Kerítésen innen
Casco vagy kötelező biztosítás: mi a különbség?
Gépjármű-tulajdonosként kétfajta biztosítási típust ismerünk. Az egyik a KGFB, azaz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, a másik pedig a casco biztosítás. Mindegyiknek hasonló a célja, ennek ellenére vannak jelentős különbségek a két módozat között. Ezekkel mindenkinek érdemes tisztában lennie, hiszen csak ekkor tudunk gondoskodni magunkról, az épségünkről, a pénztárcánkról, valamint természetesen a gépjárművünkről.
Mi a célja a KGFB és a casco biztosításnak?
A kettőt gyakran keverik, hiszen hasonlítanak egymáshoz, mindegyik a gépjárműhöz kapcsolódik. Mindegyik védelmet nyújt az adott jármű számára, a biztosító megtérítheti a benne keletkező károkat. De csak bizonyos feltételek mellett. A különbség viszont az, hogy bár fizet, nem mindegy, hogy a baleset bekövetkezésekor mikor, kinek és milyen feltételekkel teszi azt. Ez a fő különbség a kötelező és casco biztosítás között.
A káresemény előidézőjeként, ha van kötelező biztosításunk, akkor a cég mindig a másik félnek fizet. Ha viszont mi vagyunk az áldozatok, akkor a vétkes biztosító téríti meg számunkra a károkat. Amikor saját hibánkból elkövetett balesetről van szó, akkor a casco biztosítás hiányában teljes mértékben önerőből kell fizetni az autónk, a motorunk, valamint a teherautónk javításával járó összegeket. Ez azt is jelenti, hogy sok esetben teljesen lemondhatunk a gépjárműről, hiszen az totálkárossá válik és mi nem látunk belőle egy centet sem. Éppen ezért fontos, hogy mindegyik típusú biztosítási módozattal rendelkezzünk. Tehát még egyszer összegezve:
a KGFB kizárólag a harmadik feleknek nyújt védelmet, míg a casco a saját tulajdonban lévő járművet védi meg a károktól és bennünket a magas javítási költségektől.
Mit kell tudni a KGFB-ről?
A nevéből adódóan minden gépjármű-tulajdonosnak kötelező ezzel rendelkeznie és fizetnie. A biztosítási díj nagyban függ a jármű típusától, a műszaki állapottól, az “életkortól”, így jelentős eltérések lehetnek egy idősebb és egy újabb, felszereltebb gépjármű esetében. A szerződésben meghatározott összeget befolyásolhatja továbbá a jogosítvány megszerzésének ideje, hogy azóta okoztunk-e kárt, balesetet, ha pedig nem, akkor pontosan mennyi idő balesetmentes évet tudhatunk magunk mögött.
Sokakban azonban felmerülhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha a balesetet nem mi okoztunk és a másik félnek nincsen biztosítása, esetleg elhagyja a helyszínt anélkül, hogy tudtunk volna vele egyeztetni? A kárrendezés nem áll meg, a kártérítésre ekkor is jogosultak vagyunk. Ilyenkor viszont a Magyar Biztosítók Szövetsége, azaz a MABISZ a biztosítók által befizetett pénzalapból fedezi a jármű szervizelésével összefüggésbe hozható kiadásokat.
Mi a helyzet a casco biztosítással?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással szemben itt mi dönthetünk arról, hogy megkötjük-e vagy sem. Opcionális a választás, de aki nem akar kockáztatni, annak mindenképpen érdemes számolnia vele. Ekkor ugyanis, ha káresemény történik, akkor a legtöbbször meg tudjuk magunkat védeni egy nagyobb kiadástól. A casco esetében megkülönböztethetünk alap- és választható fedezeteket, ami lehet töréskár, elemi kár, üvegkár, esetleg lopáskár.
Ide sorolhatjuk továbbá az utasok betegbiztosítását, valamint a poggyászbiztosítást. A legtöbb biztosítónál eltérő, hogy mi tartozik bele és milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre. Fontos, hogy ezek a díjak eltérnek a KGFB-től, hiszen baleset esetén önrészre lesz szükség, amit a káresemény bekövetkezte után meg kell fizetnünk. A szerződésben ezt százalékos és konkrét összeg szerint határozzák meg. Itt mindig azt fogja választani a biztosító, aminek magasabb az értéke. Ami teljesen érthető az ő részükről.
Amikor szerződéskötésre kerül sor, akkor magunk dönthetünk róla, hogy önrész esetén mekkora összeget tudunk bevállalni. Azzal viszont számolni kell, hogy minél magasabbat jelölünk meg, annál kevesebb lesz a havi, negyedéves vagy éves biztosítási díj. Jellemzően 50.000 Forint a legalacsonyabb, de sokan a 100.000 Forintos önrészt vállalják be, ezzel csökkentve a befizetni való díjakat.
Mindegy, hogy melyik biztosítás kötése előtt állunk, nagyon fontos, hogy különféle biztosítók ajánlatait összehasonlítsuk, így könnyebben megtalálhatjuk az optimális megoldást. A legtöbb cég személyre szabható szolgáltatásokat ajánl, de ehhez nem árt kalkulátort használni, amelyek megmutathatják azt, hogy hol van esélyünk arra, hogy ráleljünk az ideális szerződésre.
Friss
- Lázár György: az aprómunka most következik – Messze van még az ‘aranykor’ a magyar-amerikai kapcsolatokban
- Szúrós tekintetű Trump-fotó néz majd farkasszemet a közhivatalokba betérőkkel
- Ezzel a 4 csillagjegyel nem érdemes vitázni, mert úgyis ők győznek
- Női vízilabda világkupa – magyar győzelem a világbajnok amerikai csapat ellen
- Kunetz doktor: a kórházakban előállították az igazi vesztes-vesztes állapotot
- Az ürgebőrbe bújt RTL minden MÁV-baj fizetett okozója – ‘stand up-olta’ Lázár, de nem tapsolták vissza
- Juszt László: új év, új kérdések, régi bukott Euro-milliárdok
- Nehéz eldönteni, hogy Kovács Zoltán mentegetni, vagy alázni akarta távollétében Orbán Viktort
- De ki az a Szentkirályi Alexandra? – A visszalépett fideszessel állapodott meg a kormány lomtalanítás-ügyben
- Rendkívüli! Bejelentették a tűzszünetet Izrael és a Hamász között