását, míg idehaza erre sem mód, sem kórházi felszereltség, sem teszt nincs elég. Szóval ennyit a diktatúra és a bizalmon alapuló demokrácia lehetőségéről és perspektívájáról.

maradj-otthon

]]>
https://varosikurir.hu/a-demokracia-veszhelyzetben-is-jobb-es-mukodokepesebb-mint-a-diktatura/feed/ 1
Orbán „szuverenitása” – Működő demokráciában régen megbukott volna https://varosikurir.hu/orban-szuverenitasa-mukodo-demokraciaban-regen-megbukott-volna/ https://varosikurir.hu/orban-szuverenitasa-mukodo-demokraciaban-regen-megbukott-volna/#comments Tue, 24 Mar 2020 07:25:49 +0000 https://varosikurir.hu/?p=119109

„Én”, „nekem”, „utasítottam”, „elrendeltem”… „Fürkészeket és portyázókat küldtem szerte a világba”… Így beszél Orbán.

Együttműködést kér, de csak falból

Hatalmon tartása mindenekelőtt az általa kiválasztott képviselőkön múlik, de szinte mindannyiunkat terhel ezért valami része a felelősségnek: reménykedni nincs okunk.

Működő demokráciában régen megbukott volna. Vagy megtanult volna uralkodni magán, megértve, hogy az ő „szuverenitásánál” azért vannak fontosabb dolgok is.

De nálunk más a világ: együttműködést kér, de csak falból. Azt csinál, amit akar: van 133 engedelmes katonája – maga választotta ki őket. Aki nem ért vele egyet, csak addig és csak azért létezik, hogy ő vagy szolgái a parlamentben vagy máshol lebarmolják, eltakarítsák…

Hadra fogható embereket vezényel, ahová kell

Pedig némelyik ellenzéki képviselő már-már könyörgött neki, hogy legyen egy kis belátással: abba is belementek volna, hogy legyen 90 nap a megjelölt határidő… De ilyesmi Orbán fejében éppen nem létezett. Ő a mai helyzetben katonai, rendészeti, egészségügyi és gazdasági problémát lát – így, ebben a sorrendben. Hadra fogható embereket vezényel, ahová kell… Ha lehet, egyenruhában, harci járművekkel: katonái nyilván gyakorlott vírusölők – gépkarabéllyal, kézigránáttal, aknavetővel…

Na és a rémhírterjesztés… Állapotainkra mélyen jellemző: olyanok szigorítanák – szigorítani is fogják! – a törvényeket, akik az elmúlt években, évtizedekben(!) naponta terjesztettek hazugságokat, rémhíreket; tele pofával uszítottak. „Sajtómunkások”, „szakértők”, kiegyebek hada segíti őket.

Mondják, rablóból lesz a legjobb pandúr, kurvából a legjobb feleség (a stricik stricik maradnak)… Na de milyen pandúr, aki tovább rabol, milyen feleség, aki tovább kurválkodik..?

Orbán berendezte a maga bordélyát, immár a Budai Várban – hogy szerepe a madamé vagy stricié, most nem firtatom. Mindenképp ő a Nagyfőnök: dölyfösen uralkodik, „szuverenitása” korlátlannak tűnik.

A 133 bátor katona – manapság a „legbátrabb magyarok”! – mindent elnéz neki. Mit elnéz? – kezét-lábát csókolják… Igaz, nem ingyen.

„Van még néhány igaz ember Szodomában?”

A múlt héten eltöltöttem négy napot egy kórház sürgősségijén. Volt néhány kellemetlen ember, hiszen mindenhol van. De az orvosok, orvosnők, ápolónők valamennyien figyelmesek és kedvesek voltak.

Maszkot viszont csak nagyon kevesen viseltek. Kérdeztem, miért – azt mondták, nincs.

Nem tudom, bátornak tartják-e magukat? De az biztos, hogy az ő bátorságuk említésre is alig méltó a 133 engedelmes katonáéhoz képest…

TGM cikkében még reménykedett: „Nehezen hihető, hogy a kormány alkotmányos (kétharmados) országgyűlési többsége ezúttal is hibátlanul zakatoljon… Van még néhány igaz ember Szodomában?” – kérdezte.

Aki ebben bízott, választ kapott – olyat, amilyet tíz éve mindig. A kormánypárti képviselőket megvizsgálhatták, megpróbálhatták, akárhányszor is, de igaz embert nem találtak egyet sem.

Hiszen tudhattuk előre: a maga szempontjából Orbán Viktor hibátlanul választott.

maradj-otthon

]]>
https://varosikurir.hu/orban-szuverenitasa-mukodo-demokraciaban-regen-megbukott-volna/feed/ 2
A civil társadalom elhallgattatása a populizmus egyik eleme https://varosikurir.hu/a-civil-tarsadalom-csokkeno-tere/ https://varosikurir.hu/a-civil-tarsadalom-csokkeno-tere/#comments Thu, 08 Feb 2018 07:25:55 +0000 http://varosikurir.hu/?p=17230

Egy országról nem lehet elmondani, hogy demokratikus pusztán azért, mert választásokat tartanak, a demokráciához a civil társadalom aktív és hatékony működése is szükséges – jelentette ki Vera Jourová jogérvényesülésért és fogyasztópolitikáért felelős uniós biztos Strasbourgban szerdán.

Az igazi veszély

Jourová az Európai Parlament plenáris ülésének A civil társadalom csökkenő tere címmel tartott vitája során elmondta, a civil szervezetek támogatása több uniós tagállamban csökken a munkájukat ellehetetlenítő törvények miatt, és kampányokkal hallgattatják el őket.

„Az áldemokráciákban az embereket időnként csupán szavazni hívják, ez az igazi veszély a demokráciára nézve” – fogalmazott.

Aláhúzta, a feladat az ez ellen való küzdelem, ugyanis

a civil társadalom elhallgattatása a populizmus egyik eleme, amelynek erősödése a kritikus gondolkodás, a társadalom politikában való tudatos részvételének a visszaszorulásához vezet.

Amennyiben a nemzeti hatóságok szándékosan próbálják meg elhallgattatni a civil társadalmat, ha ellenőrizni vagy megbélyegezni akarják őket, az uniós bizottság fellép az adott tagország ellen, ahogyan erre már példa is akadt Magyarország esetében. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a civil társadalmat illetően nemcsak az unió keleti felében tapasztalhatók aggasztó fejlemények, hanem a nyugati felében is.

Jogállami követelmény

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon több mint 60 ezer civil szervezet működik problémamentesen, és a szervezeteknek csupán kevesebb mint egy százaléka törekszik politikai befolyásra. Teszik mindezt anélkül, hogy bármilyen demokratikus elszámoltathatósággal rendelkeznének, így csakis álproblémaként értelmezhető e szervezetek Európát telekiabáló felháborodása – közölte.
Kifejtette, Magyarországon nagy tiszteletnek örvendenek a civil szervezetek, fontos szerephez jutnak a közvélemény formálásában, ezért alapvető közérdek fűződik ahhoz, hogy a társadalom egésze számára egyértelmű legyen, milyen érdekeket képviselnek. A külföldről támogatott civil szervezetek átláthatósága rendkívül fontos jogállami követelmény, amely mindenkire vonatkozik – húzta alá.

„Az Európai Parlamentet elárasztó feljelentő leveleket ugyanaz a néhány, Soros György terveit elősegítő, migrációt támogató civil szervezet terjeszti, amelyek évek óta támadják nyíltan vagy burkoltan a magyar kormányt” – fogalmazott a néppárti képviselő.

Diktatórikus politikai gyakorlat

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy az illiberális demokráciákban – mindenekelőtt Magyarországon és Lengyelországban – a kormányok „brutális módon próbálják ellehetetleníteni” a civil társadalom működését. Az Európai Parlamentnek alapvető politikai és morális felelőssége, hogy határozottan felemelje a szavát ez ellen az elfogadhatatlan és diktatórikus politikai gyakorlat ellen – közölte.

A politikus véleménye szerint az Európai Uniónak haladéktalanul létre kell hoznia egy úgynevezett demokráciaalapot, amelyhez az Európai Unió tagállamaiban működő civil szervezetek közvetlenül fordulhatnának anyagi támogatásért, nemcsak egyes projektek, hanem a hosszú távú tervezés, a fenntartható működés érdekében is.

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője felszólalásában elmondta, a civil társadalom megfélemlítése nem csak magyar ügy, Európát bomlasztja szét, ha nem sikerül gátat szabni a civil szervezeteket elnyomó autokratikus törekvéseknek és szisztematikus fenyegetéseknek az Európai Unió határain belül.

(Forrás: MTI)

]]>
https://varosikurir.hu/a-civil-tarsadalom-csokkeno-tere/feed/ 1