Budapesti hétköznapok
Először született tüdőátültetett anyának gyermeke Magyarországon
Magyarországon először született tüdőátültetett anyának gyermeke a Semmelweis Egyetem (SE) Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján; a 3140 grammal világra jött kisfiú a Balázs nevet kapta, édesanyjával már elhagyhatták a klinikát.
Azt írták, hogy tüdő- és szívtranszplantáltak terhessége csak különleges esetben, alapos felkészítés és szigorú ellenőrzés mellett engedélyezett a magas kockázati tényezők miatt
A közleményben idézték Bohács Anikót, az anya poszt-transzplantációs kezelőorvosát, aki úgy fogalmazott: „extrém eset, hogy transzplantált személy gyermeket szülhet, hiszen bármilyen komplikáció lép fel a szervátültetés következtében, az az anya és a születendő gyermek életét is veszélyezteti”.
Az egyetem Pulmonológiai Klinikájának docense kiemelte, Magyarországon ez az első eset, hogy szív- vagy tüdőtranszplantált páciens szülhetett gyermeket, de ez a világban sem gyakori, mivel magas a kockázata a beültetett szerv kilökődésének.
Ismertetése szerint az édesanya felkészítésével több mint fél évet foglalkoztak, átgondolva a lehetséges szövődményeket is a terhességet megelőzően. A komplikációmentes szülést nagyban segítette, hogy nem voltak társbetegségei, ellenanyagok nem termelődtek a beültetett szervvel szemben, továbbá semmilyen kórokozója és kilökődési folyamata sem volt.
A császármetszéssel történő szülést Bánhidy Ferenc egyetemi tanár, általános rektorhelyettes, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese vezette le.
2019 áprilisában dr. Rényi-Vámos Ferenc végezte el a tüdőtranszplantációt Budapesten az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikáján. A professzor elmondta, hogy 2015-ben hajtották végre az első teljes tüdős transzplantációt Magyarországon, és azóta már több mint 100 ilyen műtétet végeztek. A kismamánál az egyik legnehezebb transzplantációt kellett elvégezni, mert idiopathiás pulmonális hipertóniája volt, amely egy ritka betegség.
„Fantasztikus, hogy ebből a szörnyű kórból úgy épült fel, hogy még egy kisbabának is életet tudott adni. Így itt egyszerre két életet is megmentettünk. Ez is azt jelzi, hogy a transzplantációs program jól működik, kiválóak az eredmények.” Ilyen életminőséget biztosít egy új tüdő, hogy teljes értékű életet lehet vele élni, hiszen a szülés egy komoly megterhelés a szervezetnek. Aki szülni tud, az jó fizikai állapotban van. Erre a régi tüdejével esélye se lett volna”
– tette hozzá dr. Rényi-Vámos Ferenc.
Forrás: Semmelweis Egyetem – Kiemelt kép: Barta Bálint / Semmelweis Egyetem
Negyedik generációs Da Vinci Xi robotsebész fog műteni a Semmelweis Egyetemen
Szerző
Friss
- Mit érdemel az a Bohár, aki ‘sejtet’ és ezzel ‘mérgez’?
- Lázár: ‘a húsvéti nagytakarítás készen van, következhet a normalitás és a jólét programja!’
- Újabb ‘csurrant-cseppent’-sztori Tiborcz István -Orbán-vő- főszereplésével
- ‘Drága’ -a szó szoros értelmében!- Kollár Kinga! – 20 milliót feccölt a kormányprop. a lejáratására
- 6.700 milliónkba fájt a legutóbbi két nemzeti konzultáció – Mit tippel, mennyit égetnek el erre 2025-ben?
- ‘Szia Urak, megcsináltuk!’ – Lehallgatást gátló telefontok-ajánlás a Magyarországra utazó EP-delegációnak
- Varju: Orbán Viktor feltette magára az elé dobott kínai pórázt
- Akkora maflást kapott Schmidt Mária Juszt Lászlótól, hogy a fal adta a másikat
- 200 milliós pert nyertek úszók a magyar álam ellen
- Brüsszelben nem éri meg sunyinak lenni – EU-s vizsgálat Orbán Balázs MCC-jének cége ellen