Az életünk múlhat azon, hogy betartjuk-e: megírta a katasztrófavédelem, mit (ne) tegyünk villámárvíz esetén
Megosztás
Fontos tanácsokat tett közzé a katasztrófavédelem arra az esetre, ha a rövid idő alatt kialakult, gyorsan érkező, sodró erejű villámárvíz éri el az otthonunkat.
Fontos tanácsokat tett közzé a katasztrófavédelem arra az esetre, ha a rövid idő alatt kialakult, gyorsan érkező, sodró erejű villámárvíz éri el az otthonunkat.
Fontos!
Mint írják, a rövid idő alatt, nagy intenzitással lehulló csapadék több, mint amennyit a talaj el tud vezetni, így a felszínen gyorsan megjelenik a lefolyás, ami hirtelen eljut az útjába eső településre. Ilyenkor nemcsak a csapadékmennyiséget, hanem a domborzatot, a talajt és a felszínborítást, illetve a földhasználat paramétereit is figyelembe kell venni.
A katasztrófavédelem azt javasolja:
A megáradt folyóvíz kiszámíthatatlan, ne menjen bele!
Ha elöntött területen, úttesten gyalogosan kell áthaladni, legalább ketten induljanak, hogy segítséget tudjanak nyújtani egymásnak!
Ha nem muszáj, ne kíséreljen meg gyalog, motorral vagy kerékpárral átkelni a hömpölygő vízen, már a 20 centiméter magasságú vízfolyás is ledöntheti a lábáról.
Autóval se hajtson át rajta! Ha az autó légszűrőjébe víz kerül, a motor tönkremegy.
A leszakadt villanyvezeték életveszélyes!
Figyelje a híreket!
Villanyt, vizet, egyéb szolgáltatásokat kapcsoljon ki, zárjon el!
A beázó pincéből vagy az épület alagsorából a vizet nem szabad azonnal kiszivattyúzni, ha még esik, mert a kiemelt víz a továbbra is beszivárgó csapadék mellett alámoshatja a házat.
Ha a meteorológiai szolgálat zivatar vagy felhőszakadás miatt ad ki riasztást, érdemes áramtalanítani a pincét és magasabbra vinni azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet.
Ahol annyira sok csapadék esett, hogy el kell hagyni a házat, azonnal érdemes hívni a 112-es segélyhívó számot.
Két ember meghalt a gyöngyöstarjáni villámárvízben