Budapesti hétköznapok
A holland Sifan Hassan és Femke Bol is közvetlenül a cél előtt esett el
Két aranyérmet veszítettek el a hollandok bukás miatt, míg az amerikai staféta világcsúccsal nyert a 4×400 méteres vegyes váltók fináléjában a budapesti atlétikai világbajnokság nyitónapján.
Két aranyérmet veszítettek el a hollandok bukás miatt, míg az amerikai staféta világcsúccsal nyert a 4×400 méteres vegyes váltók fináléjában a budapesti atlétikai világbajnokság nyitónapján, melynek esti programjában férfi súlylökésben Ryan Crouser csupán öt centivel maradt el a világrekordtól.
Spanyolországé az első aranyérem Budapesten, Helebrandt Máté egyéni csúcsa
A 28 országból érkezett ötven versenyző eredetileg 8 óra 50 perckor indult volna a Hősök teréről, de a fővárosra lecsapó vihar miatt kétórás csúszással indultak útnak. A mezőny az Andrássy úton is haladva megkerülte a Hősök terét, és ezt az egykilométeres kört húszszor kellett teljesíteni.
A gyaloglók már alig várhatták a rajtot, ezt mutatja, hogy alaposan belekezdett a mezőny első fele. A londoni világbajnokságon 50 kilométeren ötödik Helebrandt nem tartott velük, de remek tempót választott. A verseny erősségét jól érzékelteti, hogy a kétszeres Európa-bajnok Martín a világ idei legjobbjával nyert, míg az utána célba ért öt versenyző mind országos csúcsot javított.
Helebrandt Máté végül nagyszerű egyéni csúccsal, 1:21:16 órával a 23. helyen ért célba
„Fantasztikus volt tényleg, ahogy elrajtoltunk egészen az utolsó méterig folyamatos volt a szurkolás és a bíztatás, magyar zászlók mindenhol, ez egy nagyon különleges érzés, nagyon jó volt így versenyezni” – mondta az MTI-nek a célba érkezést követően a 34 éves magyar atléta.
Hozzátette, hogy májusban döntött a rövidebb táv mellett, ezt pedig nem bánta meg, mivel erre az időeredményre, amellyel csaknem egy másodpercre megközelítette az olimpiai szintet, már lehet építeni a jövőben.
Az este nyertese egyértelműen az amerikai csapat, míg vesztese Hollandia, melynek két sztáratlétája közül Sifan Hassan a női 10 000 méter hajrájában, míg Femke Bol a vegyes váltó célja előtt öt lépéssel esett el.
A napot a staféták küzdelme zárta, melyben korán, gyakorlatilag az első váltás után kirajzolódott, hogy az aranyról amerikai-holland csata dönt. Az is valószínűnek tűnt, hogy ha a tengerentúliak nem szereznek komolyabb előnyt, akkor a holland záróember, az idén 400 gáton és 400 síkon is parádézó Bol megnyeri csapatának az aranyat. Végül azonban nem nyerte meg, annak ellenére, hogy egyszerre indulhatott Alexis Holmesszal.
A hollandok fedett pályás világcsúcstartója ugyan egyből az élre állt és nagy tempót diktált, riválisa nem szakadt le, majd a célegyenesben kivágott mellé és öldöklő küzdelemre késztette őt. Bol folyamatosan fáradt, láthatóan besavasodott és egyre jobban erőlködött, aminek az lett a vége, hogy nyolc méterrel a cél előtt elesett, az akkor már teljesen mellette futó Holmes pedig így első helyen ért célba, méghozzá 3:08.80 perces világcsúccsal. Hollandia ráadásul semmilyen érmet sem szerzett, mivel Bol elejtette a botot és anélkül fejezte be a versenyt, ami szabálytalan.
Óriási országos csúccsal tizedik a magyar vegyes váltó
A Molnár Attila, Kéri Bianka, Wahl Zoltán, Molnár Janka négyes az országos csúcson több mint három másodpercet javítva a tizedik helyen végzett a 4×400 méteres vegyes váltóban a budapesti atlétikai világbajnokság szombati nyitónapján.
„Örülünk az országos csúcsnak, de nagyon szerettük volna a döntőt” – mondta az MTI-nek Molnár Janka. – „Mindenki kifutotta magát, büszke vagyok a többiekre. Én tudtam volna szerintem jobbat, de valamiért nem úgy ment a lábam, ahogy akartam. A végén jöttem, amennyire bírtam és nagyon közel kerültem az ír lányhoz.”
Molnár Attila lényegesen elégedettebb volt saját futásával, azt viszont sajnálja, hogy lemaradt a csapat a döntőről
„Amikor kijöttem a call roomból, akkor izgultam, de amikor kiléptem a pályára, mindenki felordított. Azt nem tudom, hogy vettek észre, de az az összes stresszt levitte rólam” – érzékeltette a hazai pálya előnyét Molnár Attila. – A futásom maxos volt, az amerikait is megelőztem, úgyhogy büszke vagyok magamra. Hoztam, amit elvárt tőlem a haza. Kiadta magából mindenki, amit tudott, ennél többet nem lehet elvárni, de örültem volna a döntőnek.”
A leghosszabb pályaszám döntője egészen az utolsó körig semmilyen izgalmat nem tartogatott
Kevesebb mint félórával a váltók döntőjét megelőzően a hollandoknak már át kellett esniük egy traumán, miután kétszeres olimpiai bajnokuk, az idén a London Marathonon is győztes Siffan Hassan szintén a hajrában, szintén bukás miatt veszítette el az aranyat női 10 000 méteren.
A legjobbak féltávig gyakorlatilag kocogtak, majd az etióp különítmény kisebb iramváltása apasztotta az élbolyt. Az utolsó 400 méterre még így is több mint tizen haladtak együtt, ekkor azonban hirtelen óriási vágta vette kezdetét, melyben sokáig Hassan tűnt a legjobbnak, az utolsó egyenesben viszont az idei ranglistavezető Gudaf Tsegay bírta a tempóját és közelített rá.
A két futó nagyon közel került egymáshoz és 50 méterrel a vége előtt összerúgtak, ami után Hassan elterült a földön, Tsegay pedig vérző térddel futott be első helyen.
Mögötte a világcsúcstartó és címvédő honfitársa, Letesenbet Gidey lett a második és a szintén etióp Ejgayehu Taye a harmadik.
A vb első napjának esti stadionos műsorában a férfi súlylökők versengése kezdődött a legkorábban
A délelőtti selejtezőből a favoritok könnyedén jutottak tovább, így Ryan Crouse mellett a kétszeres vb-győztes, magyar felmenőkkel rendelkező Joe Kovacs és a 2017-ben világbajnok új-zélandi Tom Walsh is.
A papírforma előzetesen egyértelműen Crouser sikerét ígérte, igaz, az amerikaiak olimpiai bajnokának és vb-címvédőjének az utóbbi hetekben egészségi problémával is kellett küzdenie, miután kiderült, hogy vérrög van a lábában. A probléma ellenére úgy döntött, indul a budapesti vb-n és már a selejtezőben elsőre megdobta a finálés szintet, majd a döntőt 22,63 méterrel nyitotta.
Ezzel nemcsak átvette a vezetést, de meg is nyerte volna a finálét, ám a következőre a „biztonság kedvéért” javított, 22,98-ig repítette a szert. Közben riválisainak a 22 méter sem jött össze sokáig, majd ugyan a harmadik sorozatban az olasz Leonardo Fabbri 22,34-et ért el, de még így is messze volt Crousertől.
Az olasz aztán ötödikre telibe „trafálta” a 23 méteres vonalat, de kiesett a körből, utolsóra pedig szintén nem tudott javítani. A záródobására Crouser óriási biztatást kapott a publikumtól, amit ő kis híján világrekorddal hálált meg, ám a súlygolyó a kezéből „csak” 23,51 méterig szállt, ami öt centivel kisebb idén felállított rekordjánál.
A hétpróbázó Krizsán Xénia 12., Nemes Rita 17. az első nap után az atlétikai világbajnokságon
A fedett Eb-harmadik Krizsán Xénia 200 méteren az első, azaz a leglassabb futamba kapott besorolást, mivel idén még nem volt ezen a távon eredménye. A harmadik helyen ért célba 25.16 másodperccel, elmaradva 24.32-es egyéni csúcsától. Ebben a számban 872 pontot gyűjtött és összesítésben visszacsúszott a 12. helyre (3672 p).
Nemes Rita a következő futamban 25.04 másodperccel ért célba, ami 883 pontot ért. A 33 éves többpróbázó 200-on idén futotta meg legjobbját, a 24.69 mp-et. Nemes a 17. helyen áll 3580 ponttal.
„Nagyjából elégedett vagyok és boldogan fogok lefeküdni ez után a nap után, várom a holnapot. Szerintem nem állok rosszul és van esélyem, hogy a legjobb nyolcba kerüljek” – kezdte értékelését az MTI-nek Krizsán. – „A 200 méter az egyedüli, ami nem úgy sikerült, ahogy én gondoltam. Ott az eleje jól ment, jónak éreztem, de a végét nem bírtam. Itt talán kijött, hogy a sok betegeskedés és sérülés után a gyorsasági futómunka, amit beletettünk, nem tudott még visszajönni.”
Nemes Rita a délelőttjével volt elégedett, a súlylökésében viszont úgy érezte, sokat benne hagyott
„Sajnos a súlylökésem nagyon labilis. Bennem van a probléma, mert a bemelegítésem nagyon jó volt, mondtam is, hogy azt kellene lemérni, de nem hagyták” – fogalmazott Nemes. – „A 200 is lehetett volna kicsit jobb, de hosszú volt ez a nap, most így sikerült. A holnapi nap is kemény lesz, nehéz most megmondani, hol végezhetek, meglátjuk.”
A 200 métert a Dohában vb-aranyérmes brit Katarina Johnson-Thompson nyerte 23.48 mp-cel (1031 p), ezzel feljött a második helyre (3905) az éllovas az amerikai Anna Hall (3998) mögé.
A hétpróbázók vasárnap a távolugrással és a gerelyhajítással folytatják, majd zárásként következik a 800 méter.
Férfi 20 km gyaloglás, világbajnok:
Álvaro Martín (Spanyolország) 1:17:32 óra
2. Perseus Karlström (Svédország) 1:17:39
3. Caio Bonfim (Brazília) 1:17:47
…23. Helebrandt Máté 1:21:16 ó
Férfi súlylökés, világbajnok:
Ryan Crouser (Egyesült Államok) 23,51 m
2. Leonardo Fabbri (Olaszország) 22,34
3. Joe Kovacs (Egyesült Államok) 22,12
Tóth Balázs kiesett a selejtezőben.
Női 10 ezer m, világbajnok:
Gudaf Tsegay (Etiópia) 31:27.18 p
2. Letesenbet Gidey (Etiópia) 31:28.16
3. Ejgayehu Taye (Etiópia) 31:28.31
4×400 méteres vegyes váltó:
Egyesült Államok (Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes) 3:08.80 p – világcsúcs
2. Nagy-Britannia 3:11.06
3. Csehország 3:11.98
…11. Magyarország (Molnár Attila, Kéri Bianka, Wahl Zoltán, Molnár Janka) 3:14.08 p
Forrás: MTI / WA
Szerző
Friss
- Veszélyben a bankszámlája – Időben szólunk
- Dübörgünk! – Rákosdubaj felhőkarcolója telibe találja a leszálló repülőket
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….