Kerítésen innen
Európai szintre került a magyarországi antifa per ügye

A Fővárosi Törvényszék miután levetette az antifa-ügy elsőrendű olasz vádlottjáról a követőt és szabadlábra helyezte mivel hazájában megválasztották európai képviselőnek indítványozza az Európai Parlamentnél a mentelmi jogának felfüggesztését.
Az eljárás hátteréről
Magyarország Európai Unió mellett működő állandó képviselete szerdán megküldte a törvényszéknek a 2024-2029-es ciklusra mandátumot szerzett európai parlamenti képviselők névsorát, amelyen az olasz Zöldek és Baloldaliak Szövetsége (AVS) képviseletében induló S. I. neve is szerepel.
Emlékeztettek rá, hogy az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv szerint az EP ülésszakainak ideje alatt a testület tagjai saját államuk területén a parlamentjük tagjaira vonatkozó mentességet élvezik, a többi tagállam területén pedig mentességet élveznek mindenfajta őrizetbe vételre és bírósági eljárásra vonatkozó intézkedés alól. Hozzátették, hogy az Európai Unió Bíróságának döntése szerint az immunitás már akkor megilleti a képviselőket, amikor a választási eredmények hivatalos kihirdetését követően a szervezet első ülésre utaznak annak érdekében, hogy az új jogalkotó testület megtarthassa az alakuló ülését.
Rapid mentelmijog
Az Európai Unió Bírósága azt is rögzítette, hogy azt a személyt, akinek az Európai Parlamentbe való megválasztását hivatalosan kihirdették, a kihirdetés időpontjától úgy kell tekinteni, hogy őt megilleti a mentelmi jog – ismertették a részleteket.
A hatályos jogszabályok értelmében a mentelmi joggal rendelkező személyt csak mentelmi jogának felfüggesztését követően lehet többek között gyanúsítottként kihallgatni vagy vele szemben kényszerintézkedést alkalmazni – emelték ki.
Ismertették, hogy a vádemelést követően mentelmi jog felfüggesztése iránti indítványt a bíróság terjeszthet elő, az indítvány benyújtásával egyidejűleg pedig a büntetőeljárást fel kell függeszteni. Mivel a magyar jogszabályok szerint a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés megszűnik, ha az eljárást felfüggesztették, S. I. bűnügyi felügyelete megszűnt – hangsúlyozták. A végzés ellen a kézbesítéstől számított nyolc napon belül van helye fellebbezésnek – jegyezték meg.
A közleményben a Fővárosi Törvényszék felidézte, hogy a büntetőeljárás azért indult S. I. ellen, mert a magyar ügyészség két esetben társtettesként, egy esetben pedig bűnsegédként, bűnszervezetben elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével vádolja.
A védelem álláspontja
Magyar György az antifa ügy elsőrendű vádlottjának védője úgy nyilatkozott a hír hallatán, hogy a mentelmijog ilyen felfüggesztésének kicsi az esélye.
Szerző
Friss
- “Békebirkózás”, avagy a sport meggyalázása
- Tusványos? Kösz, nem – Mi történt, már a Trump-adminisztráció emberére sem számíthatnak?
- Az abádszalóki köpködő a Tisza Párt legjobb reklámembere? – Most biztosan nagyon pipa….
- „Kérünk fotót a nyilvános WC-ről meg a konnektorról” – kommentelték a Magyar Péter „áramlopásáról” szóló hírt
- A bajusz nem uniós pénz, nem vész el!
- Vidéki prókátor: Orbán nemcsak aknákat, de bizonyos értelemben „ajándékokat” is hagy utódjára
- Laponyi Zsolt rendőr-őrmester hirtelen eltűnése a közösségi médiából nem a véletlen műve
- Friss, ropogós: hétfőn este közzétette a kormány az Otthon Start lakáshitel részleteit
- Tarjányi Péter: miért veszitek magatokra Majka nótáját, ha nem nektek és nem rólatok szól?
- Forr a levegő: kánikulai horoszkóp keddre, ami mindent felforrósít!