Sport
Kyrgios nyerte az ászok csatáját
Az Ausztrál Nyílt Teniszbajnokság negyedik napján egyéniben már a legjobb 16 közé jutásért léptek pályára a játékosok.
A férfiaknál az előzetes várakozásoknak megfelelően óriási csatát hozott Nick Kyrgios és Jo-Wilfried Tsonga összecsapása. A hazaiak ausztrál kedvence korábban egyszer játszott a tíz évvel idősebb francia játékossal, aki tavaly Marseille-ben három szettben győzött Kyrgios ellen.
Tsonga még két hellyel előrébb van(volt) a világranglistán, a két rendkívül jól adogató játékos igyekezett lebombázni a pályáról ellenfelét. Végül a 3 óra 17 perces mérkőzésen mindketten 28-28 ászt adogattak. Ami érdekesség, hogy míg Tsonga kétszer, addig Kyrgios csak egyszer tudta elvenni ellenfele adogatójátékát, ám az ausztrál játékos három szettet is a rövidítésben nyert meg, így még az is előfordulhatott, hogy az összes pontot tekintve Tsonga nyert 144-142-re.
De nincs mit tenni, ilyen a tenisz szabálya, az amerikai elnökválasztáshoz hasonlóan ma a kevesebb szavazattal “popular vote” rendelkező nyert. Nick Kyrgios idén zsinórban hetedik mérkőzését nyerte meg, a 22 éves ausztrál teniszező következő ellenfele Grigor Dimitrov lesz. A 3. helyen kiemelt bolgár játékos az orosz Andrej Rubljev ellen nyert szintén négy játszmában. Kyrgios és Dimitrov negyedszer játszik egymás ellen, Dimitrov 2015-ben Indian Wellsben és tavaly Cincinnatiban is legyőzte Kyrgiost, aki idén Brisbane-ben vágott vissza a bolgár teniszezőnek.
Sima három játszmában nyert Rafael Nadal, míg Marin Cilic s három szettben nyert, igaz a horvát játékos két játszmát tie-breakben fordított a maga javára az amerikai Ryan Harrison ellen. Cilic honfitársa Ivo Karlovic 0-2-es hátrányból állt fel Andreas Seppi ellen, ám a döntő játszmát végül 7:9 arányban elbukta olasz ellenfelével szemben. A horvát óriáson az 52 ász sem segített.
Fucsovics Márton ismét a 3-as pályára kapott besorolást, a magyar teniszező az argentin Nicolas Kicker elleni találkozója három páros mérkőzés után következik. Ez azt jelenti, hogy Marci magyar idő szerint szombat reggel lép majd pályára.
A nőknél egyetlen meglepetés született. Magdalena Rybarikova, Carla Suárez Navarro és Petra Martic döntő játszma megnyerésével jutott be a legjobb 16 közé.
A Roland Garros tavalyi bajnoka Jelena Ostapenko szintén három játszmában kapott ki, ellenfele az észt Anett Kontaveit szetthátrányból fordítva nyert. Kontaveit következő ellenfele a Babos Tímeát is búcsúztató Carla Suárez Navarro lesz.
Ausztrál Open, 3. forduló
Férfiak:
Rafael Nadal (spanyol, 1.)-Damir Dzumhur (bosnyák, 28.) 6:1, 6:3, 6:1
Diego Schwartzman (argentin, 24.)-Alexandr Dolgopolov (ukrán) 6:7(1), 6:2, 6:3, 6:3
Pablo Carreno Busta (spanyol, 10.)-Gilles Müller (luxemburgi, 23.) 7:6(4), 4:6, 7:5, 7:5
Marin Cilic (horvát, 6.)-Ryan Harrison (amerikai) 7:6(4), 6:3, 7:6(4)
Grigor Dimitrov (bolgár, 3.)-Andrej Rubljov (orosz, 30.) 6:3, 4:6, 6:4, 6:4
Nick Kyrgios (ausztrál, 17.) – Jo-Wilfried Tsonga (francia, 15.) 7:6(5), 4:6, 7:6(6), 7:6(5)
Kyle Edmund (brit)-Nikoloz Basilashvili (georgiai) 7:6(7), 4:6, 4:6, 6:0, 7:5
Andreas Seppo (olasz)-Ivo Karlovic (horvát) 6:3, 7:6(4), 6:7(3), 6:7(5), 9:7
Nők:
Petra Martic (horvát)-Luksika Kumkhum (thai) 6:3, 3:6, 7:5
Elise Mertens (belga)-Alizé Cornet (francia) 7:5, 6:4
Denisa Allertova (cseh)-Magda Linette (lengyel) 6:1, 6:4
Jelina Szvitolina (ukrán, 4.)-Marta Kostyuk (ukrán) 6:2, 6:2
Anett Kontaveit (észt, 32.)-Jelena Ostapenko (lett, 7.) 3:6, 6:1, 6:3
Carla Suárez Navarro (spanyol)-Kaia Kanepi (észt) 3:6, 6:1, 6:3
Magdalena Rybarikova (szlovák, 19.)-Katerina Bondarenko (ukrán) 7:5, 3:6, 6:1
Caroline Wozniacki (dán, 2.)-Kiki Bertens (holand, 30.) 6:4, 6:3
Erőss Béla: Marci innen indult a nyírségi salakról
Fucsovics Márton karrierje legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy a második fordulóból is továbbjutott az Australian Openen, miután legyőzte a 13. kiemelt Sam Querreyt. A Kossuth Rádió Sportvilág című műsorában nevelőedzője, Erőss Béla – aki tíz éven keresztül pallérozta – nyilatkozott arról, hogy miként éli meg a tanítványával történteket. És a Nyíregyházi VSC-nél átélt közös emlékekről sem feledkezett meg.
A szakembert már csak azért is kellemesen érinti egykori tanítványának eredménye, mert példaként állíthatja a maiak elé, hogy „nem kell nagy csodában gondolkodni, hanem szorgalmasan kell edzeni, készülni, mert Marci is innen indult a nyírségi salakról”.
Egyébként valamennyi magyar teniszezőknek motiváció, hogy igenis be lehet törni a top 100-ba innen is – tette hozzá.
Erőss is úgy érzi, Fucsovics sikerében a második játszma hozta a fordulópontot, mikor 2-5-ről állt fel. Querrey „meg is tört egy kicsit. Tudtuk, hogy nulla kettőről nem nagyon tudott fordítani. Azért küzdött, látszott a harmadik játszmában. Utána a negyedikben kettő kettőnél Marcinak sikerült lebrékelni”. Innen már lendületből magabiztosan hozta a szerváit. „Érezte, megvan ez a meccs. Akkor kezdte elhinni” – ezt látta a tréner Fucsovicson, aki végül a harmadik meccslabdáját beütve tett pontot a találkozó végére.
Hogyha a következő akadályt is veszi, akkor a papírforma szerint Roger Federer vár rá, de Erőss nem szaladna ennyire előre. Annak ellenére sem, hogy leendő ellenfelét, Nicolas Kickert nemrég legyőzte már Fucsovics. Viszont amúgy sem lehet általánosítani, ráadásul az egy indiai előtorna volt, ez pedig egy egészen más meccs lesz.
Természetesen szóba került a kezdeti időszak is. Hogy öt évesen kezdte a teniszt Fucsovics, akit amint meglátott, jelezte a nyíregyházi klubvezetésnek, kár lenne veszni hagyni a tehetséget. „Nálunk akkor még volt sátor, kemény pálya. Azóta is szereti Marci a kemény pályát”. Ezt a magyar játékosok körében ritka tulajdonságot az ott végzett rengeteget gyakorolásnak tulajdonítja Erőss.
Ő irányította végképp a tenisz felé is, mert kosárlabdázott is, és abban is tehetségesnek bizonyult. Hogy már akkor napi kettőt tudjanak edzeni, azt iskolája is segítette, kihagyhatta az ének, a rajz, és a testnevelés órákat.
Közel hat év közös munka után érezte a tréner, a lassan 16 éves Fucsovicsnak már többre van szüksége a klub által biztosított feltételeknél. Mivel akkoriban Budapesten sem volt megfelelő lehetőség, külföldi akadémiák után néztek, így került Stuttgartba.
A felnőtt korba érve a teniszező hullámvölgybe került. Ezt Erőss annak tudja be, hogy míg barátai, barátnői élték a tinédzsereknél megszokott életüket, szórakozni jártak, addig neki dolgoznia, edzenie kellet.
„Sokan leírták. Jó magyar szokás szerint az ellendrukkerek, a rosszakarók, irigyek. Hála istennek sikerült kitörnie. Néha szívesen mondanám is, hogy itt a bizonyíték a hitetleneknek.”
Egykori mestere természetesen azok közé tartozott, akik kitartottak mellette. Biztatta, hogy a kemény munkának meg lesz az eredménye. „Bejött.”
A lejátszót elindítva meg is hallgathatja a beszélgetést.
(Sportvilág)
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek