Connect with us

Kerítésen innen

Figyelem: csalók élnek vissza az Élelmiszerbank nevével

Megosztás

Hétfő óta csalók küldenek e-maileket a Magyar Élelmiszerbank Egyesület nevében azzal a céllal, hogy pénzhez jussanak a gyanútlan címzettektől. Az üzenetekben kedvezményes áron ajánlanak fel tartós élelmiszereket az Egyesület készleteiből, és a rendelés után visszaigazolást és díjbekérőt is küldenek – hívták fel a figyelmet közleményükben.

Megosztás

Hétfő óta csalók küldenek e-maileket a Magyar Élelmiszerbank Egyesület nevében azzal a céllal, hogy pénzhez jussanak a gyanútlan címzettektől. Az üzenetekben kedvezményes áron ajánlanak fel tartós élelmiszereket az Egyesület készleteiből, és a rendelés után visszaigazolást és díjbekérőt is küldenek – hívták fel a figyelmet közleményükben.

Ez tényleg a legalja….

Az átverési kísérletet különösen hihetővé teszi, hogy az e-mailekben az Élelmiszerbank több hivatalos adata és a logója is szerepel, pedig a valóságban az Egyesület nem foglalkozik élelmiszerek kereskedelmével. Éppen ezért a jótékonysági szervezet mindenkitől azt kéri, kiemelt óvatossággal járjon el a gyanús üzenetekkel:

ne válaszoljon rájuk, ne nyissa meg a csatolmányokat, ne kattintson linkekre, és legfőképpen senki ne utaljon pénzt a bennük szereplő számlaszámra.

Az internetes csalók mindig próbálnak valami új formulát kitalálni, hogy miként csaljanak ki pénzt a gyanútlan internetezőktől. Sajnálatos módon úgy tűnik, újabban már a karitatív programok jóhírével is visszaélnek. Ebben az esetben éppen az ország egyik legnagyobb hatású jótékonysági szervezete, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület nevében ajánlanak fel tartósélelmiszer-készleteket nagy kedvezménnyel és rövid határidővel megvásárlásra.

Aki egy kicsit is ismeri az Élelmiszerbank munkáját, az tudhatja, hogy az Egyesület nem kereskedelmi szervezet, missziójuk valójában lejáratközeli termékek összegyűjtése és ingyenes továbbítása nélkülözők felé. Az Élelmiszerbank az elmúlt 18 évben már 100 millió kiló mentett élelmiszert osztott ki rászorulók között – minden esetben teljesen ingyenesen. És ezután is így fog eljárni.

Az Élelmiszerbank az alábbi lépéseket tette

Mivel nem az Élelmiszerbank küldte ezeket a leveleket, így arról sincs információja, hogy pontosan kik és hányan kaphatták meg azokat. A csalók a partnereknek és ismeretlen címzetteknek egyaránt küldhettek adathalász leveleket. Az Élelmiszerbank rendszereit nem érte támadás.

  • Az Élelmiszerbank biztonságosan kezeli a partnerei, a támogatói, az önkéntesei és persze a rászorulók személyes adatait. Minden esetben megteszik a szükséges óvintézkedéseket, és az adatokat illetéktelen személyeknek nem adják át.
  • Az Egyesület a tudomására jutott esetek alapján igyekszik a hivatalos és közösségi csatornáin mindenkit tájékoztatni az adathalász-támadásról.
  • Az Élelmiszerbank megtette a szükséges jogi lépéseket és ismeretlen tettes ellen büntetőeljárást kezdeményezett.
  • Eközben zavartalanul folytatódik az élelmiszermentő munka. Az Élelmiszerbank partnerei és önkéntesei továbbra is minden reggel ellátogatnak országszerte 700 áruházba, hogy megmentsék a lejáratközeli vagy csomagolási hibás termékeket, amiket aztán rászorulóknak adományoznak ingyenesen.

Erre figyeljenek az olvasók:

  • Senki ne válaszoljon az adathalász e-mailekre, ne nyissa meg mellékleteiket és legfőképpen ne utaljon pénzt a bennük szereplő számlaszámra!
  • Legyen mindenki körültekintő a jövőbeli üzenetekkel is! Mindig vegye alaposan szemügyre a küldő e-mail-címét. Gyanús lehet, ha az üzenet feladójának címe eltér az Élelmiszerbank hivatalos e-mail címétől! A csalók által küldött üzenetek ezesetben például „@mail.com” végződésű címekről érkeztek.
  • Figyelmeztető lehet, az üzenetben alkalmazott megszólítás szokatlansága: a megszokottól eltérő, túlzottan általános, illetve nem szerepel benne a címzett neve (például: „Tisztelt Cím”)
  • Ellenőrizze mindenki a levél tárgyát és tartalmát! Legyen gyanús, ha a levél tartalma sürgető, rövid határidővel kér egy bizonyos cselekvést („azonnal olvasd el”, „ez egy fontos üzenet” stb.)

Sajnos a csalók a közeljövőben újabb levelekkel és újabb bankszámlaszámokkal is próbálkozhatnak

Fontos, hogy az Élelmiszerbank minden ilyen esetről hamar értesüljön. Ezért arra kérik azokat, akik következő időszakban találkoznak a szóban forgó emaillel vagy bármilyen hasonlóan gyanús üzenettel, esetleg bizonytalanok egy Élelmiszerbanktól érkező email kapcsán küldjék el azt az elelmiszerbank@elelmiszerbank.hu címre vagy jelezzék a +36 30 486 0940 telefonszámon!

A Magyar Élelmiszerbank Egyesületről

A Magyar Élelmiszerbank Egyesület hazánk egyik legnagyobb hatású jótékonysági szervezete. Évente 9 millió kiló lejáratközeli, illetve csomagolási hibás élelmiszert gyűjtenek áruházakból és gyártóktól, hogy azok ne a kukában végezzék, hanem rászorulók asztalára kerüljenek.

2005-ös megalakulása óta az Egyesület egy, több mint 600 karitatív szervezetből álló országos élelmiszermentő hálózatot épített fel, amin keresztül 70 milliárd forint értékű árut adományozott nélkülöző embereknek, családoknak. Az Élelmiszerbank adományai évente 250 ezer nehéz sorsú embernek jelentenek segítséget, ráadásul az élelmiszermentési tevékenység a természetet is védi a pazarlás környezetromboló hatásaitól.

Szerző