Connect with us

Kerítésen innen

Újra ölt a néma gyilkos, a szén-monoxid – Esély a túlélésre

szén-monoxid
Megosztás

Egy ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Balatonalmádiban pénteken – tájékoztatott az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Szén-monoxid-mérgezésnél az általános gyakorlat az, hogy az érintetteket hozzátartozók találják meg, ők hívnak mentőt. Ritka, amikor valaki magán érez gyanús tüneteket, emiatt fordul orvoshoz.

Halál Balatonalmádiban

Péntek délután érkezett a jelzés a katasztrófavédelemhez, hogy Balatonalmádiban, a Szabadság úton ketten is rosszul lettek szén-monoxid miatt. A tűzoltók azonnal kivonultak a kétszintes családi házhoz, amelynek a két tetőtéri szobájában szellőztetés közben is erős szén-monoxid-koncentrációt mértek.
Az ott élő idős házaspár egyik tagján már nem tudtak segíteni, házastársát pedig mérgezéses tünetekkel kórházba szállították.
A házban vegyes tüzelésű kazán üzemelt. Feltehetőleg a kémény rossz, repedezett állapota miatt keletkezett szén-monoxid az épület belterében – tartalmazza a közlemény.

2023-ban eddig 14 ember halt meg szén-monoxd-mérgezésben

A tájékoztatás szerint: idén már tizennégy ember halt meg szén-monoxid-mérgezésben Magyarországon. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, rendkívül mérgező gáz, amely a nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők rossz levegő-utánpótlása, tökéletlen égése esetén keletkezik. A kémény rossz állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen.
Ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy

családi házakba a kéményseprő csak akkor megy elvégezni az ingyenes kéményellenőrzést, ha a kéménytulajdonos időpontot foglal.

Ha a családi ház kéményére gázkészülék van rákötve, kétévente érdemes ellenőriztetni, ha szilárd tüzelővel fűtenek, akkor évente tanácsos ellenőriztetni.
A hasonló tragédiák elkerülése érdekében mindenképpen ajánlott élni az ingyenes kéményellenőrzés lehetőségével, ami a katasztrófavédelem honlapján igényelhető – olvasható a közleményben.

Ha már bekövetkezett a baj!

A szén-monoxid „néma gyilkos”: olyan színtelen, szagtalan, íztelen gáz, amely jelen van a környezetünkben, a levegőben, észre sem vesszük. Az emberek vérében 0,8 százalékos arányban normál esetben is kimutatható, a dohányosok vérében még nagyobb mennyiségben, akár 8-10 százalékban is jelen lehet-írja a Házipatika.

Probléma akkor van, ha a vér szén-monoxid-tartalma 10-12 százalék fölé emelkedik. Ebben az esetben a mérgezés atípusos tüneteket okoz: például fejfájást és hányingert. Ha szintje tovább emelkedik, akkor 20 százalékos arány fölött már súlyosabb idegrendszeri tünetek, mellkasi fájdalmak is jelentkezhetnek, 30 százalék fölött pedig már eszméletvesztés, görcsrohamok is bekövetkezhetnek. A mérgezés azért veszélyes, mert mindez némán alakul ki, a levegőben szimatolva semmi gyanúsat nem lehet észrevenni. 

A szén-monoxid-mérgezés kezelése

A klasszikus kezelés a beteg oxigénhez való juttatása. Ennek alapját az adja, hogy a hemoglobinhoz kötött szén-monoxid normál felezési ideje 6 óra. Azaz ha valakinek a gáztérből való távozáskor 20 százalékban telített a vére, akkor 6 óra alatt – minden orvosi beavatkozás nélkül – lesz 10 százalékban telített. A telítettség újabb 6 óra alatt lesz 5 százalékos. Ezt követően a telítettségnek túl nagy jelentősége már nincsen.
Azoknál a betegeknél, akikkel speciális maszkon keresztül 100 százalékos oxigént lélegeztetnek be, a 6 órás felezési idő 1 órára csökken. Ha mindezt hiperbárikus oxigén kamrában teszik, azaz az oxigént magas nyomáson lélegeztetik be, akkor a felezési idő 20 percre is lecsökkenthető.

szén-monoxid

Hiperbárikus-terápia

Az oxigén mellett szükség lehet kiegészítő terápiára is: vitaminokra, folyadékpótlásra, fájdalomcsillapításra, egy szövődmények elhárítására. Utóbbira azért van szükség, mert ha például valaki 10 órát fekszik a lakásban mérgezéssel, akkor kiszáradhat, veseelégtelensége léphet fel.

Megelőzés

Szerző