Connect with us

Kerítésen innen

Böjte-testvér gyermekmentő, vagy sanyargató – Nincs szerencséje mostanság a Fidesznek a papjaival

Böjte Csaba: az igazi kereszténység küzdelemmel jár, ami bepiszkíthatja, kezünket, lábunkat
Megosztás

Böjte Csaba szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója, akit a Fideszben a gyermekmentés apostolának tartanak, már az utóbbi években is a valósi szakemberek és néhány elkötelezett gyermekvédő támadásainak keresztüzében állt az otthonokban követett nevelési módszerek és elvek okán. Az atya egy tusványosi panelbeszélgetésen olyanokat mondott, amiktől csak hátra hőkölni lehet. 

 „Ha 15 évig még ilyen jól élünk, kihalunk”

Böjte Csaba, miután elfilozofálgatott azon az állítólagos arab szokáson, hogy a hűtlen asszonyoknak levágják a fejét, áttért arra, hogy szerinte milyen káros a jólét a népszaporulatra – de hát kitől mástól is váthatnánk házaséleti tanácsot, mint egy paptól. A megoldás Böjte szerint nem az, hogy kényelmet viszünk a gyerekek életébe, hanem épp az ellenkezője: mozgás, fegyelem, fizikai kihívás. Déván például, amikor felvetődött, hogy iskolabuszra lenne szükség, ő inkább focipályát javasolt. Azt mondták, az iskolabusz több időt hagy a tanulásra – de szerinte ez csak a jóléti társadalom puhányságát tükrözi. Ezért inkább elvitte a gyerekeket egy 25 kilométeres gyalogtúrára, hogy megmutassa: „mindenki tudott menni” – idézi a szerzetest a Transtelex.

Böjte egyik „fontos” gondolata :

régen jobb volt, mert „nem volt fogamzásgátlás, kis közösségben nem lehetett elválni”, és lám, mégis működött valahogy.

Iskolabusz helyett focipálya

Böjte olvasatában a pedagógus dolga nem az, hogy biztonságot teremtsen, hanem hogy

„kivigye a gyereket a lét peremére”, és ott eddze meg.

Az eszménykép pedig világos:

„egy férfi legyen tökös, tartsa el a családját” – és ha nagycsaládja van, akkor azt is.

Itt egyértelműen önmagára célzott, mint olyan, aki az alapítványa gyermekeiről gondoskodik. Ennél az utolsó borzalmas kijelentésnék elköszönünk Böjte testvértől a Fidesz egyik papjától és megmuttajuk, hogy reagált az intézményvezező szavaira az egyik leghitelsebb, bár sajnos pálya-elhagyó magyar pedagógus.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Jocó bácsi világa

Balatoni JózsefJocó bácsi- a magyar sors fintora, hogy fájó szívvel bár, de el kellett hagynia hivatását, de bárhova veti is a sors, ő mindíg az az elkötelezett tanító, marad aki volt. Nem csoda tehát, hogy a „böjteiádára” is gyorsan reagált:

  • „A pedagógus dolga nem az, hogy biztonságot teremtsen, hanem hogy kivigye a gyereket a lét peremére, és ott eddze meg.”
  • „A megoldás nem az, hogy kényelmet viszünk a gyerekek életébe, hanem épp az ellenkezője: mozgás, fegyelem, fizikai kihívás.”
  • „Amikor felmerült, hogy iskolabuszra lenne szükség, ő inkább focipályát javasolt. Azt mondták, az iskolabusz több időt hagy a tanulásra – de szerinte ez csak a jóléti társadalom puhányságát tükrözi. Ezért inkább elvitte a gyerekeket egy 25 kilométeres gyalogtúrára, hogy megmutassa: mindenki tudott menni.”

Azért ezek nagyon kemény gondolatok. Egy nagyon durva, nagyon régi felfogást tükröz. És az így felnövő gyerekek szerintem nincsenek érzelmi biztonságban. Igen, nem kell puhányokat nevelni, ez tény. De ne is kelljen már valakinek kilómétereket gyalogolnia iskolába, hogy jól megtanuljon keménynek lenni. A kettő között még rengeteg árnyalat van. Szabályokra és keretekre abszolút szüksége van egy gyereknek, ahogy szeretetre, törődésre és odafigyelésre is. Ezek nem ellentétei egymásnak, hanem teljesen jól megférnek egymás mellett, és egymást kiegészítve fognak tudni egy igazán teljes és boldog gyerekkort biztosítani számukra.

Én végtelenül szomorú és dühös tudok lenni, amikor a fenti gondolatokat hallom ma, pláne egy gyerekekkel foglalkozó embertől. Bele sem merek gondolni, mit jelenthet a lét peremén edzeni egy gyereket: éhezés, fizikai fájdalom? Vagy mi?!

És ez csak három gondolat a sok közül. Direkt nem is írom le, kitől származnak, mert bárkitől jön, szerintem nagyon gáz.”

Summary

Friar Csaba Böjte, the founder of the Saint Francis Foundation in Déva, is considered within Fidesz to be the “apostle of child rescue.” However, in recent years, he has come under increasing criticism from actual child welfare professionals and a few dedicated child rights advocates, due to the educational principles and methods used in his homes. During a panel discussion at the Tusványos Summer University, however, he made statements that were truly shocking.

böjte csaba

Kapcsolódó

Szerző