Connect with us

Kultúra

A harmincharmadik nap

Megosztás

Peszah (a keresztény húsvét) második estéjén kezdődik az ómerszámlálás (az ómer kévét jelent). Ugyanekkor kezdődött meg az ókori Izraelben az árpa aratása is. Naponta egy-egy kalászt félretettek, s amikor hét kalászuk volt, ómerbe fonták.  A számlálás célja az, hogy a kivonulás ünnepe után lélekben felkészüljenek a zsidók Sávuotra, a Tóraadás ünnepére.

Részleges gyászidő

Vallási előírás hét teljes héten át mindig este számlálni a napokat. Az ötvenedik napon lesz Sávuot ünnepe. A Sávuot (שבועות) „heteket” jelent, ami a számlálás héthetes időszakára utal. Ez az időszak idén  április 19-én ér véget.

Ez az időszak a szfirát háómer, „az ómer számlálása” néven ismeretes. A római hódítás korában szfirá (számlálás) idején pusztította el a pestis Rabbi Ákivá több ezer tanítványát. Azóta a szfirá alatt részleges gyászidő van. Nem tartanak esküvőt, nem vágatnak hajat, tilos táncolni és muzsikálni. Ezek a korlátozások azonban nem érvényesek Lág Báomerkor, a harmincharmadik napon, mert ekkor szünetelt a járvány.

Lág Báomer (ל״ג בעומר)

A nap jelentése: az ómerszámlálás 33. napja. A , ל״ג. lamed+gimel egy rövidítés, a héber betűk számértéke szerint a lamed ל =30, a gimel ג 3, ezek összeadva teszik ki a 33-at. Az ünnep ideje a zsidó naptár szerint ijjár 18. Idén ez a nap a Gergely naptár szerint május 3. Lág Báómerkor felfüggesztik az ómerszámlálás alatti gyászt. A szomorú napokat egy napos tánc és éneklés követi, kirándulnak a családok a szabadba, a gyerekek játszanak, mindenki jól érzi magát.

(Vendégszerző: Prinner Gábor levéltáros, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük