Banánköztársaság
Hurrá? – Mi van a „degesz” fölött?
Ontja a dicsőségjelentéseket a média: ismét megdőltek az ünnepi, kivált az aranyvasárnapi rekordok, és lám, sokkal többet költ a magyar idén (már megint) ajándékokra, ünnepi ételekre, italokra – mindenre… De minek is kéne örülnünk?
Élek a gyanúperrel
Egyáltalán nem abból fakad az évek óta tartó kiadás-növekedés, hogy többen lettünk, s többen költünk többet ilyenkor. Az egy főre jutó átlagos halászlé-, rántott hús-, bejgli- és szaloncukor-fogyasztásunk sem térhet el lényegesen a korábbiaktól. Az ünnepek alatt ugye szinte mindenki degeszre tömi magát, a „degesz” fölé menni pedig tán nem is lehet.
Fenyőfából, divatos műszaki cikkekből, játékokból, pulóverekből, sálból-sapkából-kesztyűből, wellnessből se vehettünk sokkal többet. Elvégre a háztartások száma nem nőtt látványosan. A bennük lévő eszközöket jobbára csak modernebbre cserélik, már akik ezt egyáltalán megengedhetik maguknak anyagilag. És a bennük élők nyakainak, fejeinek, kezeinek, felsőtesteinek száma is inkább csökkenni, mintsem nőni látszik…
Szinte minden jóval drágább lett
Az lehet a feladvány megfejtése: szinte minden jóval drágább lett. Akkor viszont idén sem többet vásároltunk, hanem jó esetben tán ugyanannyit – de már megint többért. Ami azt jelenti: a „gránitszilárdságú jó magyar” forintunk áruban mérve ismét kevesebbet ér. Romlik. Mennyivel is? Nem nehéz ám megsaccolni, ha kiszámoljuk, hány százalékkal költöttünk többet idén, mint tavaly. És talán az sem lesz meglepő, ha ez a szám még véletlenül sem esik egybe a hivatalosan bejelentett (a kormány által beismert) inflációval, hanem annál jóval magasabbnak találjuk…
Sokunknak csak hitelből futja a „méltó” ünneplésre
Kétségtelen: az ilyen statisztikai adatok keltette látszat szerint egyre jobban élünk, még akkor is, ha sokunknak csak hitelből futja a „méltó” ünneplésre, amit azután jövőre, részletekben törleszteni kell… Már csak azt nem értem: ha a gebinet szerint a hétköznapi tapasztalatunk ellenére ezt a növekedő jólétet sejtető „hírt” kellene elhinnünk, akkor miért változatlan a családi pótlék vagy az öregségi nyugdíjminimum összege már több, mint egy évtizede, 2008 óta?
És miért növekszik az emelkedő átlagjövedelemnél jóval kevesebből élők /inkább tengődők/ és a lecsúszók száma? S ha e „tündérországnak” a gazdasága tényleg olyan jól teljesít, akkor miért is pukkant le itt szinte minden, ami az embereknek igazán fontos, az életminőségünket meghatározó közösségi szolgáltatás: az egészségügy, az oktatás, a tömegközlekedés, a…
Nem az lett volna inkább az örömteli ünnepi szenzáció, ha idén ugyanannyian – kevesebbet költöttünk volna karácsony előtt?…
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Mégis lesz MikulásGyár! – Segítsen, hogy segíthessenek!
- Azt hittem, hogy a „kés, villa, olló, gyerek (és Orbán) kezébe nem való” mondás csak magyarul létezik – Napi Lendvaiság
- Fontos Fidesz-infó: ez kell a nőnek….
- A jövő már ismert, a holnap még nem – Orbán szerint a világ
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
Kissné Ágas
2019.12.23 14:07 at 14:07
Nem csak az inflacio, hanem a kereskedők pofátlansága is hozzá jarul a tobblet kolteshez. Mindig ugyan abba a élelmiszer aruhazba járok, és lattam most pénteken mennyi mindennek dobtak meg az árát nem husz-harminc forinttal, hanem ennyi szazalekkal a ket hettel korabbi araknal.