Connect with us

Kék fény

A kíberbűnözés célkeresztje a bankokról átkerült az ügyfelekre – Óvatosan

bank
Megosztás

Kandrács Csaba a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke: Belföldön a fizetési rendszerek biztonságosak, feltörésük nehéz, nem is éri meg ezzel próbálkozni, a bűnözők ezért inkább az ügyfeleket veszik célba. Magyarországon minden 10 percre jut egy átutalásos csalás, a világhálón naponta ellopott összeg átlagosan 72 millió forint.

Óvatosan!

Fizetni ma már sokféle módon lehet, de az óvatosság a legkorszerűbb megoldásoknál is fontos – mondta a Magyar Nemzeti Bank  pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke pénteken Budapesten, a PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahét eseményén. Kandrács Csaba a Budenz József Általános Iskola és Gimnázium tanulóinak tartott rendhagyó órán elmondta: az internetet ma már mindenki napi szinten használja, de vannak, akik kárt akarnak okozni másoknak az online térben. Belföldön a fizetési rendszerek biztonságosak, feltörésük nehéz, nem is éri meg ezzel próbálkozni, a bűnözők ezért inkább az ügyfeleket veszik célba. Magyarországon minden 10 percre jut egy átutalásos csalás, a világhálón naponta ellopott összeg átlagosan 72 millió forint – ismertette. Az internet világának van tehát sötét oldala is, a technológia jó és rossz célokat egyaránt szolgálhat, de némi körültekintéssel a veszélyek túlnyomó részét ki lehet védeni – hangsúlyozta.

A fejlődéssel együtt a módszerek is változnak

Ma már sokféle csalástípussal lehet találkozni. A pénzügyi fogyasztóvédelem tapasztalatai szerint a bűnözők manapság elsősorban zsarolóvírusokat, hamis befektetési lehetőségeket, félrevezető banki, rendőrségi vagy csomagküldő üzeneteket küldenek telefonra és számítógépre, ezekre sosem szabad meggondolatlanul reagálni. Az ilyen felszólításokat már az is gyanússá teheti, hogy bankszámla adatait, belépési kódokat a bankok sosem kérnek az ügyfeleiktől. Indokolt az óvatosság akkor is, ha egy üzenet sürgeti a felhasználót, mert ezzel nyomás alá akarja helyezni, hogy ne legyen képes gondolkodni. A valószínűtlenül kedvező ajánlatok, a túl szép pénzügyi ígéretek ugyancsak veszélyesek lehetnek, így ezeket szintén érdemes elkerülni – mondta.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

A jelszóválasztás felelőssége

Kandrács Csaba a biztonság érdekében azt tanácsolta, hogy különböző oldalakhoz ne adjunk hasonló jelszót. Biztonságos belépési kódokkal a legkorszerűbb kémszoftverek próbálkozásait is ki lehet védeni, a többfaktoros jóváhagyás és az utalási limit beállítása ugyancsak segíthet, a készülékek gyakori frissítése pedig a biztonsági rések megszüntetéséhez járulhat hozzá

– tanácsolta. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a nyilvános wifi mindig veszélyforrás, az adatokról készített biztonsági másolat pedig jól jöhet kritikus helyzetekben.

Aki mégis kiberbűnözők áldozatává vált, ne maradjon tétlen, azonnal keresse föl számlavezetőjét, szükség esetén tiltsa le a bankkártyáját és jelezze az esetet a rendőrségnél

– mondta a jegybank alelnöke. A honlapján olvasható összefoglaló szerint a PÉNZ7 élményközpontú eszközökkel pénzügyi, üzleti és vállalkozói ismereteket közvetít a tanórákon és játékos kísérő programokon keresztül. Az oldalon és a program videómegosztóján iskolásoknak szóló kvíz, teszt és tudáspróba is található.

(MTI)

Kapcsolódó

bank

Szerző