Connect with us

Kerítésen innen

Bosszútörvény, avagy milyen lesz a pedagógusok új életpályája?

Megosztás

Jogos bosszútörvénynek nevezni a tárgyalt tervezetet, hiszen tanárok, diákok és szülők hónapokig tiltakoztak az ágazat tarthatatlan helyzete miatt, „a problémák megoldása helyett azonban csak a bosszút kapták”.

4 of 4Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Hiller István (MSZP) helyesnek tartotta, hogy a gyermek mindenekelőtt álló érdeke kifejezés ismét szerepel a javaslatban. Nem kellett volna 2011-ben kivenni – jegyezte meg.

Hiller István
Hiller István, az MSZP képviselője felszólal a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényjavaslat általános vitájában az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Kitért arra is, hogy az első elemzéseken vannak túl, mit jelentett a Covid. Az akkor alsós, hat-nyolc éves gyerekek nem iskolában tanultak, és ebből kifolyólag nem tanultak meg rendesen írni, olvasni, számolni. Szerepelnie kellene annak is, hogy erre a problémára milyen szakmai és finanszírozási figyelmet fordítanak. A gyerekek és pedagógusok terhelése egyaránt rosszul szabályozott – jelezte. Az, hogy egységesen 24 órában szabályozzák a kötelező óraszámot, azt jelenti, hogy az alsó tagozatos pedagógusoknak felemelik kettővel a kötelező óraszámot. A pedagógusok bérrendezése szükséges, de nem elégséges feltétele a közoktatás színvonala javításának. A magyar pedagógusok bérét azonban a magyar központi költségvetésből kell állni, mindig – jelentette ki. A javaslatot így nem támogatják, vonják vissza a felvetett elemekkel kiegészítve nyújtsák be újra – mondta.

Párbeszéd: hatalompolitikai termék a javaslat 

Mellár Tamás a Párbeszéd nevében azt mondta, siralmas állapotban van az oktatásügy. A diákok, szülők autonómiája egyaránt sérült, az oktatás minősége romlott, jelentős a pedagógushiány – sorolta. 

Ezekre a problémákra a javaslat nem jelent megoldást, azt a rendteremtés szándékával adták be véleménye szerint.

Az ellenzéki politikus a javaslatról folytatott egyeztetéseket látszólagosnak nevezte és az időtartamát túl rövidnek tartotta. Megjegyezte: a skandináv országokban másfél-két évig tartanak az egyeztetések és akkor zárulnak, ha valamennyi érintett szakmai szervezettel és az ellenzéki pártokkal egyetértésre jutnak. 

Arról, hogy Hollik István (KDNP) szerint mindent megtesznek azért, hogy a pedagógusok keresete 800 ezer forint legyen, azt mondta: ha ez így van, akkor csak annyit kell tenni, hogy elmegy Varga Mihály pénzügyminiszterhez, hogy ne 3,6 százalék legyen az oktatási GDP-arányos ráfordítása, és máris megoldódik ez a kérdés.

Tordai Bence
Tordai Bence, a Párbeszéd vezérszónoka felszólal a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényjavaslat általános vitájában az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Tordai Bence, a Párbeszéd vezérszónoka azt mondta, nem egy szakmai javaslatról, hanem hatalompolitikai termékről van szó. Bosszútörvénynek nevezte a javaslatot, ami értékelése szerint tökéletesen tönkre veri a közoktatás rendszerét.

Szóvá tette a javaslat tárgyalási időpontját, azt, hogy az iskolai ballagások napján, utolsó napirendi pontként tárgyalják.

Sporthasonlattal élve ez olyan, mintha felrúgják becsúszó szereléssel, bokára menve az ellenfél játékosát, majd úgy tesznek, mintha véletlen lenne és még jól bele is rúgnak – fogalmazott.

Szerző

4 of 4Next
Use your ← → (arrow) keys to browse