Connect with us

Egészségünkre!

Itt a tavasz és vele a fokozódó kullancsveszély – Megymutatjuk mi igaz és mi nem abból amit erről tudni vél

Megosztás

Tény, tehát, hogy számos tévhit kering a köztudatban a kullancsokkal és eltávolításukkal kapcsolatban. Beszéljünk végre tárgyilagosan a kullancsveszélyről.

Megosztás

Ilyenkor tavasszal általában mint évszakhoz köthető valamiről szokás a kullancsokveszélyről, a vérszívok támadásáról beszélni. Ez talán a legfontosabb tévhit, hiszen az elmúlt években már egész évben fennáll a kullancsveszély. Tény, tehát, hogy számos tévhit kering a köztudatban a kullancsokkal és eltávolításukkal kapcsolatban. Beszéljünk végre tárgyilagosan a kullancsveszélyről.

Így védekezz!

A vérszívók közül a nőstény jelent veszélyt, amely akár több száz méterről is megérzi az alapvető biológiai ingereket. Ez lehet a test természetes illata, de különösen kedvelik a különféle parfümöket és dezodorokat.

Tévhit soroló

A kullancs a fáról esik rá az emberre…
A kullancs nem mászik a fára, 1 méternél nem jut feljebb. A kullancsok élőhelye az erdő, valamint a dús aljnövényzet és a magas páratartalmú környezet.

 A csípés helyét fertőtleníteni kell, krémmel kell bekenni…
Ne fertőtlenítsük a csípés helyét! A kullancs már a vérszívás kezdetétől egy kapillárisba ereszti vissza a tápanyagtól mentes vérsavót, ezzel együtt a kórokozókat is. A fertőtlenítő szer legfeljebb – Lyme betegség gyanúját keltve -, helyi irritációt okoz, de nem éri utol a vérpályában, illetve a bőr mélyebb rétegeiben szaporodó kórokozókat. Ne kenjünk semmit a csípés helyére. Súlyos hiba, ha gyulladásgátlás céljából szteroidot tartalmazó krémet alkalmaznak. A szteroidra a Borreliák (Lyme baktériumok) hevesen reagálnak.

A  kullancsokat minden esetben meg kell vizsgáltatni, hogy nem-e fertőzöttek…
A  vizsgálatának nincs értelme, mert: vizsgálat nélkül is minden kullancsot fertőzőnek kell tekinteni.
Ha kimutatnak Lyme baktériumot a kullancsban, 2%-nál nem nagyobb a valószínűsége, hogy a fertőzés át is megy az emberbe, ott meg is tapad, és betegséget okoz. A pozitív lelet viszont pánikot kelt a páciensekben, az orvosokat antibiotikum-kezelésre ösztönzi. A pozitív kullancslelet után szerológiai (vér)vizsgálatot javasolnak. A tesztek többsége azonban jelentős százalékban hamis pozitív eredményeket ad.

Ha beszakadt a kullancs szájszerve, azt minden esetben el kell távolítani, ki kell szedni…
Amennyiben beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje!), nem szabad kipiszkálni. Ez csaknem reménytelen vállalkozás, de a beavatkozás következtében gyulladásos reakció alakul ki, amit törvényszerűen antibiotikum-kezelés követ, és előbb-utóbb (tévesen) felmerül a Lyme betegség lehetősége is.

A kullancs eltávolítása történhet krémmel, olajjal, ecettel, gyufával…
Minden olyan manipuláció, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a parazita összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. Ezért nem célszerű kenegetni, tekergetni, ecettel, krémekkel, olajjal, gyufával bűvölni a kullancsot.

Mondjuk a tutit!

A patikában kapható, acélból készült, rugós kullancscsipesz jól használható. Ezzel úgy tudjuk a kullancsot eltávolítani, hogy közben nem nyomjuk össze a testét. Ha nincs nálunk csipesz, egy cérnaszállal is el tudjuk távolítani (lásd a www.kullancs.hu nyitóoldalán alul a videót).

Tény ami tény!

A csípés helyén néha látható egy lencsényi pír vagy csomó

Ez nem betegség! Idegentest-reakcióról van szó, (tehát a kullancs szájszervéből maradt a bőrben néhány mikroszkopikus méretű tüske), ami előbb-utóbb magától is kilökődik.

A fertőzés előfordulhat a kullancscsípés felismerése nélkül is

Miután a kullancs jóllakott, magától távozik, és minél fiatalabb alakról van szó, annál hamarabb. A lárvák ritkán fertőzöttek, de rengetegen vannak, és szabad szemmel csaknem láthatatlanok.

Korábban úgy tartottuk, hogyha 24 órán belül eltávolítjuk a kullancsot, akkor a fertőződés kockázata elhanyagolható. Ezzel szemben gyakorta látunk olyan betegeket, akik biztosak abban, hogy a kullancsuk csak 1-2 órát volt a bőrükben, mégis fertőződtek. Ennek oka valószínűleg az, hogy a kórokozó épp a traumás kullancseltávolítás során kerül a páciens szervezetébe. Természetesen nem szabad megvárni, amíg magától esik ki!

Megelőzés

A leggondosabb fizikális védelem sem garantálja, hogy nem csíp meg minket kullancs, s bár a Lyme-kór ellen az emeberek számára nem áll rendelkezésre védőoltás, a legsúlyosabb – akár halálos – következményekkel járó kórképpel, a kullancsencephalitisszel szemben rendelkezésünkre áll védőoltás. A kullancsencephalitis elleni oltóanyagnak Magyarországon két típusa van forgalomban, de az oltási sort célszerű ugyanazzal az oltóanyaggal befejezni, amellyel az oltásokat megkezdték. Fontos, hogy megbízható védelem csak a teljes oltási sor esetén biztosított. Nem éri meg kockáztatni!

(Forrás)

Kapcsolódó

 

Szerző