Connect with us

Budapesti hétköznapok

A Black Friday nemcsak a vásárlókat, de a csalókat is vonzza

Átadták a Szentkirályi Balázs-díjat
Megosztás

A Black Friday vásárlási őrülete nálunk -ellentétben az USA-beli klasszikus szervezéssel, ahol egyetlen napos- akár hónapokig is eltarthat, ez nemcsak a vásárlókat, de a csalókat is mágnesként vonzza. Figyeljünk oda és elkerülhető az átverés.

Ami túl szép, hogy igaz legyen, az is

Elképesztő akciókkal kecsegtet a november, a Black Friday mára annyira kinőtte magát, hogy az egynapos akciózásból egész hónapon át tartó kampány lett. Nem árt azonban a vásárlás előtt a már túlságosan is jól hangzó hívószavak mögé nézni, ugyanis a csalók ilyenkor is lesben állnak! A Blikk témával kapcsolatos kérdéseire Baran Alexandra, a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség elnöke válaszolt:

Blikk: Érdemes a Black Friday idejére időzíteni az ünnepek előtti vásárlást?

B. A: Mindig tudatosságra intjük a fogyasztókat, természetesen lehet kedvező egy ilyen alkalom, de mindig gondoljuk át elsősorban azt, hogy tényleg szükségünk van-e az adott termékre. Másodsorban pedig azt, hogy ne verjük magunkat felesleges költségekbe, esetleg egy hitelfelvételbe, amit később megbánhatunk. Fontos, hogy vannak olyan esetek, amikor 1 év jótállást is elbukhatunk. Például az elektronikai cikkekre sávos jótállás vonatkozik, ez azt jelenti, hogy a termék vételárához igazodik a jótállás időtartama.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Blikk: Mi a helyzet a csalókkal, ilyenkor ők is akcióba lendülnek?

B. A: Igen, ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor is kiemelt figyelmet fordítsunk a személyes- és a banki adataink védelmére is. Az ember hajlamos egy-egy akció láttán gyorsabban dönteni azt gondolva, hogy nagyon kedvező ajánlattal van dolga, meggondolatlanul vásárol, és ad meg olyan adatot, amit nem is szoktak kérni.

Blikk: Hogyan szúrhatjuk ki, hogy át akarnak verni?

B A: Első körben nézzük meg, hogy kitől is vásárolunk. Ezt sokan elmulasztják, pedig már ekkor kiderülhet, hogy nem is egy valódi cég áll az adott webshop mögött. Nézzük meg, hogy a weboldalon fel van-e tüntetve az oldalt üzemeltető vállalkozás neve, székhelye, elérhetősége, ugyanis ez kötelező. Ha nincs ilyen, legyen gyanús! Ha pedig megvan, keressünk rá a cégre, milyen véleményeket találunk róla, illetve minden webáruháznak kell legyen általános szerződési feltétele is. Emellett legyünk óvatosak a külföldi rendelésekkel is, hiszen ilyenkor sokkal nehezebb lehet az igényérvényesítés.

Blikk: Több bejelentés érkezik ebben az időszakban a fogyasztóvédelemhez?

B.A.: A karácsonyt megelőző, és az azt követő időszak mindig aktívabb. Ha átvertek, több lehetőségünk is van. Magyarországon a Békéltető testületekhez fordulhatunk a jogaink érvényesítéséért, ezek ingyenesek a fogyasztók részére, jogszabálysértés esetén a kormányhivatalokban működő fogyasztóvédelmi hatóságnál élhetünk még bejelentéssel. Ha Európai Uniós vásárlásról van szó, és egy külföldi céggel állunk vitába, akkor pedig az Európai Fogyasztói Központok Hálózatának magyarországi szervezetéhez érdemes fordulni.

VIA

blac fraiday

Szerző