Connect with us

Kerítésen innen

97 éves korában elhunyt Békés Itala – Legyen könnyű neki a föld!

97 éves korában elhunyt Békés Itala - Legyen könnyű neki a föld!
Megosztás

97 éves korában, 2025. január 13-án elhunyt Békés Itala, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő – tudatta közleményében az Örkény Színház. Korábbi munkahelyével a család közölte a szomorú hírt. Az érdemes és kiváló művész egészen 95 éves koráig állt a színpadon.

Búcsúztatására a művésznő kérésére szűk családi körben kerül sor

Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel, az író, műfordító, művelődéstörténész Békés István és a színésznő Rita Furlani gyermekeként. Nővére Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő, ikertestvére Békés András Kossuth-díjas rendező. Generációjának egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb művésze volt. Számos tévé- és mozifilmben, rádiójátékban szerepelt, de játszott pantomimet, készített egyszemélyes színházat, tánctanító lemezt, gyermekelőadást és sanzonestet is.

Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott.

Emlékezetes késői szerepét az Örkény Színházban Csehov Meggyeskert című darabjában Firsz, az inas figurájaként, nagyvásznon pedig Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjében, takarítónőként alakította. A Színházi Adattár 101 bemutatóját tartja számon.

Itala elkötelezett pedagógus volt

A kilencvenes években saját tehetséggondozó műhelyt alapított. A Gondolatiskola megelőzte a korát: reformpedagógiai módszereivel és egész embert nevelő szemléletével fiatalok százainak szerzett életre szóló, meghatározó élményeket. Tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

„Életének kilencvennyolcadik évében elhunyt Békés Itala. Több, mint hetven évet felölelő, gazdag művészi pályáján különleges, sokoldalú, játékos személyisége mindvégig arra ösztönözte, hogy keresse az újat, a váratlant, a még nem ismertet. Elsők között játszott Magyarországon pantomimet, tágította ki a pódiumműfaj kereteit kabarétól versműsorokon át a női esélyegyenlőség képviseletéig, elsőként közelítette meg a színjátszást, mint személyiségfejlesztő pedagógiai esélyt fiatalok számára, és természetesen számtalan színpadi, filmes, televíziós, rádiós szereppel gazdagította a művészi életünket. Tagja volt az Úttörő Színháznak, a Madách Színháznak, élete utolsó két évtizedében pedig az Örkény Színházban játszott. Alakításait kivétel nélkül tudatosság, összetéveszthetetlen eredetiség, a színpadi munkát tisztelő elhivatottság formálta. Könyveiben szellemesen, szenvedélyes őszinteséggel beszél önmagáról, családjáról, a Békés színházi dinasztiáról, éles szemmel látott kortársairól, eredeti életfelfogásáról. Békés Italát a Madách Színház és az Örkény Színház saját halottjának tekinti. „

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

 

Szerző