Budapesti hétköznapok
A Kitörés-túra másnapján
Ahogy arról tegnap is beszámoltunk, a mára sajnos megszokott Kitörésnapi emléktúra napján szélsőjobbosok mellett Budára érkeztek az antifasiszták is. Az Autonómia mozgalom szerint a Kitörés túra egyfajta hidat képez a náci szervezetek és a magyar kormány között.
Moystól, Budaházyig
A túra szervezői szorosan kapcsolódnak a teljes náci spektrumhoz, közülük Moys Zoltán rendszeresen együtt szerepel a terrorizmusért elítélt, majd elnöki kegyelemben részesített Budaházy Györggyel és a Légió Hungária nevű szervezet vezetőivel. A túrát náci honlapok hirdetik, a szervező Börzsöny Akciócsoport többször részesült állami támogatásban, Moys Zoltán médiacége százmilliós állami megrendeléseket kapott – sorolta kifogásait az Autonómia mozgalom közleménye.
Vannak más adalékok is. Moys Zoltánt – aki máskülönben Lezsák Sándor veje – 2023-ban a magyar érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki augusztus 20-án. Dokumentumfilmesként a Fidesz által megpuccsolt Színház- és Színművészeti Egyetemen oktat. Tavaly tavasszal a Mi Hazánk lapjának nyilatkozva arról is beszélt, hogy „nem hiszek a demokráciában. Ezt az egész demokráciának nevezett álságos rendszert nem érzem magaménak. Hazugnak tartom az emberi jogokról, a szabad véleménynyilvánításról, a sajtószabadságról, az egyén önmegvalósításáról hirdetett maszlagjait”.
Miközben a Várban regisztráltak a túrázók
Az antifasiszta tüntetők tettek egy kört a budai Várban, majd visszatértek a Széll Kálmán térre. Közben különféle jelszavakat és követeléseket skandáltak: „No pasarán!” (Nem törnek át!), „Hazafelé túrázzatok, mocskos nácik!”, „Alerta, alerta antifascista!” (Riadó, riadó antifasiszta!), „Nácik, nyilasok! Takarodjatok!”, Orbán köszönti a nácikat.
A rendőrség hermetikusan lezárta a vonulás útvonalát, esély sem volt arra, hogy a két tábor találkozzon. A Kitörés emléktúra résztvevői, akik a Tóth Árpád sétányon gyülekeztek, aligha hallottak bármit is a nekik címzett üzenetekből. Nagy volt a nyüzsgés, több ezren vártak a regisztrációra: jóval többen tehát, mint az ellenük tüntetők. Az átlagos túraöltözék mellett – ez volt a jellemző – nem kevesen terepszínű felszerelésben, kisebb csoportok pedig katonai egyenruhában vágtak neki a távnak. Az egyik társaság rohamsisakot viselt. A sorban állók között Budaházy György is felbukkant.
A Kitörés túra deklarált célja, hogy
„megemlékezzen azokról a magyar és német katonákról, akik a II. világháborúban két és fél hónapon keresztül hősiesen védték Budapestet – és ezzel együtt Nyugat-Európát – a bolsevik Vörös Hadsereggel szemben”.
Szerző
Friss
- Komódmánia – A stílusos tárolás új generációja
- Ujhelyi István: bolsevik tempó egy keményvonalas antikommunistától
- ‘Miért ‘Brüsszelnek’ kell felújítani a magyar kórházakat: hol a mi pénzünk!?’ – kérdezte egy hozzászóló Takács Pétertől
- Április 11. A magyar költészet napja – Utcára mén, leány, legény tiltakozik, szitkozódik, hülyéskedik
- Eredményváró: 1 137 266 ember szavazott – A TISZA a Műegyetem rakparton árad
- Magyar György: a Fenyő-gyilkosság – Gyárfás büntetőjogi felelőssége esetleg nem kellően bizonyított?
- ‘Eljön az idő, amikor elkobozza az állam Andit’ – írta egy hozzászóló a Várkonyi Andrea ancúgját beárazó Hadházy-bejegyzéshez
- Havas Henrik: csókoltatom az összes magyar oligarchát! – Megszabadult a kormánykitüntetésétől
- Esernyő, naptej, szobában kuckózás? – Ilyen idő várható a húsvéti hétvégén….
- Új nap, új Trump-őrület, avagy a jó öreg kiszámíthatóság túl van értékelve?