Tajvan amióta csak kivált Kínából folyamatos veszélyezettben él. A hozzájuk képest mamut nagyságú Kína bármikor lerohanhatja az apró szigetországot. Most azonban a tajvani vezetés az ukrán mintában felfedezte a megoldás lehetőségét az erőviszonyok kiegyenlítésére és ez a drónokkal kibővített hadviselés.
A légifölény megtörése drónokkal
Tsai Ing-wen tajvani elnök már 2022 nyarán összehívta a munkatársait, és ismertetett velük egy 77 oldalas tanulmányt -amelynek egy példányát a Reuters is megszerezte- a drónokról, mint a hatalmasabb ellenség légifőlényének kiegyenlítését támogató hadieszközökről.
A nagy testvér(?) veszélyes árnyékában
A Kína által használatos harci-drónok, a sugárhajtásutól, a nagy hatótávolságú megfigyelésre kifejlesztett darabokon át, egészen a kézből indítható négy rotoros kis modellekig terjednek.
Tajvan a sziget kereskedelmi dróngyártóit, valamint légiközlekedési és repülőgépipari cégeit toborozza, a katonasággal közösen hogy felgyorsítsa a sajátgyártást és fejlesztést.
Az ukrán modell
„Gyorsan utol kell érnünk, Kínát és ehhez több ezer drón kell” – mondta Max Lo repülőgépipari vállalkozó, a program koordinátora egy interjúban.
„Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy kereskedelmi specifikációkkal rendelkező eszközöket fejlesszünk katonai használatra. Reméljük, hogy a meglévő technológiánk alapján gyorsan kiépíthetjük kapacitásunkat, hogy olyanok lehessünk, mint Ukrajna.”
A Reuters által áttekintett kormányzati tervdokumentum szerint a cél több mint 3200 katonai ilyen eszköz megépítése 2024 közepéig. Ide tartoznak a két kilogrammnál kisebb tömegű mini-drónok, valamint a nagyobb, 150 kilométeres hatótávolságú megfigyelőjárművek.
A termelés felgyorsítása érdekében a kormány először von be magáncégeket egy fegyverprogram kutatási és fejlesztési szakaszába.
(Forrás: Reuters)
Kapcsolódó
Putyin közeli bukásához vezethet a Moszkva elleni dróntámadás | Városi Kurír